O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-09-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Sadzenie śliwy – jesień to najlepszy czas dla młodych drzewek!

Sadzenie śliwy

Sadzenie śliwy, zwłaszcza odmian bardziej odpornych na niskie temperatury, najlepiej przeprowadzić jesienią. Uprawa śliwy w Polsce nie przysparza wielu trudności, a drzewa te mają w naszym rodzimym klimacie bardzo dobre warunki. Większość odmian jest też dość odporna na warunki zewnętrzne, a także na choroby. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie śliwy i sadzeniu śliwy?

Sadzenie śliwy – drzewa są odporne na temperaturę!

Uprawa śliwy ma w większości terenów naszego kraju sprzyjające warunki. Drzewa te są co do zasady odporne na działanie mrozu w zimie, chociaż bywają odmiany bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Należy do nich na przykład odmiana Amers, która jest mimo wszystko popularna ze względu na dużą odporność na choroby i bardzo smaczne owoce wykorzystywane w postaci surowej, a także jako surowiec do produkcji przetworów. Odmianami bardziej odpornymi na zimowe mrozy, ale także wiosenne przymrozki są na przykład Opal czy Vision. Sadzenie śliwy, a zwłaszcza tych odmian powinno odbywać się jesienią, najlepiej w październiku i trwać aż do pojawienia się pierwszych przymrozków nocnych.sadzenie sliwy

Sadzenie śliwy – jakie warunki należy spełnić?

Drzewa odmian, które są mniej wrażliwe na niskie temperatury bardzo szybko się ukorzeniają bez względu na warunki atmosferyczne i dzięki temu na wiosnę następuje ich niczym niezmącony, wyraźny wzrost. Sadzenie śliwy musi odbyć się w miejscu, które do tego celu zostało wcześniej odpowiednio przygotowane. Gleba w miejscu, w ktorym na zostać zasadzona śliwa powinna być już 3 miesiące wcześniej wymieszana z kompostem lub chemicznym nawozem odpowiednim dla śliw. Pozwoli to zapewnić drzewu odpowiednie warunki do szybszego i prawidłowego rozwoju, a co za tym idzie, wydajniejszego plonu. Sadzenie śliwy po spełnieniu tego warunku może odbyć się bezpośrednio po zakupie sadzonek. Dołek w którym znajdzie się drzewko powinien mieć średnicę około 40 cm, a głębokość nieco mniejszą. Należy pamiętać o odpowiedniej odległości drzew od siebie – rzędy powinny znajdować się od siebie w odległości około 4 metrów, natomiast pojedyncza drzewa w rzędzie powinny znajdować się w odległości 2-3 metrów od siebie.

Czytaj także: Piątka dla zwierząt – szkodliwy i niekonstytucyjny bubel. Co zrobi prezydent?

Sadzenie śliwy – o czym jeszcze należy pamiętać?

Sadzenie śliwy powinno odbywać się z udziałem palików podtrzymujących drzewo – technika jego umocowania może być różna. Można go bowiem umieścić w glebie już na etapie przygotowywania jej do zasadzenia, czyli po wymieszaniu gleby z nawozem, lub umieścić je tuż przed posadzeniem drzewka. Paliki są konieczne, aby wzmocnić młode sadzonki i ułatwić im przez to rozwój. Dodatkowo w przypadku większego areału, na jakim zamierzamy uprawiać śliwę, warto rozważyć nawożenie całej powierzchni, a nie tylko miejsc pod konkretne drzewka. Konieczny bedzie także odpowiedni przedplon, do którego wyjatkowo dobrze nadaje się łubin czy gorczyca.

abc.ogrodnictwa.pl/ fot. pxfuel

swiatrolnika.info 2023