O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-11-2021

Autor: Monika Faber

Odnawianie runi łąk i pastwisk – wszystko co musisz wiedzieć

Odnawianie runi łąk i pastwisk

Odnawianie runi łąk i pastwisk w gospodarstwach ekologicznych wymaga istotnych metod modyfikacji w porównaniu do stosowanych w gospodarstwach konwencjonalnych.

Wynika to z założeń rolnictwa ekologicznego, które wymaga m.in. rezygnacji z chemicznych metod uprawy i nawożenia oraz wyeliminowania środków chemii rolnej

Odnawianie runi łąk i pastwisk - najlepsze metody renowacji

Pierwszą i podstawową czynnością na trwałych użytkach zielonych przeznaczonych do renowacji jest zidentyfikowanie oraz wyeliminowanie czynników powodujących degradację danego zbiorowiska. Bez takiego rozeznania nawet najstaranniej przeprowadzona renowacja nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Po ustaleniu i wyeliminowaniu niekorzystnych czynników stosuje się odpowiednią metodę renowacji.

W gospodarstwach ekologicznych przydatne są wszystkie nawozy naturalne i organiczne, a najbardziej przefermentowany obornik bydlęcy i komposty organiczne. Regenerująco działa również dobrze przefermentowany kompost organiczny. Duże właściwości regeneracyjnych mają gnojówka i gnojowica, głównie pochodzenia bydlęcego.

Renowacja przez podsiew wymaga wzruszenia wierzchniej warstwy gleby oraz częściowego zniszczenia starej darni. W tradycyjnych sposobach powierzchniowej uprawy łąk przed podsiewem stosuje się ciężką bronę zębową. Na glebach średnich oraz ciężkich skuteczniejszym sposobem jest dwukrotne zastosowanie brony talerzowej. Na łąkach i pastwiskach z darnią bardziej zwartą zalecane jest gryzowanie. Siew nasion można wykonać ręcznie lub z wykorzystaniem siewników zbożowych po podwieszeniu redlic.

Następnie konieczne jest wykonanie wałowania wałem gładkim celem dociśnięcia nasion do podłożą i uzyskania lepszego podsiąku wody do górnej warstwy gleby. W nowoczesnych sposobach podsiewu nasiona wprowadzone są bezpośrednio do gleby. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne siewniki do bezpośredniego wprowadzania nasion do gleby.

 Skuteczność podsiewu tymi agregatami zależy od warunków wilgotnościowych oraz rodzaju gleby. Bez względu na sposób wykonania podsiewu, prace pielęgnacyjne ograniczają się głównie do właściwego nawożenia (z ograniczeniem lub zaniechaniem nawożenia azotem) oraz przyspieszonego skoszenia, zarówno runi łąkowej jak i pastwiskowej.

Optymalny termin podsiewu

Najdogodniejszym terminem Odnawianie runi łąk i pastwisk wiosennego podsiewu w siedliskach posusznych jest pierwsza dekada kwietnia, na glebach torfowo-murszowych druga połowa kwietnia lub pierwsza dekada maja gleb podmokłych. Optymalnym terminem podsiewu letniego jest druga połowa sierpnia na glebach organicznych, a na mineralnych – do połowy września.

Metoda odnawiania przez ponowną pełną uprawę jest najbardziej radykalną oraz dość kosztowną metodą. Metodę tę stosuje się po radykalnej zmianie stosunków wodnych lub gruntownym porządkowaniu terenu użytku zielonego oraz gdy w runi występują licznie gatunki tworzące kępy (turzyce, sity, śmiałek darniowy). Odnawianie runi łąk i pastwisk metodą pełnej uprawy płużnej nie jest zalecana w rolnictwie ekologicznym, ze względu na dużą ingerencję w środowisko.

Przypominamy, że trawy są najważniejszą grupą roślin na łąkach i pastwiskach. Na łąkach kośnych powinna przeważać roślinność użytków zielonych w postaci wysokiej trawy, dostarczającej obfitej masy roślinnej, np.: kostrzewy łąkowej, tymotki łąkowej, kupkówko pospolitej.

Stosowanie nawozów naturalnych możliwe do 30 listopada

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023