O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ubezpieczenie zbóż ozimych – okres ubezpieczenia dla zbóż jesiennych

Ubezpieczenie zbóż ozimych

Trwa jesień, a to oznacza, że rolnicy mogą nabyć już ubezpieczenie produktów rolnych w okresie jesiennym. Ochrona przewiduje ubezpieczenie zbóż ozimych oraz rzepaku ozimego.

Ochroną można objąć uprawę pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, jęczmienia ozimego, żyta ozimego) oraz rzepaku ozimego. Limit wsparcia budżetu państwa przyznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym roku wynosi 65% poziomu wsparcia dla wszystkich upraw ozimych w kraju. Wysokość wsparcia z budżetu państwa składek ubezpieczeniowych zakontraktowanych przez producentów rolnych na uprawy rolne została określona przez Radę Ministrów w rozporządzeniu z dnia 2 listopada 2020 r. w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych w 2021 r.

Ubezpieczenie zbóż ozimych w Polsce

Dla upraw uprawianych na gruntach rolnych kategorii V i VI powyższy podatek może być ustalony w wyższej stawce, odpowiednio 12% i 15%. , w łącznej kwocie ubezpieczenia tych upraw. Ubezpieczenie zbóż ozimych oraz rzepaku ozimego dostępne jest w następujących pakietach:

  • grad;
  • grad, ujemne skutki przezimowania
  • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania
  • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny, huragan

Ubezpieczenie dotowane przez państwo można wykupić w siedmiu towarzystwach ubezpieczeniowych:

  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA,
  • Generali Towarzystwo Ubezpieczeń SA,
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
  • Interrisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.,
  • VH Oddział w Polsce,
  • TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
  • Concordia Polska Grupa Generali.

Gdzie znaleźć wiele ofert w jednym miejscu?

Limit dopłat z budżetu państwa bardzo szybko się Ubezpieczenia zboz ozimych wyczerpuje, warto więc jak najszybciej podjąć decyzję. Multiagent mający możliwość przedstawienia ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych może podpowiedzieć, w którym z nich jest jeszcze możliwość zawarcia umowy na ubezpieczenia upraw. Warto też pomyśleć o wyborze szerszego niż podstawowy wariantu ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele konkurują między sobą właśnie zakresem ubezpieczenia w szerszych wariantach. Rolą multiagentów jest przedstawienie najlepszej dla każdego klienta oferty. Aby sprawnie i szybko zawrzeć umowę w czasie jednego spotkania warto się do niego przygotować. Agent będzie potrzebował konkretnych informacji dotyczących numeru ewidencyjnego działki oraz obrębu. Rolnik musi też wskazać gatunek uprawy oraz klasę gleby, powierzchnię uprawy oraz przewidywalną wydajność i cenę.

Czytaj też: Ubezpieczenia upraw i zwierząt – prezydencka Rada zajmie się systemem

wmodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023