O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ukraińskie zboże ważne dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego

Ukraińskie zboże

Ukraińskie zboże jest ważne dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego – informują chińskie władze, które są sporym importerem zboża.

ChRL już teraz ostrzega o niskich w tym roku krajowych zbiorach pszenicy ozimej, budząc obawy o dostawy z zagranicy. „Egipt, największy na świecie importer pszenicy, otrzymuje około 80% żywności z Rosji i Ukrainy. Kilka innych krajów w Afryce Północnej i Wschodniej może zostać poważnie dotkniętych” – czytamy w oświadczeniu.

Bezpieczeństwo żywnościowe na świecie

W ciągu ostatnich 10 dni kilka krajów nałożyło ograniczenia na eksport niektórych zbóż i olejów roślinnych za granicę. Są to Białoruś, Rosja, Ukraina, a także Liban, Egipt, Węgry, Serbia, Mołdawia, Algieria, Turcja i Indonezja.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego światowa gospodarka może w tym roku zmierzyć się ze spadkiem PKB o co najmniej 10%, a potencjalnie nawet o 35%, jeśli rosyjska inwazja będzie kontynuowana. Ukraińskie zboże jest ważne dla światowej gospodarki.

Ukraińskie zboże ważne dla bezpieczeństwa

W środę na amerykańskiej giełdzie ceny zbóż, a dokładniej ceny pszenicy amerykańskiej spadły o 85 centów za buszel, a unijny kontrakt potaniał o 6 proc.

Spadki są spowodowane nadzieją, że rozmowy pokojowe między Ukrainą a Rosją przyniosą pokój. Podobna sytuacja zaistniała na rynku kukurydzy oraz na kontrakty na oleje roślinne i nasiona oleiste. Zakończenie wojny uwolniłoby zatrzymany eksport z Ukrainy i pozwoliło na rozpoczęcie siewów jarych.

Ceny zbóż spadają po wybiciu, które mogliśmy zaobserwować w poprzednim tygodniu. Amerykańska pszenica spadła o prawie połowę z 50 proc. wybicia I tygodnia rosyjskiej agresji, to pozostałe amerykańskie i unijne kontrakty pozostają nadal wyceniane w pobliżu swoich wieloletnich lub historycznych maksimów. Ceny np. rzepaku nadal są 30 proc. wyższe niż przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Negatywne konsekwencje toczącej się wojny (wstrzymanie eksportu z Ukrainy i zagrożone ukraińskie zboże) są już uwzględniane w cenach zbóż i roślin oleistych, więc wszelkie doniesienia o deeskalacji konfliktu muszą obniżać cenę. Presja na zniżkę wynika również z niższych cen ropy, ponieważ spada opłacalność produkcji biopaliw z oleju roślinnego lub kukurydzianego.

Złotówka nadal odrabia straty wobec dolara i euro. To przekłada się na coraz niższe ceny proponowane w portach, a za nimi w głębi kraju.

Czytaj również: Ceny nasion wzrosły w pierwszym tygodniu marca

agravery.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023