O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-11-2016

Autor: Świat Rolnika

"Uprawa węgla" – co to takiego? I dlaczego jest lepsza od hodowli krów?

Zachęcanie rolników do "uprawy węgla" zamiast hodowania krów może pomóc państwom w osiąganiu ich celów klimatycznych – to główny wniosek płynący z kluczowej konferencji podczas szczytu klimatycznego w Marrakeszu.

 

Czym jest carbon farming czyli "uprawa węgla”? To rolnictwo konserwujące, którego działanie polega na właściwym zarządzaniu terenem przyczyniającym się do wiązania dwutlenku węgla w roślinach (dzięki fotosyntezie), glebie i przechowywania go pod ziemią, gdzie jest nieszkodliwy. Dodatkowo rośnie wówczas udział węgla – jako pierwiastka – w glebie, dzięki czemu wzrasta jej żyzność. Sprowadza się to do odpowiednich metod agrotechnicznych np. rezygnacji z orki, utrzymywania ściernisk i pastwisk we właściwej kondycji, utrzymywania ziemi ornej pod przykryciem, używania nawozów naturalnych, kompostu, zalesiania terenu.

 

Rolnicy i badacze z całego świata zajmujący się uprawą konserwującą spotkali się podczas szczytu COP22 w Marakeszu, aby podzielić się swoimi doświadczeniami co do "uprawy węgla" i wytłumaczyć, w jaki sposób zatrzymuje ono niekorzystne zmiany klimatyczne.

 

"Tylko w 2015 rolnicy z całego świata przeznaczyli 10 milionów hektarów (obszar ten odpowiada wielkości Portugalii) na uprawę konserwującą, ograniczając dzięki temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze o niemal 20 milionów ton" – informuje Global Conservation Agriculture Network (GCAN), globalne stowarzyszenie zajmujące się uprawą konserwującą oraz wsparciem jej rozwoju.

 

Obecnie, jak udało się nam ustalić, zostało przeznaczonych na uprawę konserwującą już 200 milionów hektarów w skali globalnej, co przekłada się na korzyść dla klimatu odpowiadającą zamknięciu 100 dużych elektrowni opalanych węglem. Mimo tych rezultatów zwolennicy uprawy konserwującej są zdania, że mogą osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

 

– Uprawa konserwująca przynosi same korzyści. Rolnicy zwiększają wydajność, ograniczając jednocześnie stężenie węgla w atmosferze. Pora, aby decydenci w końcu obudzili się i dostrzegli, jak wielkie to możliwości. Wprowadzenie metod uprawy konserwującej, w tym uprawy zerowej oraz roślin okrywkowych, umożliwia wychwycenie tony węgla na hektar ziemi w skali roku. Uprawa konserwująca znacznie ogranicza także emisję z maszyn rolniczych, poprawia jakość gleby i materii organicznej, a także chroni przez erozją” – przekonuje Benoit Lavier, rolnik z Francji i członek GCAN.

 

Obecnie tylko 4% gospodarstw rolnych w Europie stosuje uprawą konserwującą, więc niewykorzystany potencjał na ograniczenie węgla w atmosferze jest ogromny. Opublikowany w ubiegłym tygodniu Raport Grupy Zadaniowej ds. Rynków Rolnych (Agricultural Markets Task Force) Komisji Europejskiej "Poprawa Wyników Rynku" sugeruje, że dotacje dla europejskich rolników mogą ulec zmianie, aby zachęcić ich do uprawy węgla oprócz roślin, dzięki wychwytywaniu dwutlenku węgla z powietrza i umieszczaniu go w ziemi.

 

ec.europa.eu/Maks Weber/australink.pl/McD/Fot. freeimages.com

swiatrolnika.info 2023