Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Alicja Ostrowska 27-03-2020 12:17:19

Przymrozki w całym kraju! Jak radzić sobie z nimi skutecznie?

przymrozki

Ze względu na panujące przymrozki Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w ostrzeżenia pierwszego stopnia. Mimo astronomicznej wiosny, wszystko wskazuję na to, że na cieplejszą pogodę trzeba będzie jeszcze poczekać. W ciągu ostatni kilku dni znacząco spadła temperatura powietrza w za dnia, jak i w nocy, miejscami nawet do -16oC.

Przymrozki – pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenie dotyczące przymrozków, o którym mowa, jest najlżejszym w trójstopniowej skali IMGW, jednakże powinniśmy zachować ostrożność. Zgodnie z przymrozki roslinydefinicją ostrzeżenia pierwszego stopnia, należy być przygotowanym na pojawienie się warunków pogodowych sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Zjawiska te wywołują straty materialne lub zagrażają życiu bądź zdrowiu, a samo prowadzenie działalności w owym okresie jest utrudnione i niebezpieczne. Przez ostatni tydzień, w którym to marcowe przymrozki dały o sobie znać, najniższa odnotowana temperatura wynosiła do -16 oC w dolinach karpackich. Na znacznym obszarze kraju przymrozki mają utrzymywać się także w nocy z czwartku na piątek (do -2oC, a przy gruncie do -4oC). Województwa, które, nie muszą obawiać się niskich temperatur to: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie oraz znaczna część obszaru woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. 

Wpływ przymrozków na czereśnie

Najbardziej przymrozki odczuli producenci czereśni w nocy z 23 na 24 marca. Mróz uszkodził wówczas nabrzmiałe pąki. Jednakże straty na wysokości 50% gospodarze liczą już od samego początku małych przymrozków. Gospodarstwa, które znajdowały się w cieplejszym obszarze, tj. temperatura w nocy dochodziła tam do -10 oC szacują straty w odmianie Techlovan na poziomie 42%, natomiast w odmianie Summit – 30%. Plantacje w zimniejszych rejonach Polski, np. w Sandomierzu informują, że ich mróz pozbawił już 70% czereśni. Najbardziej narażone są zawsze pojedyncze pąki, ponieważ te gromadzące się na krótkopędzie są w lepszym stanie. Niektórzy sadownicy już powracają w myślach do roku 2017 i obawiają się dalszych skutków przymrozków.

Przymrozki i ich wpływ na jabłonie

Ostatnie przymrozki dały się we znaki również jabłoniom. Ich pąki zostały uszkodzone przez niskie temperatury odnotowane w ostatnich dniach. Straty w jabłkowych sadach są o wiele mniejsze niż te w czereśniowych, jednakże zasługują one na odnotowanie. Sadownicy prognozują, że z uszkodzonych pąków i tak powinny wyrosną owoce, jednakże będą  zdeformowane i o wiele mniejsze. Nie da się natomiast oszacować stopnia procentowego strat wywołanych marcowymi przymrozkami. Pąki jabłoni są odporne na niskie temperatury podczas wschodu słońca, jednakże ciągłość w przymrozkach znacznie obniża ich jakość. Producenci jabłek czekają na zakończenie przymrozków by móc ocenić swoje straty.

Czytaj także: Kukurydza – co wiadomo u progu sezonu wiosennego?

Oziminy, a marcowe przymrozki

Największe skutki obecnych przymrozków będą widoczne już po ociepleniu. Rolnicy najbardziej obawiają się o rzepak, który już wybił pędy, a nawet i wypuścił pąki kwiatowe. Marcowy przymrozek może wywołać uszkodzenia kwiatów i pęknięcia łodyg, co stworzy idealne miejsce dla rozwoju patogenów chorobotwórczych. Kolejnym zagrożonym zbożem może być jęczmień ozimy, który właśnie teraz wykształcił obfitą biomasę. Pozostałe rodzaje roślin uprawnych może nie odczuć ostatnich przymrozków.

Rzepak, a marcowe przymrozki

W marcu rzepak na wielu plantacjach jest na etapie intensywnego wydłużania łodygi. Niektórzy rolnicy posadzili go jednak szybciej i dobrze odżywili. dzięki czemu rzepak zdążył już wypuścić pierwsze paki kwiatowe. Jednorazowe przymrozki nie są aż tak niebezpieczne dla rośliny, która jest na etapie wydłużania się łodygi i formowania zielonych pąków kwiatowych, jednakże ciąg niskich temperatur może na nie wpłynąć negatywnie. Większy problem stanowią przymrozki dla rzepaku, który już zaczął kwitnąć.

