O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-05-2021

Autor: Tomasz Racki

Uprawa czosnku – 5 najczęściej popełnianych błędów!

Uprawa czosnku

Uprawa czosnku w Polsce nie pokrywa całego zapotrzebowania na to warzywo, dlatego jesteśmy zmuszeni importować czosnek z takich krajów jak Hiszpania, Portugalia czy Egipt. Na tym lista krajów się nie kończy – na polskim rynku dostępny jest także, okryty chyba największą złą sławą, czosnek chiński, któremu w smaku i aromacie zdecydowanie daleko do krajowych główek. Innymi słowy, produkcja aromatycznego i zwyczajnie smacznego polskiego czosnku powinna się zwiększyć. Jakich jednak błędów w uprawie nie powinno się popełniać, aby czosnek był jak najlepszej jakości?

Uprawa czosnku – zły dobór odmiany

Uprawa czosnku powinna rozpocząć się od właściwego doboru odmiany. Z roku na rok do dyspozycji rolników jest ich coraz więcej, co paradoksalnie wcale nie ułatwia sprawy, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo postawienia na nieodpowiedni rodzaj czosnku. Poszczególne odmiany różnią sie przeznaczeniem, ale także długością przechowywania. I tak na przykład odmiana Messidrome, mimo że kusi dużymi ząbkami, może być przechowywana relatywnie krótko. Jeśli zależy nam natomiast na dłuższym przechowywaniu, warto rozważyć wybór odmiany Jarus. Ornak to z kolei jedna z najbardziej wszechstronnych odmian – można ją wykorzystać do bezpośredniego spożycia, ale także i do przemysłu zarówno spożywczego, jak i farmaceutycznego. Jeśli jednak nie będziemy w stanie zebrać plonów o czasie, czyli na przełomie czerwca i lipca, będzie to skutkować rozpadaniem się główek i puszczaniem przez pojedyncze ząbki korzeni.

czytaj także: Czosnek polski a chiński – czy różnica jest aż tak zauważalna?

Uprawa czosnku – uprawa na źle dobranej glebie

uprawa czosnku targUprawa czosnku może odbywać się w zasadzie na różnej jakości glebach, jednak wysadzanie go na mniej zasobnej w składniki glebie, a także na tych o mniejszej wilgotności to duży błąd, który może skutkować obniżeniem plonu. Nie sztuką bowiem jest posadzić czosnek gdziekolwiek, skoro „i tak wyrośnie”, chodzi nam przecież o to, aby główki były możliwie jak największe. Warto więc postawić na gleby wilgotne, a nie te piaszczyste, a także na te bardziej zasobne w składniki mineralne. Jeśli już zdecydujemy się natomiast na te mniej zasobne, pamiętajmy o właściwym nawożeniu.

Uprawa czosnku – używanie nawozów zawierających chlorki

Uprawa czosnku wymaga sporych zasobów składników mineralnych, dlatego jak wspomniane wcześniej, należy zwrócić szczególną uwagę na nawożenie. Czosnek może być nawożony także obornikiem i kompostem – stosuje się je na rok przed nasadzeniem. Należy jednak mieć na uwadze, że nie można stosować nawozów, w skład których wchodzą chlorki, gdyż nie dość, że powodują one zmniejszenie plonu, to jeszcze utratę walorów smakowych czosnku.

Uprawa czosnku – zły materiał sadzeniowy

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dobór właściwego materiału rozmnożeniowego i sadzeniowego to połowa sukcesu. Muszą one pochodzić ze sprawdzonego, kwalifikowanego źródła. Dzięki temu uzyskamy większą odporność na czynniki zewnętrzne, a także na choroby. Przy nasadzeniach warto też pamiętać o odpowiedniej odległości – rzędy około 25 centymetrów, a poszczególne ząbki w odległości około 7 cm.

Uprawa czosnku – złe miejsce przechowywania

Uprawa czosnku wiąże się także z jego późniejszym przechowywaniem. Bardzo częstym błędem jest decydowanie się na nieodpowiednie do tego miejsce. O ile zwykle wszyscy pamiętają, że musi być ono suche (aby zapobiec na przykład chorobom grzybowym), o tyle często zdarza się, że nie zwraca się uwagi na to, aby miejsce przechowywania było przewiewne. Brak cyrkulacji powietrza, mimo tego, że pomieszczenie jest suche, także może przyczynić się do rozwoju chorób i zepsucia się przechowywanych główek.

modr.pl/azofoska.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023