O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Uprawa gryki, jak prawidłowo dbać o to dobro narodowe

Uprawa gryki

Uprawa gryki może być realna nawet na piaszczystym terenie pod warunkiem stałej dostawy wody. Dzięki wielu właściwością odżywczym, zwłaszcza nienasyconym kwasom tłuszczowym doceniana jest przez dietetyków. Gryka jest lubianym przez pszczoły pożywieniem, dzięki czemu wytwarzają jeden z najzdrowszych miodów.

Uprawa gryki – charakterystyka zboża

Zboże to swoich korzeni sięga Azji Środkowej. Jej okres wegetacyjny jest krótki, gdyż wynosi 70-90 dni Szacuje się jej sprowadzenie do Polski na czas wieków średnich. Uprawa gryki najbardziej popularna w kwestii wysiewu jest we wschodniej części Polski. Teren, który nie sprzyja jej wysiewowi to obszar podgórski i nadmorski.

Nasiona gryki charakteryzują się dużą zawartością białka, cukrów rozpuszczalnych oraz zbilansowany skład aminokwasów. Ziarna gryki dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych są doceniane przez dietetyków. Ponadto wykazują obecność witaminy z grupy B, PP, E i choliny, a także przeciwutleniacze. Właściwości te pomagają w walce z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak: nowotwory, zaćma, nadciśnienie, zawał serca. Gryka jest idealnym pożywieniem dla pszczół, a miód z niej pozyskany wykazuje właściwości łagodzące kaszel.

Czytaj także: Piątka dla zwierząt – Analiza skutków dla rolnictwa i hodowli. Tylko u nas

Uprawa gryki – podstawowe zasady

uprawa grykiGryka nie lubi kwaśnego podłoża, dlatego jeżeli gleba wykazuje owy odczyn ją zwapnować. Zboże to wykazuje właściwości głuszące chwasty, jest miododajne, nawet do 200 kg miodu z jednego hektara pola oraz bardzo długo kwitnie. Nie wpływają na nią przedplony, dlatego można uprawiać ją na miejscu po zbożach oraz międzyplonach ozimych. Grykę najlepiej wysiać w połowie maja w rzędach o rozstawie 30-40 cm lub 13-15 cm w zależności od późniejszego rodzaju pielęgnacji i głębokości 2-3 cm lub przy suchej ziemi aż do 6 cm.

Uprawa gryki nie ma specjalnych upodobań co do właściwości gleby, gdyż wykazuje się dużą umiejętnością pobierania właściwości pokarmowych z podłoża. Natomiast negatywny wpływ na jej wzrost wykazują takie czynniki jak: przymrozki, susza, wahania temperatur, przez co spowalnia się jej wzrost i rozwój. Gryko, przy stałej dostawie wody rośnie prawidłowo również na piaszczystym podłożu. Zbiory owego zboża w zależności od czynników wahają się od 0,6-1,5 t/ha i przeprowadzane są od III dekady lipca.

lodr-bratoszewice.pl

swiatrolnika.info 2023