O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-08-2021

Autor: Tomasz Racki

Szkodniki w warzywach cebulowych – zwalczanie i monitoring gwarancją

Szkodniki

Szkodniki to bolączka większości hodowców na plantacjach warzyw cebulowych. Jednak należy pamiętać, że odpowiednia profilaktyka zwiększa szansę uprawy na bycie wolną od tego problemu. Ważną czynnością jest również starannie przeprowadzona lustracja, która pozwala zlokalizować pierwsze objawy żerowania szkodników.

Szkodniki – pierwsze objawy żerowania rolnic

Obecność rolnic, żerujących na warzywach cebulowych można określić według sygnalizacji z użyciem pułapek feromonowych. Stwierdzenie żerowania szkodników jest trudne, ze względu na to, że młode gąsienice są niewielkie, a starsze rozwijają się w glebie. Zwalczanie należy rozpocząć, jeśli znajdzie się gąsienice lub zauważy uszkodzone rośliny. Niestety najczęściej zauważalne objawy żerowania rolnic spowodowane są przez starsze osobniki – wówczas jest już za późno na przeprowadzenie efektywnego zabiegu, ponieważ szkodniki miały wystarczająco dużo czasy, żeby ukryć się głęboko w glebie.

Czytaj także: Gryzonie nadal niszczą uprawy! Zarząd KRIR chce specjalnego programu

Szkodniki – metody zwalczania rolnic

Szkodniki wciornastek tytoniowy Alton N. Spark CC BY 3.0Najlepsze efekty zabiegu zwalczania rolnic uzyskuje się, gdy wyznaczy się optymalny termin tj. wówczas, gdy nie zdążą zejść do gleby. Dlatego też należy stosować odpowiednie metody monitoringu lotu motyli za pomocą pułapek feromonowych, które odławiają samców poszukujących samic, które mogliby zapłodnić. Monitoring to przede wszystkim obserwacja dynamiki lotu i określenie szczytów ilości samców. Szkodniki w najwyższej liczbie pojawiają się podczas okresu składania jaj przez samice. W przypadku prowadzenia uprawy ekologicznej warzyw cebulowych zastosowanie środków ochrony jest niemożliwe, ze względu na brak ekologicznych preparatów. Jedyną alternatywą jest wówczas deszczowanie, którego intensywność powinno się uzależnić od typu gleby i przebiegu pogody. Po deszczowaniu gleba jest mocno wilgotna przez kilka dni, co w efekcie powoduje, że szkodniki nie będą w stanie zejść do gleby, a tym samym będą narażone na niekorzystne warunki środowiska.

Szkodniki – wciornastek tytoniowy

Warzywa cebulowe narażone są również na atak wciornastka tytoniowego, którego obecność również określa się na podstawie sygnalizacji. Wykryciu pierwszych samic i określeniu dynamiki lotu szkodników sprzyjają żółte lub niebieskie tablice lepowe. Próg zagrożenia to 6-10 osobników bytujących na jednej roślinie od czerwca do lipca z przeglądanych około 50 roślin warzyw cebulowych, które wybiera się losowo na polu uprawnym. Warzywa cebulowe powinny być monitorowane przynajmniej raz w tygodniu, jednak należy pamiętać, że podczas upałów nawet co 3 dni. Szkodniki nalatują najpierw na rośliny rosnące na obrzeżach pola, dlatego też lustrację uprawy powinno się rozpocząć właśnie w tych miejscach.

Wgryzka szczypoiórka – szkodniki warzyw cebulowych

Pułapki feromonowe służą także do monitorowania pojawienia się wgryzki szczypiórki. Podstawą do rozpoczęcia walki ze szkodnikami jest przede wszystkim odłowienie samców w pułapki i zlokalizowanie pierwszych objawów żerowania gąsienic na liściach. Szkodniki składają jaja głównie na warzywach cebulowych znajdujących się na obrzeżach plantacji. Próg zagrożenia to wykrycie od 2 do 5 uszkodzonych liści wśród 10 kolejno lustrowanych roślin. Rośliny można monitorować losowo w kilku wybranych miejscach.

cdr.gov.pl/ fot. Donald_Hobern_CC_BY-_2.0/ fot. Alton N. Spark CC BY 3.0

swiatrolnika.info 2023