O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-01-2022

Autor: Monika Faber

Szara pleśń – grzyb niszczący wszystkie elementy rośliny

Szara pleśń

Szara pleśń jest to grzyb w stadium niedoskonałym. Stadium doskonałe spotykane jest rzadko i nie ma wpływu na rozwój choroby.

Charakterystycznym objawem jest szary nalot na powierzchni różnych narządów, w tym strzępki, zarodniki o długości do 2 mm oraz liczne zarodnie. Patogen wytwarza również czarne lub ciemnobrązowe guzki grzybowe. Ten patogenny grzyb jest fakultatywnym patogenem, który może występować w naturze zarówno w postaci pasożytniczej, jak i saprofitycznej. Stadium saprofityczne (grzybnia i grzybnia) występuje w glebie i na szczątkach roślinnych. Źródłem infekcji wielu gatunków roślin uprawnych, w tym wszystkich drzew owocowych, jest obfity sporofit.

Wszystkie organy rośliny zagrożone

Szara pleśń występuje na prawie wszystkich organach roślin. Można go zobaczyć na końcach korzeni, liści, pędów, pąków, kwiatów i owoców. Choroba atakuje wszystkie drzewa owocowe.

Na truskawkach plamy gnilne, zgorzele i nekrozy występują przede wszystkim na kwiatach i owocach w różnych fazach rozwoju. Liście i łodygi są sporadycznie porażane w warunkach sprzyjających rozwojowi choroby. Zamieranie całego kwiatostanu może nastąpić, gdy grzybnia zostanie przeniknięta przez ogonek liściowy. Po zakażeniu kielicha i spodniej strony kwiatu owoc wysycha i gnije. Gnicie rozpoczyna się w miejscu infekcji kielicha lub działek owocu. Zainfekowana tkanka staje się jasnobrązowa i lekko krusząca się bez próchnicy. Szara pleśń na truskawkach często powoduje ich wysychanie, podczas gdy dojrzałe owoce pokryte są białą grzybnią i szarą, puszystą warstwą łodygi zarodników. Choroba rozwija się również na owocach po zbiorach, podczas transportu i przechowywania. Okres ten jest ograniczony szybkim ochłodzeniem owoców po zbiorze.

Jak podaje portal kpodr.pl „Szara pleśń jest także groźna dla jabłoni, ponieważ jest drugą pod względem częstotliwości występowania chorobą przechowalniczą jabłek w kraju. W infekcjach i rozwoju tej choroby ma znaczenie tylko stadium konidialne grzyba. Zarodniki konidialne przenoszone są na kwiaty jabłoni z wiatrem, deszczem i przez pszczoły. Grzyb B. cinerea poraża kwiaty jabłoni (słupek, pręciki). Po infekcji patogen pozostaje w kielichu jabłka przez długi czas (nie dając początkowo żadnych objawów chorobowych, ani nie hamując zawiązywania owoców), a zgnilizny rozwijają się dopiero podczas przechowywania. Znane są przypadki porażania przez grzyba także pędów i gałęzi drzew, np. na odmianie ‘Ligol’. Przyczyną choroby są również infekcje w okresie przedzbiorczym przez uszkodzenia skórki. Kwitnienie jabłoni oraz dojrzewanie owoców są okresami, gdy warunki sprzyjają infekcjom przez sprawcę szarej pleśni. Patogen może wywoływać choroby: suchą zgniliznę przykielichową, miękką zgniliznę przykielichową oraz gniazdowe gnicie jabłek w okresie przechowywania.”