Uszkodzenia w rzepaku po marcowych przymrozkach

Przymrożony rzepak więdnie i jest wiotki. Ponadto opuszczają się wierzchołki pędu głównego. Jeżeli przymrozki miną dość szybko, kwiatostany powinny się podnieść bez uszkodzenia, jednakże utrzymujące się minusowe temperatury mogą wywołać uszkodzenie pąków, które opadną i zmniejszą w ten sposób liczbę kwitnących kwiatów. Najbardziej narażone są rośliny, na których nie wykonano wiosennego skracania, gdyż przymrozki atakują najwyżej osadzone pąki. Najlepszą pogodą do wykonania przycinki rzepaku jest dobowa temperatura na poziomie 5 oC, dlatego rolnicy, którzy nie wykonali jeszcze tego procesu na swoich polach, będą musieli poczekać. Największym problemem jaki wywołały przymrozki w rzepaku są pęknięcia łodyg, przez co powstało idealnie miejsce do zagnieżdżenia się patogenów. Najliczniej łodygi rzepaku popękały na polach, które mają ciężką glebę, wcześniej miały miejsce na nich obfite opady deszczu oraz zostały nawiezione wysoką dawką azotową.

AO/fot. pixabay

Opublikował:
Alicja Ostrowska
Author: Alicja Ostrowska
O Autorze
Bydgoszczanka, prawnik, rolnik z wyboru. "Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba" - Jan Paweł II
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Emilia Gromczak 24-01-2022 12:00:00

Rynek jabłek – w obliczu kryzysu potrzebne są natychmiastowe działania

W minionym tygodniu w Błędowie odbyło się zebranie członków Zarządu Związku Sadowników RP. Jak wynika z wniosków, rynek jabłek jest w poważnym kryzysie. 

W trakcie zebrania członków Zarządu Związku Sadowników RP wynikło wiele poważnych kwestii. Prezes ZSRP zwrócił uwagę, że polski rynek zmaga się obecnie z kryzysem. Potrzebne jest podjęcie radykalnych kroków, aby go pokonać. Przede wszystkim należy zwrócić się w stronę konsumenta, ponieważ dzisiaj to od niego wszystko zaczyna się w całym łańcuchu sprzedaży. 

Rynek jabłek zmaga się z kryzysem 

Wnioski z zebrania Zarządu Związku Sadowników RP są niestety przykre, ale prawdziwe. Polski rynek jabłek jest w trakcie kryzysu, a  gospodarstw może za chwilę wypaść z rynku. Na zebraniu rozmawiano również o sposobach na pokonanie obecnej trudnej sytuacji.rynek jabłek kryzys

,,Koszty będą rosły, jeżeli nadal będziemy uzyskiwać taką samą cenę, to powiększy się grono tych, którzy z tej branży wypadną. Niestety ze względu na brak rynków zbytu szans na podniesienie tej ceny nie ma" – mówił Prezes ZSPR Mirosław Maliszewski.

Rozwiązaniem są odmiany klubowe

Aby pokonać kryzys, polski rynek jabłek musi stać się zorientowany szczególnie na konsumenta, ponieważ dzisiaj to on decyduje, co chce kupić. Dodatkowo klienci aktualnie stawiają na innowacyjne i dobrze prezentujące się produkty. Lekiem na trudną sytuację sadowników są odmiany klubowe. To właśnie one wyznaczają trendy i są sprzedawane za najlepsze ceny. 

"Musimy przestawić swoją produkcję tak, żeby  móc ją ulokować na tych rynkach, które mogą i chcą więcej zapłacić, na tych rynkach świata gdzie można uzyskać największą cenę" – podkreślił prezes Maliszewski.

Sławomir Łuczak z oddziału terenowego Związku Sadowników w Górze Kalwarii zwrócił uwagę, że trendy kreują dzisiaj konsumenci, ale i również markety. Sadownicy muszą się obudzić i zbudować swoje marki. W przeciwnym wypadku z rynku mogą zepchnąć ich markety. Rynek jabłek jest w poważnych tarapatach i jego los jest w rękach sadowników. 

