O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Uprawa wyki siewnej – gdzie sadzić i jak uzyskać dobre plony

Uprawa wyki siewnej

Uprawa wyki siewnej powinna odbywać się kompleksach pszennym bardzo dobrym i dobrym oraz żytnim bardzo dobrym. Wyka najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej.

W przypadku uprawy na zielonkę, może być uprawiana na uboższych terenach. Wyka wymaga neutralnego pH gleby. Ważne jest również zachowanie odpowiedniego odstępu sadzenia, czyli nie częściej niż co 4 lata. Do siewu zaleca się stosowanie zdrowych, nienaruszonych nasion o dużej zdolności kiełkowania. Przed siewem nasiona należy potraktować fungicydem. Nasiona należy zasiać jak najwcześniej, na przełomie marca i kwietnia. Wykę można zbierać w jednym etapie. Ważne jest, aby roślina była w pełni dojrzała (wszystkie strąki są brązowe).

Uprawa wyki siewnej

Nasiona wysiewa się w siewie czystym na głębokość około 6 cm. Uprawa wyki siewnej odbywa się najczęściej w mieszańce, np. 30 kg wyki + 150 kg owsa. Wykę siewną można również wysiewać w poplonach ścierniskowych z przeznaczeniem na skarmianie lub przyoranie.

Podobnie jak inne rośliny strączkowe, jej korzenie są symbiotyczne z bakteriami brodawkowymi z rodzaju Rhizobium, które wiążą azot z powietrza, więc nawożenie azotem nie jest wymagane. Wyjątkiem jest wysiew wyki w mieszance z roślinami zbożowymi.

W uprawie wyki nawóz fosforowo-potasowy stosuje się głównie w ilości około 60-80 kg P2O5/ha oraz 120-140 kg K2O/ha. Nawożenie azotem powinno być stosowane tylko w początkowej dawce 20-30 kg/ha, , natomiast w mieszance zbożowej zaleca się stosowanie około k 40-60 kg N/ha, w celu uzyskania lepszego plonu ziarna.

Odchwaszczanie i zbiór wyki

Chwasty są niszczone głównie przez siew lub Uprawa wyki siewnej 02bronowanie zanim sadzonki osiągną około 5-10 cm. Wybierając pole do sadzenia należy pamiętać, że gleby nie należy odchwaszczać. Nie ma herbicydów, które można wykorzystać do uprawy wyki.

Zbiór wyki w czystym siewie może być dość kłopotliwy ze względu na wyleganie. W odpowiednich warunkach można uzyskać do 20 dt nasion, ale średni plon to około 9-10 dt z hektara. Dla porównania plon paszy z hektara wynosi około 250 dt.

Wykę można zbierać w jednym etapie. Ważne jest, aby roślina była w pełni dojrzała (wszystkie strąki są brązowe). Nie jest konieczna desykacja roślin. W uprawie na zielonkę wykę można zbierać od początku kwitnienia do fazy płaskiego strąka.

Czytaj też: Wyka siewna – jakie choroby grzybowe najczęściej atakują roślinę?

odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023