O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-04-2020

Autor: Oliver Pochwat

Olej Rzepakowy – zdrowe i płynne złoto z polskich pól

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy jest bogatym źródłem NNKT i kwasów Omega 6 i Omega 3. Olej, który powstał z rzepaku to także bogate źródło przeciwutleniaczy. Jest podstawowym olejem używanym w większości kuchni europejskich.

Olej rzepakowy – pozyskiwanie

Olej rzepakowy pozyskuje się z nasion rzepaku. W Polsce i większości krajów Europy jest podstawowym olejem roślinnym. W kuchni służy nam do wszystkiego – od smażenia, do przygotowywania sałatek. Dawnej olej pozyskiwany z rzepaku nie cieszył się dobrą sławą. Wynikło to z dużej zawartości kwasu erukowego, który działa toksycznie na nasz organizm i przyczynia się do uszkodzenia mięśnia sercowego. Obecnie olej rzepakowy jest wytwarzany z nasion odmiany bezerukowych, które zawierają mniej niż 2 proc. kwasu tłuszczowego. Olej rzepakowy jest tłoczony na zimno ze starannie wyselekcjonowanych nasion, co pozwala mu zachować najcenniejsze właściwości z nasion.

Czytaj także: Rynek kwiatów – katastrofa z powodu pandemii koronawirusa

Olej rzepakowy – właściwości

Olej produkowany z rzepaku jest bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm ludzki nie jest wyprodukować sam. Olej rośliny pozyskany z nasion rzepaku zawierający NNKT ma właściwości przeciwdziałające chorobom serca i olej rzepakowy poleukładu kręcenia. Utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu we krwi i działa przeciwkrzepliwe. Zapewnia optymalny rozwój mózgu i wzroku oraz wpływa na cykl metaboliczny komórek. Olej rzepakowy zawiera najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych i znacznie mniejszą ilość związków nienasyconych. Zawartość kwasu oleinowego jest niewiele mniejsza niż w oliwie z oliwek.

Medycyna, a olej rzepakowy

Dzięki bogactwu witamin olej pozyskany z tłoczenia nasion rzepaku jest wykorzystywany przy produkcji kosmetyków i przy zabiegach pielęgnacyjnych. Naturalny olej rzepakowy dzięki swoim właściwościom nawilżającym idealnie sprawdza się  jako dodatek do maseczki na twarz. Jego delikatne działanie sprawdzi się również w pielęgnacji cery wrażliwej. Olej pozyskiwany z rzepaku jest również wykorzystywany w olejowaniu włosów.

Olej rzepakowy, w okresie pandemii koronawirusa

W związku z epidemią koronawirasa w Polsce, ale również na świecie. Rodzima produkcja, która opiera się na krajowym surowcu, nabiera strategicznego znaczenia. Jak zauważyli członkowie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, działalność przerobowa nasion oparta na rzepaku ma swój bezpośredni wkład w zapewnienie ciągłości dostaw żywności, pasz i pali.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, tłocznie dostarczają olej rzepakowy, który jest ważnym składnikiem spożywczym, ale również kluczowym pod względem produkcji estrów metylowych.

Jak słusznie zauważono, bez ciągłości krajowej produkcji pasz rzepakowych istnieje bardzo poważne ryzyko zaburzenia „prawidłowości funkcjonowania łańcucha dostaw żywności i kontynuacji w odpowiedniej do potrzeb krajowych skali produkcji zwierzęcej”.

Jak podsumował Andrzej Stępień, Dyrektor Generalny PSPO w 2019 r. członkowie PSPO wyprodukowali łącznie 1,7 mln ton pasz rzepakowych, a deficyt białka paszowego w UE i napięta sytuacja w związku z COVID-19 może wpłynąć na dostawy zewnętrzne. Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju zapewnił, że tłocznie oleju rzepakowego bazują na rodzimej produkcji. Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów wystosował również wniosek do MSWiA, licząc na wsparcie ministerstwa rolnictwa.

pspo.com.pl/poradnikzrodiw.pl/ktomalek.pl/Fot.  pexels

swiatrolnika.info 2023