Czytaj także: Cameo® – polskie jabłka klubowe debiutują na rynku

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski 24-01-2022 01:05:12

Agrofagi w rzepaku – metody ograniczające występowanie patogenów

Agrofagi w rzepaku stanowią poważny problem. Głównym celem ochrony upraw jest utrzymywanie szkodników na takim poziomie, aby nie zakłócały prawidłowego wzrostu.

Dobre efekty można osiągnąć, wybierając dostępne metody ochrony o możliwie najniższej toksyczności dla środowiska. Często jest to połączenie kilku metod, które pojedynczo nie dadzą zadowalających rezultatów, jednak ich integracja pozwala na redukcję kosztów z dużą pewnością uzyskania pozytywnego efektu końcowego. Praktyczne zastosowanie zintegrowanej kontroli polega na wykorzystaniu w miarę możliwości wszystkich alternatywnych metod kontroli ochrony chemicznej. Wszystkie metody ochrony roślin nazywamy zintegrowanym systemem ochrony.

Jak zwalczać agrofagi w rzepaku

Dobrą zasadą jest stosowanie różnych metod, które są najskuteczniejsze i najmniej szkodliwe dla środowiska w określonym czasie wzrostu roślin. Stosowanie metody bez stosowania odpowiednich technik rolniczych i terminowych zabiegów nie gwarantuje pożądanego efektu końcowego w postaci wysokich plonów. Aby zwalczyć agrofagi w rzepaku, stosuje się różne metody: agrotechniczne, biologiczne, hodowlane, chemiczne oraz ich integrowanie.

W celu zapewnienia prawidłowego wzrostu plonów, wszystkie procesy agrotechniczne muszą być przeprowadzane prawidłowo i terminowo. Poprawiają one warunki wzrostu i rozwoju roślin, a zdrowe i dobrze wykształcone rośliny nawet po ekspozycji na patogeny są mniej podatne na choroby. Bardzo istotną zaletą metod agrotechnicznych jest fakt. że poza kosztami prawidłowo wykonanych zabiegów, które jednak wymagają wdrożenia, nie wymagają dodatkowych kosztów.

Wśród metod agrotechnicznych wyróżnić możemy:

• wybór odpowiedniego stanowiska pod uprawę roślin,

• odpowiednie przygotowanie pola,

• właściwie stosowany płodozmian,

• regulację odczynu gleby,

• prawidłowe nawożenie,

• dobór właściwego materiału siewnego,

• zaprawianie materiału siewnego,

• właściwy termin i gęstość siewu,

• niszczenie chwastów oraz

• odpowiedni termin zbioru.

Metody biologiczne obejmują wykorzystanie patogennych mikroorganizmów i makroorganizmów, owadów mięsożernych i pasożytniczych, ptaków owadożernych i innych zwierząt do zwalczania szkodników roślin i chwastów. Metody biologiczne obejmują również stosowanie substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego do zabijania, odstraszania lub zapobiegania żerowaniu agrofagów, albo do ograniczania lub zapobiegania ich wzrostowi. Ze względu na specyficzne zmienne i nie zawsze sprzyjające warunki meteorologiczne, stosowanie metod biologicznych jest utrudnione.

Metody chemiczne i częściowo naturalne

Jednym z najlepszych i najtańszych sposobówAgrofagi w rzepaku 02 ochrony upraw przed szkodnikami i chorobami jest uprawa odpornych odmian. Tylko rośliny odporne lub przynajmniej tolerancyjne na czynniki stresowe, mogą dawać zadowalające plony. Dlatego głównym zadaniem uprawy odpornej jest wytworzenie odmian, które są genetycznie „chronione” przed działaniem różnych niekorzystnych czynników środowiskowych.

Odmiany odporne na szkodniki odgrywają ważną rolę w nowoczesnych systemach ochrony roślin i rolnictwa, między innymi poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na środki chemiczne. Dotyczy to szczególnie trudnych do zwalczania grup chorób i szkodników, z wyjątkiem stosowania odmian odpornych. Im więcej odmian o różnych cechach genetycznych, tym mniejsze ogólne ryzyko choroby, przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności do utrzymania wysokich i stabilnych plonów.

