O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Sterty, stogi, brogi i ich prawidłowe zabezpieczenie w gospodarstwie

Sterty, stogi, brogi

Gdy ustawiamy sterty, stogi, brogi zachowajmy szczególną ostrożność i przestrzegajmy zasad mających wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych osób.

Pamiętajmy o zachowaniu minimalnych odległości dla naszych stert, stogów i brogów w zależności od poszczególnych miejsc czy obiektów. Produkty roślinne składujmy w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. Ponadto podczas wykonywania prac polowych warto wyposażyć się w gaśnicę oraz pamiętać o ustawianiu silników spalinowych na niepalnym podłożu, w odległości co najmniej 10 metrów od materiałów palnych.

Sterty, stogi, brogi i minimalne odległości od innych obiektów

Ustawiając sterty, stogi i brogi pamiętajmySterty stogi brogi 02 o zachowaniu minimalnych odległości wynoszących:
– od budynków wykonanych z materiałów palnych: 30 metrów;
– od budynków wykonanych z materiałów niepalnych lub trudnozapalnych: 20 metrów;
– od dróg publicznych i torów kolejowych: 30 metrów;
– od dróg wewnętrznych i od granicy działki: 10 metrów;
– od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia: 30 metrów;
– od lasów i terenów zalesionych: 100 metrów.

Ponadto strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1000 m2, lub kubatury 5000 m3. Odległość między stertami, stogami, brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe nie może być mniejsza niż 30 metrów.

O czym również warto pamiętać przy zabezpieczaniu?

Zabezpieczając sterty, stogi, brogi należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 metrów, w odległości 3 metrów od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

Warto również wyposażyć miejsca wykonywania prac polowych w gaśnicę, pamiętać o ustawianiu silników spalinowych na niepalnym podłożu, w odległości co najmniej 10 metrów od materiałów palnych oraz zabezpieczeniu urządzeń wydechowych przed wylotem iskier.

Zwróćmy także uwagę, by materiały łatwopalne przechowywać w pojemnikach do tego przeznaczonych, w odległości co najmniej 10 metrów od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych.

Czytaj też: Maszyny rolnicze – jak prawidłowo je czyścić i konserwować?

technologia.kpodr.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023