Szara pleśń na roślinach

„Suchą zgniliznę przykielichową można zaobserwować 1,5–2 miesiące po infekcji, w postaciSzara plesn 01 czerwonofioletowych przebarwień skórki wokół kielicha zawiązka. Następnie, w drugiej połowie lata rozwija się otaczająca cały kielich plama gnilna, która po wyschnięciu ulega wykruszeniu. W okresie mokrej i ciepłej pogody w miejscach porażonych może rozwijać się miękka zgnilizna przykielichowa powodująca gnicie owoców na drzewach. Jabłka porażone suchą zgnilizną wcześniej dojrzewają i opadają. Oszpecone owoce z objawami choroby mają niską jakość. Szara pleśń w czasie przechowywania najczęściej zaczyna rozwijać się od plam gnilnych wokół kielicha powodując gniazdowe gnicie jabłek. Plamy gnilne szybko powiększając się obejmują cały owoc. Z czasem gnijące jabłka pokrywają się strzępkami szarej grzybni, która jest źródłem infekcji sąsiednich owoców powodując powstawanie specyficznych dla tej choroby gniazd gnilnych. Długość przechowywania wpływa na stopień porażenia. Szara pleśń rozwija się w przechowalniach i w chłodniach, najczęściej poraża odmiany: ‘Fantazja’, ‘Lobo’, ‘Paulared’, ‘Alwa’, ‘McIntosh’, ‘Idared’ i ‘Gloster’. Rozwojowi choroby sprzyjają: deszczowa pogoda w czasie kwitnienia i zbioru jabłek, opóźnione schładzanie owoców po zbiorze oraz zła wentylacja pomieszczeń przechowalniczych” – dodaje ekspert.

„Istotnym aspektem w ochronie przed szarą pleśnią jest jej zwalczanie przy użyciu środków ochrony roślin. Ważne jest dokładne pokrycie wszystkich nadziemnych części roślin. Na plantacjach truskawek zaleca się do wykonania zabiegów chemicznych używać belki typu Fragaria lub specjalistycznych opryskiwaczy z kierowanym strumieniem powietrza. Zabiegi zapobiegawcze należy rozpocząć na początku kwitnienia, gdy rozwinie się 10% kwiatów. W zależności od przebiegu pogody i tempa rozwoju kwiatów ochronę należy kontynuować co 5–7 dni do zbioru, z zachowaniem okresów karencji. Do ochrony truskawek przed szarą pleśnią zarejestrowane są preparaty z różnych grup chemicznych i dlatego program ochrony powinien uwzględniać przemienne ich stosowanie. Warto do ochrony włączyć biologiczne środki ochrony roślin na bazie mikroorganizmów: Polyversum WP, Prestop WP, Serenade ASO. W rotacji preparatów warto wziąć pod uwagę: Iprodione 500 SC, Grisu 500 SC, Rovral Aquaflo 500 SC, Biszop 80 WG, Captan 80 WG, El Cappo 80 WG, Kapelan 80WG1, Kapłan 80 WG1, Merpan 80 WG1, Pomarsol Forte 80 WG, Sadoplon 75 WP, Thiram Granuflo 80 WG. Preparaty: Favena 300 SC, Frupica 440 SC, Luna Sensation 500SC, Mythos 300 SC, Pyrus 400 SC, Signum WG, Topsin M500 SC, Yamato 303 SE stosować przemiennie, nie częściej niż dwa razy w sezonie każdy. Środków o jednodniowej karencji warto użyć tuż przed i pomiędzy zbiorami. Do zwalczania szarej pleśni na jabłoniach zarejestrowane są preparaty: Favena 300 SC, Fontelis 200 SC, Mythos 300 SC, Orlian 200 SC, Thiram Granuflo 80WG. Uwzględniając zalecenia producenta co do konieczności rotacji i liczby zabiegów, można ich użyć w pełni kwitnienia i w fazie opadania płatków kwiatowych. Do ochrony przedzbiorczej jabłek można zastosować: Fontelis 200 SC, Geoxe 50 WG, Luna Experience 400 SC, Switch 62,5 WG, Zato 50, Boni Protect, zgodnie z etykietami instrukcjami stosowania. Dobór preparatów oraz liczbę zabiegów należy uzależnić od przebiegu pogody w okresie przedzbiorczym” – dodaje portal kpodr.pl

Czytaj również: Niebezpieczne bakterie w dojrzewających serach kozich z białą pleśnią!

Kpodr.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023