O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Rexade – środek zwalczający szeroką gamę chwastów

Rexade

Rexade to środek zwalczający chwasty. Doskonale sprawdzi się w zwalczaniu takich chwastów, jak miotła zbożowa, owies głuchy oraz komplet chwastów dwuliściennych (bodziszki, jasnoty, dymnice). Po zabiegu tym środkiem chwasty wrażliwe przestają rosnąć, następnie pojawiają się deformacje liści i łodyg oraz chlorozy (żółknięcie), prowadzące do nekroz i zamierania chwastów.

Herbicyd Rexade 

Rexade jest szybki w zwalczaniu chwastów. Zahamowanie wzrostu chwastów wrażliwych następuje w ciągu kilku godzin po zabiegu. Widoczne objawy działania pojawiają się już w ciągu kilku dni od aplikacji. Rexade rozkłada się w glebie (degradacja mikrobiologiczna), nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo po zbiorze zbóż. W przypadku bardzo wrażliwych roślin następczych, takich jak soja, koniczyna, soczewica, słonecznik wysiewanych jesienią po zbiorze zbóż, zalecana jest orka przed siewem tych roślin. 

Jakie chwasty zwalcza? rexade herbicyd

Rexade sprawdzi się w zwalczaniu takich chwastów, jak miotła zbożowa, owies głuchy oraz komplet chwastów dwuliściennych (bodziszki, jasnoty, dymnice). Po zabiegu tym środkiem chwasty wrażliwe przestają rosnąć, następnie pojawiają się deformacje liści i łodyg oraz chlorozy (żółknięcie), prowadzące do nekroz i zamierania chwastów.

Zahamowanie wzrostu chwastów wrażliwych następuje w ciągu kilku godzin po zabiegu, jednak widoczne objawy działania w zależności od gatunku chwastu pojawiają się w ciągu kilku dni do kilku tygodni po zabiegu. Najszybszy i najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując Rexade na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych, w trakcie intensywnego wzrostu.

W przypadku np. pszenicy ozimej, żyta ozimego i pszenżyta ozimego zaleca się stosować środek wiosną, po wznowieniu wegetacji, od początku krzewienia do fazy drugiego kolanka zbóż (BBCH 21 – 32), na chwasty w trakcie intensywnego wzrostu. Maksymalna / zalecana dawka Rexadedla jednorazowego zastosowania: 50 g/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1. Jeśli chodzi o pszenice jara to tutaj należy stosować środek wiosną, od początku krzewienia do fazy drugiego kolanka pszenicy jarej (BBCH 21 – 32), na chwasty w trakcie intensywnego wzrostu. W celu zwalczania owsa głuchego, w przypadku jego przedłużonych wschodów, zabieg należy wykonać dopiero, gdy wzejdą wszystkie rośliny owsa głuchego, ale nie później niż do fazy drugiego kolanka pszenicy jarej. Rexade to według Cortevy potężna broń w walce z chwastami.
.

Przeczytaj także: Uprawa facelii hamuje wzrost chwastów i poprawia strukturę gleby

 corteva.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023