O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Preparaty do zakiszania – jakich środków używać do zakiszania roślin?

Preparaty do zakiszania

W przypadku zakiszania masy zielonej, w składzie której znaczna część roślin zawiera niską zawartość cukrów, należy dodać preparaty do zakiszania, wspomagające proces zakiszania. Warto podkreślić, że środki do zakiszania nie tylko ukierunkowują proces fermentacji, ale także poprawia smakowitość i wartość pokarmową kiszonki. Zastosowanie odpowiednich dodatków kiszonkarskich nie tylko skraca proces kiszenia, ale również wpływa korzystnie na wartość pokarmową otrzymanej kiszonki

Preparaty do zakiszania – rodzaje

Preparaty do zakiszania możemy podzielić na preparaty chemiczne i biologiczne. Przy zakiszaniu materiału trudno kiszącego, mokrego lepsze efekty uzyskuje się przy stosowaniu preparatów chemicznych. Natomiast, w pozostałych przypadkach lepiej działają preparaty biologiczne, które zawierają różne szczepy bakterii fermentacji mlekowej. Najczęściej stosowanymi dodatkami stymulującymi fermentację mlekową są naturalne preparaty, które zawierają dużo łatwo fermentujących węglowodanów. Należą do nich:

  • melasa rozcieńczona z wodą w stosunku 1:1,
  • śruty zbożowe (wymagany dodatek 10%),
  • koncentrat ukwaszonej serwatki (0,5-3 %),
  • dodatek CO2 (w dawce 100 g na 100 kg zakiszanej masy).

Chemiczne preparaty do zakiszania, działające selektywnie na drobnoustroje, zawierają azotyn sodu lub bezwodnik kwasu siarkowego. Są to najczęściej: pirosiarczyn sodu lub azotyn sodu, kwas mrówkowy lub propionowy. Kwas propionowy i jego sole zapobiegają pleśnieniu, a kwas mrówkowy działa hamująco na rozwój bakterii masłowych i gnilnych.

Mikrobiologiczne preparaty do zakiszania – inokulanty zawierają bakterie kwasu mlekowego, które w pierwszych godzinach po zastosowaniu opanowują środowisko i ukierunkowują fermentację, dzięki czemu dominującym procesem staje się fermentacja mlekowa. Biopreparaty najczęściej zawierają szczepy bakterii Lactobacillus, Pediococus, Enterococus, Lactococus, Streptococus, Leuconostac, które są aktywne mimo zmieniającej się kwasowości środowiska w procesie zakiszania.

Bakterie kwasu mlekowego dobrze rozwijają się w środowisku kwaśnym, dzięki czemu obniża się szybko pH zielonej masy do wartości poniżej 4,2. Wpływają korzystnie na poziom kwasu mlekowego, hamują powstawanie kwasu masłowego. W wyniku ich działania następuje spadek zawartości etanolu i spadek rozkładu aminokwasów. Poprawia się stabilność kiszonki, czyli obniża się podatność na procesy wtórnej fermentacji zachodzącej w obecności tlenu po otwarciu zbiornika. Poza tym, kiszonki z dodatkiem bakterii kwasu mlekowego są chętniej pobierane przez zwierzęta, charakteryzują się lepszą smakowitością oraz wartością odżywczą. Są to preparaty bezpieczne coraz powszechniej stosowane w technologii kiszonkarskiej, naturalnie występujące w środowisku i florze bakteryjnej jelit.

Sylwia Spurek zakazuje swoim pracownikom jedzenia kanapek z jajkiem?

Co takiego robią preparaty do zakiszania?

Warto podkreślić, że preparaty do zakiszania nie tylko ukierunkowują proces fermentacji, ale także poprawia smakowitość i wartość pokarmową kiszonki. Zastosowanie odpowiednich dodatków kiszonkarskich nie tylko skraca proces kiszenia, ale również wpływa korzystnie na wartość pokarmową otrzymanej kiszonki, powodując:

  • szybkie zakwaszenie środowiska, co wpływa na zmniejszenie rozkładu cukrów;
  • wyeliminowanie pleśni i drożdży;
  • zwiększenie udziału kwasu mlekowego, a ograniczenie kwasu octowego i wyeliminowanie kwasu masłowego;
  • zmniejszenie zawartości włókna surowego dzięki rozkładowi ścian komórek roślinnych;
  • minimalizację zagrzewania się kiszonki i wtórnej fermentacji;
  • zwiększenie strawności kiszonki;
  • podwyższenie koncentracji energii.

Zarówno chemiczne, jak i biologiczne dodatki kiszonkarskie są skuteczne w działaniu tylko wtedy, gdy cały proces kiszenia zostanie prawidłowo przeprowadzony. Preparaty do zakiszania roślin mają na celu ułatwienie przebiegu procesu fermentacji, a nie jego zastąpienie.

Stosowanie dodatków do zakiszania wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, więc ich zastosowanie jest uzasadnione w niektórych sytuacjach:

  • W czasie zbioru panują złe warunki pogodowe, które wykluczają przesuszenie zielonki − stosuje się kwasy organiczne lub inokulanty;
  • Kiszenie zielonek z motylkowymi lub traw ze znaczną przewagą motylkowych − należy stosować dodatek melasy i inokulantu lub dodatek melasy i kwasów organicznych;
  • Zakiszanie zielonek silnie nawożonych azotem (powyżej 100 kg N/ha) – należy stosować inokulanty lub kwasy organiczne;
  • Przy kiszeniu nierozdrobnionych zielonek – należy stosować inokulanty lub kwasy organiczne;
  • Zbyt długotrwałe napełnianie zielonką silosu lub pryzmy – powinno stosować się kwasy organiczne lub inokulanty;
  • Niestaranne wybieranie kiszonek z silosu, pryzmy późną wiosną i latem – należy stosować kwasy organiczne.

