O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Owoce jagodowe, a alternatywne metody ich ochrony przed szkodnikami

Owoce jagodowe

Owoce jagodowe i ich uprawa wymaga od plantatora starannych działań – odpowiedniego doboru stanowiska czy zakupu zdrowego materiału nasadzeniowego ze sprawdzonego źródła. Jednak jak chronić owoce przed działaniem drobnoustrojów?

Owoce jagodowe, a ochrona środkami pochodzenia naturalnego

Owoce jagodowe mogą przynieść plantatorowi duże zyski, jednak należy pamiętać o pewnych przedsięwzięciach, które wpływają korzystnie na wysoką jakość owoców. Należy do niech przede wszystkim eliminowanie pozostałości środków ochrony roślin. Naturalne metody ochrony roślin powinny być stosowane nie tylko w ekologicznych uprawach, ale stanowić fundament ochrony. Działanie i przede wszystkim skuteczność alternatywnych metod jest porównywalna do pestycydów. Do zwalczania szkodników najczęściej wykorzystuje się grzyby owadobójcze, bakterie oraz wyciągi i ekstrakty roślinne.

Rolnicy mieli niewolników! Wśród nich dziecko! Wabili ich do gospodarstwa i zmuszali do pracy! A to nie koniec

Owoce jagodowe – bakterie

Do najbardziej powszechnego gatunku bakterii, które chronią owoce jagodowe, należy laseczka turyngska Bacillus thuringiensis. Bakteria ma zdolność do wytwarzania form przetrwalnikowych, które zawierają toksynę białkową – delta-endotoksynę, która działa na larwy owadów poprzez układ pokarmowy. Po jej spożyciu larwy owadów giną. Pierwsze oznaki, które świadczą o zatrzymaniu żerowania można zaobserwować już po około 30 minutach od wniknięcia toksyny do żołądka szkodnika. Śmierć następuje zazwyczaj w ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin. Chore osobniki mogą zarażać zdrowe szkodniki. Należy jednak pamiętać, że działanie środków zawierających bakterię laseczki turyngskiej jest odwrotnie proporcjonalne do wieku larw. Dlatego też przed zastosowaniem takiego preparatu należy dokładnie obserwować uprawę. Na rynku istnieje wiele podgatunków bakterii, które przeznaczone są do zwalczania różnego rodzaju owadów.

Owoce jagodowe wspierane przez grzybnie 

Workowce i strzępczaki to najbardziej popularne rodziny grzybów,Owoce jagodowe które znacznie ograniczają populację szkodników. Grzyby mają zdolność do zainfekowania owadów przez zarodniki workowe lub konidialne. Do gatunków stosowanych najczęściej należą Beauveria bassiana i Metarisium anisopliae. Preparaty na bazie B. bassiana należy przechowywać w temperaturze od 4 do 8 ℃ i wówczas ich okres przydatności do użycia może wynieść nawet do 2 lat. Grzyb prowadzi do zainfekowania owada przez układ pokarmowy lub kutykulę, a następnie w ciągu 3-4 dni prowadzi do jego śmierci. W preparatach zarówno do oprysku, jak i do podlewania, stosuje się różne szczepy grzyba. Metoda jest skuteczna, jednak odpowiednia wilgotność otoczenia, która pozwala zarodnikom grzyba intensywniej kiełkować, znacznie potęguje jej działanie. W uprawach pod osłonami można zwalczyć przede wszystkim wciornastki, mszyce, zmienniki, skoczki i jaja przędziorków. Natomiast owoce jagodowe uprawiane w warunkach polowych chronione są metodą podlewania przed m.in. larwy ryjkowcowatych i sprężykowatych. Natomiast aplikacja preparatów zawierających M. anisopliae najczęściej odbywa się poprzez podlewanie, co prowadzi do wyeliminowania szkodników znajdujących się w glebie. Na częściach roślin znajdujących się nad ziemią produkt może zostać zaaplikowany, jednak jedynie pod osłonami i w warunkach wysokiej wilgotności.

Owoce jagodowe – wyciągi, ekstrakty i olejki pochodzenia naturalnego

Azadirachtyna to substancja, którą pozyskuje się z miodly indyjskiej i jest najpowszechniej stosowana w środkach, które chronią owoce jagodowe przed różnego rodzaju owadami. Substancja działa głównie jako regulator, który zakłóca rozwój owadów już na etapie stadium larwalnego. Spektrum działania tego typu środków jest szerokie, jednak zwalcza przede wszystkim gatunki szkodników należące do błonkówek, motyli, chrząszczy, pluskwiaków, muchówek i przylżeńców. Natomiast produkty na bazie olejku pomarańczowego działają głównie na drobne owady np. młode gąsienice, roztocza, wciornastki, zmienniki, szpeciele i przędziorki.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023