O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-12-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Rabarbar – to owoc, czy może jednak warzywo?

Rabarbar

Rabarbar, mimo pojawienia się w Polsce dopiero w XVIII w., podbił nasz letni, cukierniczy rynek. Roślina ta jest byliną, dlatego należy zakwalifikować ją do warzyw, natomiast jego walory smakowe jednoznacznie wskazują na bycie owocem. Wykazuje wiele cennych składników odżywczych, ale powinny unikać go matki karmiące i mężczyźni z niskim poziomem testosteronu.

Rabarbar – to owoc, czy warzywo?

Roślina ta pochodzi z Azji Środkowej i południowej Syberii. Do Europy przywiózł ją Marco Polo w XVI w., a w Polsce pojawiła się w XVIII wieku. Rabarbar inaczej nazywany – rzewień jest byliną będącą warzywem. W kuchni stosujemy jedynie ogonki liściowe, które charakteryzują się cierpkim, kwaskowatym smakiem oraz różowym, czerwonym lub zielonym kolorem. Z czego o słodkości liści świadczy jego czerwona barwa. Jednakże ze względu na zastosowanie go, przede wszystkim w cukiernictwie oraz walory smakowe budzi wątpliwości, co do faktycznego zakwalifikowania go jako warzywo.rabarbar 7866

Rabarbar – właściwości lecznicze

Tradycyjna medycyna chińska uważa rabarbar za roślinę leczniczą. Powstała specjalna odmiana rabarbaru leczniczego o dużych liściach i łączach sięgających nawet do 3 metrów wysokości. Główną częścią wykorzystywaną w medycynie chińskiej to korzeń rośliny. W China stosowany jest ona do dzisiaj jako niezastąpiony lek w leczeniu bólu zębów. W alkoholu należy zanurzyć usmażony korzeń, a następnie w powstałej nalewce zamoczyć wacik, który w ostateczności przykłada się do bolącego zęba. Co więcej korzeń ten ma właściwości przeczyszczające. Ponadto naukowcy informują, że jest on źródłem rapontygeniny, która spowalnia podział komórek nowotworowych, a także wspomaga układ krążenia oraz ma działania antyalergiczne i antyoksydacyjne. Rzewień jest źródłem rapontycyny, która działa estrogennie, dlatego polecany jest kobietą z niedoborem estrogenów, w okresie klimakterium, nadmiarem androgenów, młodym dziewczynom walczącym z trądzikiem oraz mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego.

Czytaj także: Deszczówka, czyli pieniądze spadające z nieba

Rabarbar – przeciwwskazania w zastosowaniu

Z rośliną tą, mimo wielu pozytywnych właściwości należy obchodzić się starannie, gdyż niektóre jej składniki mogą wywoływać niemiłe szkody w ludzkim organizmie. Dlatego nie należy spożywać jej zbyt często. Rabarbar jest źródłem kwasu szczawiowego, który wykazuje negatywne właściwości względem zdrowia ludzkiego. Prowadzi on do rozwoju kamienicy nerkowej oraz wypłukuje wapń z organizmu. Co należy pamiętać, że szczaw, szpinak i figi również zawierają powyższy kwas. Również mężczyźni z niskim poziomem testosteronu powinni unikać spożywania rabarbaru, a Kobiety karmiące piersią także nie są wskazanymi przez dietetyków odbiorcami tej rośliny, gdyż do mleka matki trafiają właściwości przeczyszczające, które oddziałują na dziecko.

ncn/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023