O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ślimaki w ogrodach i na polach – jak z nimi walczyć?

Ślimaki

Podczas gdy susza powoli ustępuje i znika z głębszych warstw gleby, większe opady mogą zwiększyć częstość występowania niektórych szkodników roślin, takich jak ślimaki. Chociaż w Europie występuje kilka gatunków, ale największe szkody wyrządza ślinik luzytański, który niszczy praktycznie wszystko, w tym także rośliny ozdobne. Jak walczyć z tymi szkodnikami?

Ślimaki – jak z nimi walczyć?

Ciepłe, ale wilgotne lato to idealny czas dla ślimaków. Mięczaki niszczą uprawy oraz ogrody. Jak z nimi walczyć? Po pierwsze należy usunąć z ogrodów niepotrzebne pojemniki i inne schronienia, które są zawilgocone, a ślimaki mogą przetrwać niekorzystny dla nich okres. Ogrodnicy używają różnych środków chemicznych lub po prostu łapią je i wlewają na nie sól. Według Evy Hrudovej z Instytutu Hodowli Roślin i Medycyny Roślin Uniwersytetu Mendla, paradoksalnie to nicienie, które mogą pasożytować na organizmach ślimaków, są odpowiednią obroną.

Nicienie aktywnie poszukują, rozmnażają się na nich i stopniowo je zabijają. Należy jednak pamiętać, że jest to żywy organizm, który ma określone wymagania dla środowiska i dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami sprzedawcy.

– mówi Hrudová.

Inną opcją są preparaty na bazie fosforanu żelazowego lub metaldehydu. Jako barierę mechaniczną zarejestrowany jest żel na bazie chlorku sodu, który jest nakładany wokół roślin.

Według ekspertki istnieją również świeckie metody zabijania ślimaków, na przykład zalewanie ścieżek solą kuchenną. Jednak według takie praktyki mogą uszkodzić glebę.

Ogrodnicy na małych terenach zbierają ślimaki i zabijają je różnymi metodami - często mówią, że to walka z wiatrakami i niestety nie sposób się z tym nie zgodzić. Jeśli chodzi o ochronę, to myślę, że trudno się obejść bez zarejestrowanych produktów.

– dodaje naukowiec.

ASF w Polsce – aż 11 nowych ognisk wirusa! Horror dla hodowców!

Ślimak je wszystko, nawet ptaki...

Wyższego występowania szkodników takich Slimaki jak ślimaki należy się zawsze spodziewać w latach mokrych i z tego punktu widzenia ten rok jest dla nich idealny. Przyczynić się do tego mogą również ciepłe zimy. Jednak sam problem ślinika luzytańskiego jest długotrwały, a mięczaki występują obficie w miejscach, gdzie jest wilgotno.

W Europie występuje kilka gatunków ślimaków, a niektóre występowały w środowisku od zawsze, więc punktu widzenia rolnika można je nazwać rodzimymi. Prawdopodobnie największe szkody wyrządza jednak ślinik luzytański. Te ślimaki to gatunek inwazyjny, który rozprzestrzenił się na niemalże całą zachodnią Europę, Islandię, Skandynawię i na wschód do granic Polski oraz Słowacji. Jedzą wszystko, ale najbardziej „smakują” na polach rzepaku i buraków. W ogrodach wybór jest bardziej urozmaicony, jedzą na przykład sałatę, owoce lub różne warzywa, ale nie pogardzą także roślinami ozdobnymi. Polsce zaobserwowano nawet, że ślimak ten zjada... pisklęta ptaków.

agris.cz/fot.wikimedia,Sq8ju,Grandy02

swiatrolnika.info 2023