O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-12-2021

Autor: Michał Rybka

Rośliny bobowate – ogromne korzyści dla gleby i pasz

Rośliny bobowate

Mimo mnóstwa zalet jakie niosą ze sobą rośliny bobowate, to ich produkcja w Polsce pozostaje niewielka. Sprawdź jakie korzyści płyną z ich uprawy.

Rośliny motylowe są nazywane również bobowatymi. Istnieją dwie grupy tych roślin. Pierwsza grupa to grubonasienne i zaliczamy do nich łubin żółty, biały oraz wąskolistny. Są nimi także groch siewny, bobik, wyka siewna i kosmata oraz soja. Z kolei w drugiej grupie znajdują się rośliny motylkowe drobnonasienne, które dzielą się na jednoroczne (koniczyna perska, seradela), dwuletnie (koniczyna czerwona) i wieloletnie (lucerna mieszańcowa, koniczyna biała, białoróżowa, komonica oraz esparceta).

Z wielką korzyścią dla człowieka

Rodzina roślin, do której należą bobowate, posiadają olbrzymie znaczenie użytkowe dla ludzi. Jest tak, ponieważ rośliny pastewne takie jak np. seradela, lucerna czy koniczyna są wykorzystywane do produkcji pasz oraz używa się ich na trwałe w użytkach zielonych. Z kolei nasiona roślin strączkowych (groch, soja, soczewica, fasola) posiadają ogromne ilości białka, które jest niezbędne do funkcjonowania organizmu ludzkiego, a z pozostałości tych roślin tworzy się nawozy zielone. Mają one za zadanie wzbogacić glebę w azot, w postaci nawozów naturalnych. Jednak to nie wszystko. Bobowatymi są także rośliny oleiste np. soja, orzech ziemny, a także dostarczające cennego drewna, gum i garbników np. robinia.

Wiązanie azotu atmosferycznego z powietrza – to jedna z największych zalet występowania roślin motylkowych w płodozmianie. Taka reakcja jest możliwa dzięki bakteriom brodawkowym. W symbioze bakterie brodawkowe wiążą wolny azot z rośliną. Ta z kolei udostępnia go roślinom następczym.

Rośliny motylkowe mają również inną zaletę – zwiększają one zawartości substancji organicznej w glebie. Dzieję się tak, dzięki rozbudowanej masie systemu korzeniowego. Poprawia on również fizyczne właściwości gleby. Strukturę gleby poprawia rozluźniające działanie palowego systemu korzeniowego. Ponadto rośliny te chronią glebę przed wietrzną i wodną erozją. Kolejną zaletą roślin motylkowych jest spulchnianie podgleby i uruchamianie z niej składników pokarmowych. Wydzieliny korzeniowe bogate w azot potrafią stymulować rozwój flory i fauny glebowej, dzięki biologicznie zwiększonej aktywności gleby.

Rośliny motylkowe grubonasienne nazywane są także strączkowymi. Potrafią one dostarczyć wartościowej paszy. Ponadto niektóre z nich wykorzystywane są do produkcji żywności dla ludzi. Wyróżniają się wysoką zawartością białka, w nasionach i masie zielonej. Szczegółową grafikę znajdą Państwo poniżej:

roslinybobowate1 29.11.21

Rośliny bobowate można stosować w mieszankach

1% ogólnej powierzchni zasiewów – to obszar, który zajmują rośliny strączkowe. Do mających znaczenie rolnicze roślin strączkowych grubonasiennych zalicza się: łubiny (żółty, wąskolistny, biały), groch siewny i polny zwany peluszką, wyka siewna i kosmata, bób, bobik, soję oraz fasolę.

Z kolei użytkowane rolniczo rośliny motylkowe drobnonasienne to: koniczyny, lucerna mieszańcowa, seradela, esparceta siewna i komonica zwyczajna.

Rośliny strączkowe można z powodzeniem stosować w mieszankach. Taki zabieg dzięki wierności plonowania daje większe rezultaty, niż te w czystym siewie. Pozwala to też na zmniejszenie wylegania roślin o wiotkich łodygach dzięki zastosowaniu roślin podporowych. Mieszanki ze zbożami powodują szybkie wysychanie po skoszeniu. Natomiast korzystniejszy stosunek białka do węglowodanów posiada pasza z mieszanki na zielonkę. Poniższa grafika przedstawia wymagania glebowe roślin bobowatych.


roslinybobowate2 29.11.21

Czytaj także: Roślinność użytków zielonych – jakie rośliny powinny dominować na łące?

źródła:wmodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023