O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2017

Autor: Kalina Brzozowska

Kompost: jak go zrobić?

kompost2908

Kompost jest najtańszym źródłem pozyskiwania nawozu organicznego. Jest ekologiczny, bo nie spowoduje przenawożenia oraz nie zatruje środowiska. 

Kompost jest najtańszym źródłem pozyskiwania nawozu organicznego. Jest ekologiczny, bo nie spowoduje przenawożenia oraz nie zatruje środowiska. Ta forma materii organicznej pozyskiwanej z odpadów roślinnych wykorzystywana do nawożenia ogrodów, może być zakładana również późnym latem i jesienią.

Sam proces kompostowania zazwyczaj odbywa się w pryzmie kompostowej lub w kompostowniku. Gotowym kompostem nawozić można warzywa, kwiaty, drzewa, krzewy i ściółkować glebę pod roślinami.

Kompost pozyskuje się z odpadków roślinnych, które ulegają procesom rozkładu przy udziale mikroorganizmów. Pryzmę kompostową można zakładać od wiosny do jesieni.  Należy ją zlokalizować na uboczu ogrodu, a oprócz tego powinna być zasłonięta od słońca i wiatru. Odpowiednie rozmiary pryzmy zapewniają swobodny przepływ powietrza oraz sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów i dżdżownic, których praca tworzy bardzo dobry kompost. 

Materiałem wykorzystywanym do sporządzenia pryzmy najczęściej są to resztki roślinne, czyli liście, chwasty, resztki jedzenia takie jak obierki od warzyw i owoców. Na to nałożyć można torf, ziemię, zeszłoroczny kompost. Układane warstwy należy przekładać ziemią ogrodową. W celu usprawnienia procesów rozkładu należy przerobić pryzmę kompostową co 2 miesiące. Przerabianie to nic innego jak przekopywanie warstw, tak aby warstwy wierzchnie kompostu znalazły się na spodzie, a spodnie trafiły na wierzch pryzmy.

Dla przyspieszenia procesów rozkładu można dodać do pryzmy preparaty biodynamiczne, które mogą być sporządzone z pokrzywy, kozłka lekarskiego lub rumianku. Dodatkowo można zastosować biopreparaty poprawiające właściwości i jakość kompostu. Dobrej jakości kompost tworzy się około 1,5 roku, a zastosowanie zabiegów ułatwiających rozkład, może ten proces skrócić nawet do 9 miesięcy. 

Kompostem nawozić można warzywa, kwiaty, drzewa, krzewy i ściółkować glebę pod roślinami. Najlepszy termin stosowania kompostu to jesień. Wiosną też można zastosować kompos,t ale musi on być w pełni dojrzały. Warto dodać, że stosowanie kompostu poprawia strukturę gleby, właściwości wodno-powietrzne. Ponadto w glebie nawożonej kompostem gromadzi się więcej substancji korzystnych do wzrostu roślin.

wodr.poznan.pl/KB/fot.pixaby.com

swiatrolnika.info 2023