O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rodzaje kompostu – który nawóz będzie odpowiedni dla upraw?

Rodzaje kompostu

Kompost jest to w pełni kompletny nawóz organiczny zawierający rozłożone resztki roślinne i zwierzęce. Istnieją jednak różne rodzaje kompostu.

Kompost, w którym procesy humifikacji zostały zakończone, stygnie i nabiera cech próchnicy z dobrej ziemi ogrodniczej. Jest lekko wilgotny, ma ciemną barwę, bezpostaciową formę i przyjemny zapach wilgotnej ziemi ogrodniczej.

Różne rodzaje kompostu

Istnieją jeszcze inne rodzaje kompostu. Możemy także używać kompostu nie w pełni przerobionego, w którym proces kompostowania jeszcze nie został ukończony – jako mulcz (nazwa pochodzi z języka angielskiego i odpowiada polskiej nazwie mierzwa). Ponieważ procesy humifikacji nie zostały jeszcze ukończone, pobiera jeszcze gleby zubaża ją silnie w azot – nie możemy go stosować w strefie korzeni rosnących roślin. Użyć go wtedy możemy jako mulczu – czyli warstwy rozłożonej na glebie.

Najlepiej rozłożony jest kompost dżdżownicowy – zwany wermikompostem. Uzyskuje się go przez zasiedlenie pryzmy specjalną krzyżówką Czerwonej Kalifornijskiej dżdżownicy kompostowej (Red Hybrid of California) wyhodowaną w USA. Dżdżownica ta bardzo szybko rozkłada wierzchnią warstwę do 20 cm kompostu i nie ucieka głębiej. Wiele preparatów mających w nazwie „biohumus” to roztwór kompostu dżdżownicowego.

Kompost beztlenowy rozkłada się najwolniej

Najwolniej rozkłada się kompost beztlenowy. Rodzaje kompostu Uzyskuje się go metodą worków polietylenowych. Worki o pojemności 100-150 l i grubej ściance (2-3 mm) napełnia się resztkami roślinnymi, nawilża litrem gnojowicy i dodaje 0,5 kg wapna na worek, aby zneutralizować kwasy powstające w procesach beztlenowych. Worki szczelnie zawiązuje się i okrywa grubą warstwą słomy. Kompost ten jest gotowy najwcześniej po 1 roku. Kompostów używać można również jako podłoży ogrodniczych. Ich dawna nazwa to „ziemie”:

  • Ziemia gnojowa to kompost uzyskany z czystego obornika, bardzo zasobna w składniki pokarmowe (średnio 1,4% N; 1,8% P2O5; 1,3% K2O i 2,8% CaO w suchej masie).
  • Ziemia darniowa to warstwy darni grubości 5-10 cm układane trawą do siebie, jej wartość zależy od jakości gleby z której zdjęto darń, często dla wzbogacenia darń przekładano warstwami obornika.
  • Ziemia liściowa – z liści drzew i krzewów liściastych (liście dębu i olchy nie nadają się, gdyż zawierają za dużo garbników), kompost ten nawilżamy czystą wodą, gdyż jest to podłoże dla roślin ozdobnych o małych wymaganiach pokarmowych (średnio 1,0% N; 0,13% P2O5; 0,17% K2O i 0,48% CaO w suchej masie)
  • Ziemia kompostowa – kompost z dodatkami piasku lub gliny
  • Ziemia torfowa – kompost z dodatkiem do 50% torfu

Czytaj też: Kompost – jaka jest jego rola w uprawach i jak go się pozyskuje?

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023