Powszechnie stosowane preparaty do zakiszania pasz

Najbardziej popularne preparaty do zakiszania pasz to:Preparaty do zakiszania

  • Biosilac – zielony i żółty (zakiszasz, innokulant), przeznaczony do zakiszania roślin o niskim i wysokim minimum cukrowym. Bakterie homofermentatywne szybko obniżają pH oraz utrzymują je przez cały okres przechowywania.
  • Blattisil AWS Specjal Premium – preparat bakteryjny do zastosowania przy tworzeniu kiszonek z traw, lucerny i całych roślin zbożowych (GPS).
  • Bonsilage CCM – silnie skoncentrowany preparat biologiczny do sporządzania CCM i zakiszania ziarna kukurydzy.
  • Bonsilage Mais – specjalistyczny, biologiczny preparat do kiszonki z kukurydzy.
  • Inokulant 1188 – stosowany do zakiszania traw i koniczyny w czystym siewie i w mieszankach. Polecany do materiału zakiszeniowego lekko przewiędniętego 25-30% SM.
  • Inokulant 11 G 22 – przeznaczony do zakiszania trawy i koniczyny w czystym siewie lub w mieszankach. Szczególnie polecany do zakiszania materiału powiędniętego powyżej 35% SM.
  • Inokulant 11 GFT – stosowany do zakiszania traw lucerny w mieszankach i czystym siewie. Przeznaczony jest do zakiszania zielonek skoszonych z opóźnieniem. W jego składzie znajdują się bakterie, które produkują enzymy trawiące włókno. Sucha masa zakiszanego materiału powinna wynosić 30-40%.
  • Inokulant 11 H50 – przeznaczony do zakiszania lucerny w czystym siewie, której sucha masa wynosi 28-35%. W jego składzie znajdują się wyselekcjonowane, właściwe dla lucerny szczepy bakterii kwasu mlekowego, które wykorzystują minimalne ilości cukru do ukierunkowania prawidłowej fermentacji oraz ochrony białka.
  • Labacsil®Acid – preparaty do zakiszania, zawierające kwasy organiczne, które eliminują szkodliwe bakterie (np. clostridium), pleśń i drożdże.
  • Labacsil®Bakterie – preparat zawierający bakterie kwasu mlekowego. Zalecane jest łączne stosowanie obu preparatów Labacsil, gdyż oprócz prawidłowej fermentacji przez Labacsil Bakterie, ważna jest także konserwacja kiszonki przez Labacsil Acid.
  • Lactobacillus plantarum NCIMB 30083 oraz preparat Lactobacillus plantarum NCIMB 30084 – dodatki paszowe dla wszystkich gatunków zwierząt.
  • Lonacid Mould (LZ03) – płynny konserwant paszowy o szerokim działaniu przeciwgrzybowym i bakteriobójczym przeznaczony dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.
  • Silaprillis pro – zakiszasz zawierający dwa homofermentacyjneszczepy bakterii kwasu mlekowego oraz dwa enzymy wspomagające uwolnienie cukrów prostych z włókna: ksylaminę i betaglukanazę. Dzięki tym enzymom bakterie kwasu mlekowego mogą zapewnić lepszą konserwację zakiszanego materiału, co stabilizuje proces zakiszania i pH kiszonki w dłuższym okresie przechowywania. Zawiera szczepy bakterii kwasu propionowego, które w silosie produkują kwas propionowy − znany konserwant w warunkach tlenowych.
  • Stabilizator 11A44 – przeznaczony do zakiszania przesuszonych traw, GPS, lucerny w czystym siewie i w mieszankach, kukurydzy, CCM, kiszonego wilgotnego ziarna kukurydzy. Zapewnia właściwy proces fermentacji, wzrost kwasu octowego do poziomu 0,5% na tonę kiszonki.
  • Zakiszacz Grassacid – płynny preparat do zakiszania i konserwacji kiszonek (rośliny motylkowe, trawy, wysłodki świeże oraz kukurydza). Skład: kwas propionowy, kwas mlekowy, kwas mrówkowy, propionian wapnia, propionian sodu.
  • Zakiszacz Farma Sil – dodatek do zakiszania pasz objętościowych takich jak trawy, koniczyna, zboża (GPS) i kukurydza.
  • Zakiszacz MicroSile – inokulant w proszku do stosowania w postaci roztworu wodnego do zakiszania pasz objętościowych (motylkowe, zboża, trawy, kukurydzę, wysłodki).
  • Zakiszacz Polmasil – mikrobiologiczny dodatek do zakiszania wszystkich pasz posiadających minimum cukrowe, w tym: trawy, lucerna, koniczyna oraz kukurydza i zboża.
  • Zakiszacz Polmasil Extra – wyspecjalizowany dodatek mikrobiologiczny do zakiszania pasz o podwyższonym ryzyku wtórnej fermentacji, głównie kiszonki z kukurydzy. Substancje aktywne to wyspecjalizowane szczepy fermentacji mlekowej (Enterococcus faecium M74, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Pediococcus spp.) oraz Lactobacillus buchneri w łącznej koncentracji 15 mld na 1 g preparatu do zakiszania.
  • Zakiszacz mikrobiologiczny Avitasil – preparaty do zakiszania zielonek z traw, koniczyn lub ich mieszanin po ich częściowym przesuszeniu oraz wszystkich rodzajów energetycznych pasz objętościowych zbóż (GPS) i kukurydzy.

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023