O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Pszenżyto Borowik – jedna z najbardziej plennych odmian

Pszenzyto Borowik

Pszenżyto Borowik o odmiana ozima, zarejestrowana w Polsce od 2011 r. to jedna z najbardziej plennych odmian. To odmiana, która jest wysoce zimotrwała przez co jego uprawa nadaje się niezależnie od rejonu kraju. To dość wysoka roślina, wyjątkowo odporna na wyleganie – co jest rzadką cechą u wysokich odmian zboża. Toleruje słabsze gleby, na których dobrze sobie radzi, gdzie uprawy pszenicy, jęczmienia i żyta są zawodne.

Pszenżyto ozime Borowikpszenzyto borowik zalety

Pszenżyto Borowik to odmiana ozima, zarejestrowana w Polsce od 2011 r. Osiąga jedne z najlepszych plonów wśród innych odmian pszenżyta. W Polsce Borowik osiąga plon na poziomie 118% wzorca. Jest to uprawa wysoce zimotrwała, przez co jego uprawa nadaje się niezależnie od rejonu kraju. Odmiana ta z powodzeniem może być uprawiana zarówno na dobrych, jak i na gorszych stanowiskach. Pszenżyto Borowik toleruje słabsze gleby, na których dobrze sobie radzi, gdzie uprawy pszenicy, jęczmienia i żyta są zawodne. Najlepszym przedplonem dla pszenżyta są rośliny okopowe, strączkowe, rzepak, owies i kukurydza na kiszonkę oraz przedplony zbożowe. Zalecane jest wykonanie talerzowania i orki siewnej po przedplonach, które później schodzą z pola. Ogólnie zalecana głębokość siewu pszenżyta wynosi 3-4 cm, przy rozstawie 10-15 cm. Zbyt głęboki siew może negatywnie wpłynąć na opóźnienie rozwoju pszenżyta- nawet do kilkunastu dni.

Pszenżyto Borowik posiada sporą grupę swoich zwolenników, przez co w 2014r. odmiana ta otrzymała Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra.

Główne zalety 

Ta odmiana ma wiele zalet. Przede wszystkim ma wysoki potencjał plenności, bardzo dobrą zimotrwałość, jest odporna na wyleganie oraz jest tolerancyjna na zakwaszone gleby. Dodatkowo pszenżyto Borowik jest odporne na choroby grzybowe. Wykazuje wysoką odporność na pleśń śniegową, mączniaka prawdziwego, rdze brunatną oraz żółtą. Jest także odporne na choroby podstawy źdźbła, septoriozę liści, plew, fuzariozę kłosów oraz rynchosporiozę. 

Sprawdź: Ceny zbóż biją rekordy. Mąka i pieczywo będą droższe

big-agro.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023