O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Priaxor działa skutecznie na septoriozę i plamistość siatkową zboża

Priaxor

Priaxor to fungicyd. Jest to substancja czynna z grupy karboksyamidów, która dzięki swej mobilności i strukturze chemicznej zapewnia długotrwałą ochronę przed chorobami na bardzo wysokim poziomie.

Może być stosowany od fazy pełni krzewienia (BBCH 25), aż do fazy końca kwitnienia (BBCH 69). Zabezpiecza zboża m.in. przed septoriozą paskowaną liści, rdzą brunatną i mączniakiem prawdziwym. Wpływa na jakość i zdrowotność łanu oraz daje efekt zieloności liścia. 

Fungicyd do ochrony plonów 

Praxior jest fungicydem w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej o działaniu układowym i translaminarnym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego przed chorobami grzybowymi. Należy go stosować przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych. Zawiera Xemium (fluksapyroksad). Jest to substancja czynna z grupy karboksyamidów, która dzięki swej mobilności i strukturze chemicznej zapewnia długotrwałą ochronę przed chorobami na bardzo wysokim poziomie.  

Raport SPARKS Polska wykazał, że Priaxor na przykładzie zastosowania w pszenicy ozimej daje świetne rezultaty w wysokości plonu. Średni  plon pszenicy to –priaxor septarioza według raportu – 88,2 dt/ha, średni przyrost plonu to 7,75 dt/ha. W kwestiach finansowych jest to dodatkowy zysk w wysokości 530 zł/ha. 

Priaxor bardzo dobrze spełnił swoją rolę, nie dopuścił do pojawienia się objawów plamistości siatkowej jęczmienia i rynchosporiozy, które są dużym problemem w uprawach jęczmienia ozimego. Był to bardzo dobry wybór. Wpływa na jakość i zdrowotność łanu oraz daje efekt zieloności liścia. Rośliny nim traktowane zdecydowanie odróżniają się od tych, na których wykonano zabieg innymi środkami. Są bardziej zielone, ten efekt wizualny jest bardzo silny. Mogę polecić Priaxor kolegom. Środek działa, a ponadto ma rozsądny stosunek jakości do ceny. W przyszłym sezonie Priaxor będziemy stosować także w pszenicy.   

– komentuje jeden z rolników z Wielkopolski.

Priaxor na choroby zbóż 

Środek ten sprawdzi się w takich uprawach, jak pszenica ozima, jęczmień ozimy i jary, pszenżyto ozime oraz żyto ozime. Priaxor może być stosowany od fazy pełni krzewienia (BBCH 25) aż do fazy końca kwitnienia (BBCH 69). Zabezpiecza zboża przed septariozą paskowaną liści, rdzą brunatną, mączniakiem prawdziwym, rynchosporiozą zbóż, brunatną plamistością liści, plamistością siatkową jęczmienia i rdzą jęczmienia. Zalecana dawka to 0,75 l/ha. 

Czytaj również: Choroby roślin zbożowych, a rdza zbóż – jak walczyć z nią przy pomocy metod agrotechnicznych?

agro.basf.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023