O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Uprawa sorgo stanowi alternatywę dla uprawy kukurydzy

Uprawa sorgo

Uprawa sorgo stanowi alternatywę dla uprawy kukurydza. Sorgo na glebach słabszych wydaje duży plon zielonej masy. Uprawa jest zalecana w rejonach ubogich w opady.

Sorgo zwyczajne na słabszych glebach, gdzie zawodzi uprawa kukurydzy, jest świetną alternatywą. Jest w stanie wydać duży plon zielonej masy. Uprawę należy prowadzić szczególnie w rejonach ubogich w opady ze względu na to, że sorgo znosi okresowe niedobory wody bez szkody dla plonu. Występuje wiele form oraz mieszańców tej rośliny.

Uprawa sorgo – zalecenia

Sorgo zwyczajne stanowi świetną alternatywę dla uprawy kukurydzy na glebach słabszych. Może wydawać duży plon zielonej masy. Uprawa sorgo jest zalecana przede wszystkim w rejonach ubogich w opady, ponieważ jest to roślina znosząca okresowe niedobory wody bez szkody dla plonu.uprawa sorgo odmiany

Roślina zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem znaczenia gospodarczego. Naturalnie rośnie w pasie międzyzwrotnikowym: w Afryce, Ameryce Środkowej oraz Indiach i południowo-wschodniej Azji. Uprawa sorgo występuje w krajach rozwiniętych z przeznaczeniem przede wszystkim na paszę dla zwierząt. Z kolei w krajach słabo rozwiniętych sorgo jest ważnym elementem pożywienia dla ludzi oraz produkcji piwa.

Odmiany sorga

W rolnictwie europejskim stosuje się zazwyczaj trzy rodzaje sorgo. Są to: sorgo dwubarwne, mieszańcowe oraz sudańskie. Dwubarwne to najczęściej uprawiana forma tej rośliny. Do tej grupy należą rośliny o wysokim pokroju i dużej zawartości cukrów rozpuszczalnych w wodzie. Wykorzystywane są w celach paszowych oraz do produkcji biopaliw. Sorgo sudańskie jest uprawiane zwykle jako użytek wielokośny z przeznaczeniem na zielonkę. Sorgo mieszańcowe to mieszaniec sorga z trawą sudańską, który łączy korzystne cechy obu gatunków.

W Polsce nie ma zarejestrowanych odmian tej rośliny, ale istnieje możliwość zarówno zakupu, jak i uprawy sorgo, gdyż we Wspólnotowym Katalogu Roślin Rolniczych (CCA) zapisane są odmiany dopuszczone do obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Na polskim rynku dostępnych jest kilka odmian sorgo. Są to: Sucrosorgo 506, Biovital, Rona I oraz Nutri Honey.

Czytaj także: Sorgo – Zastosowanie, uprawa w Polsce, jego gatunki

wmodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023