O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2021

Autor: Tomasz Racki

Sorgo – Zastosowanie, uprawa w Polsce, jego gatunki

Sorgo

Sorgo należy do najpopularniejszych upraw świata. Według FAO jest to piata najczęściej wybierana przez rolników roślina globu. Wyróżnia się nawet 60 gatunków, co przysparza naukowcom niemałych problemów z zakresu systematyki. Gdzie uprawia się tę roślinę? Które kraje dostarczają jej najwięcej? Wreszcie – czy jego uprawa jest możliwa w Polsce?

Gdzie uprawia się sorgo?

Zazwyczaj sorgo spotkać można w strefach ciepłego lub bardzo ciepłego klimatu. Największymi światowymi producentami od lat pozostają Stany Zjednoczone, Nigeria, Meksyk, Indie oraz Chiny. Szczególnie interesująca jest sytuacja z Meksyku, w którym uprawia się jedyny endemiczny gatunek tej rośliny.
Ta roślina swoją popularność zawdzięcza wysokim zdolnościom adaptacyjnym. Powszechnie uważa się roślina ta przyjęłaby się nawet na 80 procentach światowych użytków rolnych. Jest niezwykle odporna na susze i wysokie temperatury i wiele innych czynników atmosferycznych.

Roślinę tę uprawia się ze względu na zapotrzebowanie paszowe, ale także dla celów spożywczych. Szerokie zastosowanie możliwe jest dzięki temu, że bogate jest w wartości odżywcze, których poziom porównywalny jest choćby z popularną w Polsce kukurydzą.sorgo 23

Do czego wykorzystuje się sorgo?

Roślina ta ma wiele niespodziewanych zastosowań. Do najbardziej spektakularnych należy dostarczanie materiału do wyrobu szczotek ryżowych, budowy ogrodzeń, czy opału. Wykorzystuje się ją także szeroko w budownictwie. Jego walory docenią także amatorzy trunków, ponieważ roślina jest nieodzownym składnikiem piwa i wódki gaoliang. Część odmian sorgo charakteryzuje się wysoką, bo nawet 13-procentową, zawartością białka oraz witamin z grupy B. Ziarna służą także do wyrobu mąki czy kasz oraz jako pełnowartościowa pasza dla bydła.

Czytaj także: Choroby pszenicy ozimej – od diagnozy do celowanej technologii fungicydowej

Czy w Polsce można uprawiać sorgo?

Tak. W ostatnich latach coraz więcej rolników decyduję zamienić uprawę kukurydzy właśnie na sorgo. Dzieje się tak dlatego, że kukurydza narażona jest na niszczące działanie stonki ziemniaczanej oraz licznych chorób grzybowych. Uprawę kukurydzy utrudniają także powtarzające się w Polsce susze rolnicze. Sorgo nie notuje podobnych problemów, wykazując jednocześnie podobny poziom wartości odżywczych do kukurydzy. Uprawie nowego w Polsce gatunku sprzyja także postępujące ocieplenie klimatu.

Fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023