O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Uprawa facelii hamuje wzrost chwastów i poprawia strukturę gleby

Uprawa facelii

Jedną z popularnych roślin poplonowych jest facelia błękitna. Uprawa facelii hamuje wzrost chwastów oraz poprawia strukturę gleby. Dzięki gęstemu systemowi korzeniowemu skutecznie wzbogaca ją w składniki odżywcze, spulchnia ją i regeneruje. Na słabszych gruntach doskonale sprawdza się uprawa tej rośliny na nasiona. Co należy wiedzieć o jej uprawie? 

Uprawa facelii: wymagania glebowe, sposób nawożenia

Facelia błękitna jest rośliną wywodzącą się z rodziny ogórecznikowatych. Dzięki gęstemu systemowi korzeniowemu skutecznie wzbogaca glebę w składniki odżywcze, spulchniając ją i regenerując. Uprawa facelii na nasiona daje najwyższe plony w przypadku, gdy jest ona prowadzona na lekkich glebach stanowisk żytniego – dobrego i bardzo dobrego. Nasiona można zbierać już po około sto dwudziestu dniach od wysiania. Roślina najlepiej wzrasta na stanowiskach słonecznych oraz lekko zacienionych. W przypadku uprawy na nasiona zgodnie z normami wysiewu facelię błękitną można siać mniej więcej od połowy kwietnia. Na obszarach o łagodniejszym klimacie możliwe jest wysiewanie ziaren w marcu, kiedy tylko puszczą mrozy i stopnieje śnieg. 

Uprawa facelii nie wymaga od nas zbyt wielu wysiłku. Roślina nie ma specjalnych wymagańuprawa facelii wymagania glebowych – ziemia musi być jednak przepuszczalna, niezaperzona i nie może być podmokła. Facelia jest rośliną mającą małe wymagania wodne oraz pokarmowe. Chcąc uzyskać dobry plon, nie można jednak zapomnieć o odpowiednim nawożeniu. Przed wykonaniem orki najlepiej zastosować skoncentrowany nawóz fosforowy, który w swoim składzie poza fosforem będzie też miał siarkę oraz wapń.

Ochrona przed chwastami

Uprawa facelii na nasiona jest narażona na choroby i chwasty, jednak ich eliminacja nie jest łatwa. Na chwilę obecną brak w naszym kraju zarejestrowanych preparatów przeznaczonych do tego celu. Początkowo do odchwaszczania upraw były stosowane herbicydy zawierające linuron, substancję wykazującą działanie doglebowe, wnikającą do rośliny głównie przez system korzeniowy. Produkty z tym związkiem zostały wycofane z rynku na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z 10.02.2017 roku. Uprawa facelii może zostać narażona na takie chwasty, jak perz właściwy, fiołek polny, przytulia czepna czy też rumian polny. 

Sprawdź: Kompost – jaka jest jego rola w uprawach i jak go się pozyskuje?

phr.pl/fot.pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023