O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Podorywka to ważny zabieg agrotechniczny. Jak wykonać ją poprawnie?

Podorywka

Podorywka to płytka orka, która ogranicza bezproduktywne parowanie wody oraz miesza resztki pożniwne i pozostałe nawozy mineralne. Choć należy wykonać ją szybko, nie można zapomnieć o staranności. Zabieg ten ma duży wpływ na plonowanie. 

Ważny zabieg agrotechniczny

Podstawowym zadaniem podorywki jest ograniczenie bezproduktywnego parowania wody oraz wymieszanie resztek pożniwnych i pozostałych nawozów mineralnych, organicznych czy wapna. Poprzez wzruszenie gleby, która przesycha na powierzchni, zostają przerwane pory kapilarne i parowanie wody zostaje ograniczone. Dzięki temu woda zgromadzona pod przeschniętą warstwą powierzchniową umożliwia prawidłowe wykonanie następnych zabiegów agrotechnicznych. Podorywka ma ogromny wpływ na dalsze plonowanie, dlatego trzeba wykonać jąpodorywka zabieg agrotechniczny starannie. Jest to zabieg pożniwny, więc należy go wykonać jak najszybciej po zbiorze plonu oraz słomy. Jeśli w podorywce używamy pługa stosunek głębokości do szerokości skiby powinien wynosić 1:2. W przypadku gdy planujemy na polu wysiew wysiew międzyplonu ścierniskowego lub jeżeli jest ono pokryte wysoką ściernią, to głębokość podorywki może wynosić 12–15 cm. W przypadku pracy z broną talerzową w zależności od kąta ustawienia talerzy brony w stosunku do kierunku ruchu intensywność pracy może być różna

Podorywka na perz właściwy 

Podorywka sprawdzi się, jako zabieg, w zwalczaniu największego zagrożenia, czyli perzu właściwego. Warto pamiętać jednak, że przy zwalczaniu chwastów rozłogowych, takich jak perz, wykonuje się nieco głębszą podorywkę, na głębokość około 10 cm. Na tej głębokości zalega główna masa rozłogów tego chwastu. Podorywka powoduje ich wyciągnięcie do wierzchniej warstwy. Po przeschnięciu roli wyciąga się perz kultywatorem sprężynowym, broną średnią wytrzepuje rozłogi z grudek ziemi, następnie perz zgrabia się zgrabiarką i wywozi z pola. Sposób ten może być w miarę skuteczny przy suchej pogodzie. Przy deszczowej  trudno jest dokładnie wyciągnąć rozłogi i otrzepać je z ziemi. Na glebach cięższych i o głębszej warstwie ornej perz można zwalczać przez głębokie przyoranie odbijających, uprzednio pociętych rozłogów. Podorywkę należy wykonać starannie.

Przeczytaj również: Ziemniaki – poprawa zdrowotności dzięki działaniom PIORiN

zenox.pl/modr.mazowsze.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023