O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Uprawa konopi włóknistych – wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Uprawa konopi

Uprawa konopi włóknistych jest niezwykle prosta. Rośliny są niezwykle odporne i doskonale adaptują się do różnych warunków klimatycznych.

Oznacza to, że pod tym względem mogą być uprawiane w niemal każdym rejonie Polski. Plantacje konopne, dzięki zdolnościom do wzrostu w zanieczyszczonym środowisku oraz właściwościom oczyszczającym glebę i powietrze (fitoremediacja), mogą być zakładane nawet na różnego rodzaju ugorach, terenach zdegradowanych przez przemysłową działalność człowieka.

Uprawa konopi włóknistych w Polsce

Konopie włókniste preferują jednak gleby dość żyzne. Uprawa konopi powinna odbywać się w wysokiej kulturze. Najwyższe plony uzyskuje się na glebach głębokich i dobrze przepuszczalnych, gdzie poziom wód gruntowych jest wyższy niż 80 cm. Najlepszymi kompleksami będą pszenny bardzo dobry i dobry oraz żytni bardzo dobry i dobry.

Stanowisko pod uprawę konopi włóknistych musi być pozbawione zastoisk wodnych. Ponadto odczyn gleby, na której będzie uprawiana roślina, musi być obojętny lub lekko zasadowy. Konopie można uprawiać zarówno na glebach mineralnych, jak i torfowych, bogatych w próchnicę i wapno, dobrze odchwaszczonych i odpowiednio nasłonecznionych.

Dobrym przedplonem dla konopi są rośliny bobowate, trawy, okopowe na oborniku oraz zboża. Plantacje konopne, dzięki zdolnościom do wzrostu w zanieczyszczonym środowisku oraz właściwościom oczyszczającym glebę i powietrze (fitoremediacja), mogą być zakładane nawet na różnego rodzaju ugorach, terenach zdegradowanych przez przemysłową działalność człowieka.

Głównym problemem przy uprawie konopi może być jednak niedostatek wody. Konopie włókniste mają duże wymagania wodne podczas całego okresu wegetacyjnego (250-300 mm), a najwyższe przypadają w okresie intensywnego wzrostu łodygi (czerwiec-lipiec). Wielkość opadów w tym okresie warunkuje uzyskanie zadowalającego plonu.

Stanowisko do uprawy

Konopie włókniste wymagają bardzo dobrze przygotowanegoUprawa konopi wloknistych pola ze względu na głęboki system korzeniowy, który wytwarzają. Przygotowując miejsce pod uprawę tej rośliny, należy zwrócić szczególną uwagę na dobre odchwaszczenie pola. Dlatego w przypadku stosowania przedplonu należy wykonać płytką podorywkę, która zatrzyma wodę w glebie oraz spowoduje rozkład resztek przedplonu i skiełkowanie chwastów. Na ugorach, czy też terenach zaniedbanych konieczne jest zniszczenie darni, a następnie zaoranie pługiem.

Następnym etapem przygotowania stanowiska pod konopie jest bronowanie. Zabieg ten skutecznie ogranicza występowanie głęboko korzeniących się chwastów jednoliściennych i wieloletnich. Bardzo ważne jest również staranne wykonanie głębokiej orki przedzimowej (25-30 cm).

W przypadku wiosennych zabiegów, należy ograniczyć je tylko do jak najszybszego bronowania lub włókowania, które ma na celu ograniczenie parowania, ale także przyspieszenie parowania w miejscach, gdzie jest nadmiar wody. Taki zabieg skraca czas potrzebny na ogrzanie gleby oraz niszczy kiełkujące chwasty. Przy uprawie konopi nie jest wskazana orka wiosenna. Powodem jest przesuszenie gleby oraz niekorzystna jej struktura.

Czytaj też: Konopie – naturalne dla organizmu, naturalne dla środowiska. Firma Hemp Natural i jej wyróżniki

wmodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023