Spośród wszystkich znanych obecnie metod ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, w praktyce najczęściej stosuje się metody chemiczne. Metody chemiczne skutecznie zwalczają agrofagi w rzepaku i są dzisiaj podstawą ochrony upraw przez wiele lat. Jednak ich stosowanie wymaga szczególnych środków ostrożności. Ochrona upraw to szczególny obszar rolnictwa, w którym należy dokonać szeregu decyzji i wyborów, które decydują nie tylko o skuteczności i opłacalności zabiegów, ale także o bezpieczeństwie ludzi i zwierząt. Wybierając środek ochrony roślin, należy przestrzegać kilku ważnych zasad, takich jak: niska toksyczność dla ludzi i zwierząt, znikome ryzyko niepożądanych skutków ubocznych, szybkość rozkładu i niewielkie ilości (pozostałości) w środowisku, selektywność i minimalne ryzyko uodpornienia się szkodników. W zależności od substancji czynnej preparatu fitosanitarnego, warunki atmosferyczne, a w szczególności temperatura, wpływają na obniżenie skuteczności działania ochronnego.

Czytaj też: Nielegalne środki ochrony roślin odkryte w województwie dolnośląskim

cdr.gov.pl/fot.pixabay


Autor: Monika Faber 23-01-2022 23:00:47

Kapusta głowiasta biała – zdrowe warzywo bogate w witaminy

Kapusta głowiasta biała w Polsce jest bardzo popularna i ma duże znaczenie gospodarcze, ponieważ zajmuje pierwsze miejsce w strukturze upraw warzyw.

Kapusta głowiasta biała jest warzywem stosunkowo łatwym w uprawie. Kapusta daje duże plony z jednostki powierzchni. Kapustę białą z powodzeniem można przechowywać i przygotowywać na wiele sposobów: kwasić, gotować na parze, piec oraz dusić. Kapusta głowiasta biała jest dobrym źródłem witaminy K, witaminy C i błonnika pokarmowego, stąd też wykorzystywana jest w przetwórstwie domowym jak i przemysłowym. Na polskim rynku nasion dostępne są już odmiany kapusty białej głowiastej typu Coolwrap, których producentami są firmy holenderskie.

Kapusta głowiasta biała – źródło witamin i minerałów

Kapusta głowiasta biała to warzywo niskokaloryczne, jest źródłem witamin A i C, z grupy B, a także niewielkich ilości E i K. Stanowi też bogate źródło soli mineralnych, takich jak: żelazo, sód, wapń, potas, mangan czy fosfor. Mając na uwadze powyższe właściwości, najlepiej kapustę spożywać na surowo. Bogatym źródłem witaminy C jest kapusta kwaszona.

Kapusta posiada też związki o silnym działaniu antynowotworowym: indolo-3-karbinol, izotiocyjaninę oraz sulforan. Regularne spożywanie kapusty poprawia pracę układu immunologicznego, organizm oczyszcza się ze związków toksycznych oraz wolnych rodników.

Innowacyjna odmiana kapusty – Coolwrap

Kapusta głowiasta Kapusta głowiasta białabiała kojarzy się z okrągłymi, kulistymi główkami. W dobie coraz bardziej zaawansowanej hodowli wiele firm nasiennych stara się urozmaicać rynek, dlatego posiada w ofercie nasiona kapusty białej, która ma mocno spłaszczone główki. Jest to tzw. kapusta typu Coolwrap, którą charakteryzuje się dużymi, cienkimi liśćmi. Są one delikatne w smaku, a jednocześnie bardzo soczyste i chrupkie. Liście w główkach ułożone są dość luźno – pozwala to na ich ściąganie z krótkiego głąba nawet bez sparzania kapusty. Z tego względu ten typ kapust idealnie nadaje się na popularne gołąbki. Oprócz tego jest idealna do kiszonek.

Duźe liście sprawdzają się do przygotowania wrapów jako zdrowej alternatywy dla tortilli. Liście podczas zawijania czy rolowania, chociaż są dość cienkie, to pozostają mocne i elastyczne. Ponadto kapusta ta będzie świetnie pasować do bezglutenowej lazanii, a ze względu na kruchość i słodycz liści mogą stanowić dobry dodatek do zdrowych kanapek i surówek.

Na polskim rynku nasion dostępne są już odmiany kapusty białej głowiastej typu Coolwrap, których producentami są firmy holenderskie. Warto wymienić odmiany: Callaway, Compass, Sunny, Sweety, Sarmello, Atum Queen, Green Lunar, Gunma, Fieldwinner, Green Rich, New Star Cross. Odmiany kapust o mocno spłaszczonych główkach stanowią urozmaicenie asortymentu kapusty głowiastej białej zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

Czytaj też: Kapusta abisyńska – afrykańskie nawilżenie skóry. Zobacz jak!

podrb.pl/fot unsplash.com Eric Prouzet/fot.pixabay

 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.