O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-02-2022

Autor: Świat Rolnika

Rdza brunatna pszenicy – niebezpieczny grzyb atakujący uprawy

Rdza brunatna pszenicy

Rdza brunatna pszenicy to choroba grzybicza, która atakuje pszenicę, jęczmień i ziarna żyta, a w strefach umiarkowanych działa destrukcyjnie na pszenicę ozimą.

Choroba jest powszechna we wszystkich regionach uprawy pszenicy ozimej i jarej, a objawy infekcji można zaobserwować na wszystkich etapach wzrostu roślin. Najpierw są to zielone plamy, a potem brodawki, czyli skupiska bezpestkowych zarodników w kształcie poduszek. Skupienia te są rdzawobrązowe, owalne i lekko wydłużone. Grzyby rdzy zmniejszają fotosyntezę i podwyższają oddychanie i parowanie. W ten sposób bardzo silnie pogarszają one rozwój rośliny.

Rdza brunatna pszenicy w uprawach

W celu ustalenia, czy rdza brunatna pszenicy zaatakowała nasze uprawy, należy stwierdzić obecność głównych źródeł infekcji na badanym obszarze. Tak więc wiosną, wraz z nadejściem wegetacji, należy prowadzić obserwacje na polach pszenicy ozimej w poszukiwaniu skupisk zarodników brunatnej rdzy. W zależności od wielkości pola, trzeba zebrać od 100 do 150 liści pszenicy z różnych miejsc uprawy.

Rdzę brunatną pszenicy można też zwalczać w następujących terminach:

• w okresie krzewienia (faza rozwojowa w skali BBCH 21-29), gdy na 10-15% liści są już pierwsze objawy porażenia, a w razie potrzeby następny zabieg należy wykonać po upływie około 15 dni,
• w okresie strzelania roślin w źdźbło (faza rozwojowa w skali BBCH 30-39), jeżeli co najmniej 10% źdźbeł wykazuje objawy zainfekowania,
• w okresie kłoszenia roślin (faza rozwojowa w skali BBCH 51-59), jeżeli pierwsze objawy porażenia występują już na liściu podflagowym lub flagowym.

Opryski przeciwgrzybiczne

Konieczność oprysku może zaistnieć nie tylko przed Rdza brunatna pszenicy 02kłoszeniem roślin, ale także po wykiełkowaniu, a nawet w okresie wypełniania ziarniaków, ponieważ patogen może infekować tkanki starych liści. Wówczas termin zastosowania środka grzybobójczego uzależnia się od jego okresu karencji.

W celu oceny wyrządzonych szkód rośliny należy obserwować w okresie mlecznej dojrzałości ziaren (stadium rozwojowe w skali BBCH 73-75), zanim górne liście wyschną. Do analizy wybiera się plantacje pszenicy ozimej i jarej. Na każdym polu należy przeanalizować w różnych losowo wybranych punktach po 25 źdźbeł, łącznie w zależności od wielkości pola od 100 do 150. Pierwszy i ostatni punkt muszą znajdować się około 2 m od krawędzi pola. W przypadku upraw powyżej 2 hektarów, należy dodać 1 punkt za każdy dodatkowy hektar. Określamy liczbę i procent porażonych pędów w stosunku do całości analizowanych.

Czytaj też: Rdza brunatna żyta – główne objawy i sposoby zwalczania

cdr.gov.pl/fot.USDA/fot.wikimedia,Rasbak

swiatrolnika.info 2023