O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Pyłek kwiatowy – charakterystyka, właściwości oraz jego zastosowanie

Pyłek kwiatowy

Pyłek kwiatowy jest zbierany przez pszczoły z roślin, mieszany z niewielką ilością śliny lub nektarem, formowany w kuleczki i przenoszony do ula na odnóżach.

Kolor pyłku ‒ w zależności od kwiatów, z których jest pobierany ‒ na ogół jest żółty, ale może też być biały lub czarny.

Pyłek kwiatowy – jakie substancje bioaktywne zawierają jego ziarna?

W ziarnach pszczelego pyłku kwiatowego, znajduje się aż ponad 250 substancji bioaktywnych, do których należą:

  • białka i aminokwasy, w tym wszystkie aminokwasy egzogenne, których organizm nie potrafi sam produkować,
  • tłuszcze i kwasy tłuszczowe, w tym NNKT8,
  • cukry, w tym m.in.: glukoza, fruktoza, skrobia, celuloza,
  • związki fenolowe,
  • enzymy, hormony,
  • witaminy, w tym m.in.: A, C D, E, K, B1, B2, B6, PP, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna,
  • składniki mineralne, w tym m.in.: fosfor, wapń, potas, magnez, sód, żelazo, mangan, cynk, miedź.

Dzięki niezwykle bogatej wartości odżywczej pyłek kwiatowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, antyalergiczne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, żółciopędne i moczopędne, a także detoksykacyjne i ochronne dla wątroby.

Ponadto poprawia odporność organizmu, wzmacnia układ nerwowy, uszczelnia naczynka krwionośne, przeciwdziała obrzękom oraz wspomaga kurczliwość mięśni gładkich, szczególnie układu moczowego, wspomaga leczenie prostaty, chroni też przed promieniowaniem jonizującym.

Przy jakich dolegliwościach jest zalecany i gdzie go się wykorzystuje?

Pyłek kwiatowy jest zalecany w przewlekłychPylek kwiatowy 02 stanach zapalnych, w okresach rekonwalescencji, po operacjach oraz u osób ciężko pracujących fizycznie i umysłowo. Pomaga przywrócić siły po intensywnym wysiłku fizycznym i psychicznym, usprawnia funkcje umysłowe, takie jak: pamięć, uczenie się, myślenie, rozumienie, koncentracja. Reguluje metabolizm i poprawia apetyt, dlatego jest pomocny w zwiększaniu masy ciała u pacjentów niedożywionych. U osób starszych może obniżać ciśnienie krwi i poprawiać funkcjonowanie naczyń krwionośnych w mózgu. Może być również używany w leczeniu ran pooparzeniowych.

Pyłek kwiatowy ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym do produkcji: kremów, balsamów, toników, maseczek, odżywek, szamponów, mleczek. Kosmetyki z ekstraktem pyłku pszczelego mają działanie: odnawiające, odżywcze, nawilżające, regenerujące do dłoni i stóp, likwidujące rozszerzone naczynia krwionośne twarzy i ciała, a także wygładzające zmarszczki skóry twarzy, szczególnie pod oczami oraz kojące i tonizujące na skórę powiek.

Ponadto, z pyłku i jego ekstraktu wytwarza się kosmetyki lecznicze, które służą do zapobiegania i zwalczania trądziku pospolitego i łupieżu łojotokowego.

Przypominamy również, które rośliny miododajne polecane są do sadzenia.

Czytaj też: Roślinność użytków zielonych – jakie rośliny powinny dominować na łące?

cdr.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023