O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Obornik granulowany – najnowsza alternatywa organicznego nawozu

Obornik granulowany

Obornik granulowany to idealna zastępstwo dla organicznego nawozu stosowanego w przydomowych ogródkach i wielkich uprawach rolnych. Produkcja ekologicznego nawożenia jest czaso i pracochłonna, dlatego zaczęto produkować suchy obornik.

Obornik granulowany – charakterystyka

Suchy obornik znalazł wielu swoich sprzymierzeńców zarówno wśród rolników, jak  i właścicieli ogródków/sadów. Obornik granulowany ze względu na procedurę wysuszania i prasowania, przypomina małe kamyczki. Aktywuje się dopiero pod wpływem wody, jednocześnie zwiększając swoją objętość. Najmniej odpowiednią porą roku do stosowania owego rodzaju nawożenia jest zima i towarzyszący jej mróz i śnieg. Istnieją trzy sposoby stosowania granulek – posypywanie nimi ziemi, umieszczanie ich pod korzeniami roślin oraz przygotowanie roztworu z obornika i wody, który po dwóch tygodniach stania jest gotowy do użycia. Najważniejszą cechą owego obornika jest jego ekologiczne pochodzenie oraz uniwersalność zastosowania do różnych roślin.obornik granulowany

Obornik granulowany – zalety suchego nawozu

Jednym z podstawowych zalet owego obornika jest jego łatwość dostępu w każdej sytuacji  w porównaniu do organicznego nawozu, którego produkcja jest czasochłonna. Dzięki procesowi wysuszenia pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu, wydłużamy czas przydatności oraz zabiera on o wiele mniej miejsca i jest lżejszy. Jest w 100% ekologiczny, posiada neutralne pH, dlatego te z może być stosowany pod każdą roślinę. Kupując obornik zwracamy uwagę, bo pochodził ze sprawdzonego źródła pozbawionego chwastów – w tym wypadku nie ma takich obaw. Obornik granulowany nadaje się do wysiewu ręcznego i mechanicznego.

Czytaj także: Odmiany jabłek, które zbierzemy w polskich sadach latem

Obornik granulowany – rodzaje

Wyróżniamy cztery rodzaje oborników – bydlęcy, koński, świński, kurzy. Pierwszy z nich bogaty jest w magnez, fosfor i azot. Jest idealny do nawożeniach warzyw rosnących na suchym podłożu, takich jak: kalarepa, kapusta, brukiew, szparagi, jarmuż oraz groch, a także zasilanie trawników i roślin ozdobnych. Obornik granulowany koński powinien być stosowany do gleb mokrych, gliniastych i ciężkich, na których rośnie burak, groch, ziemniaki, por, marchew, seler. Charakteryzuje się dużą ilością azotu. Obornik świński bogaty jest w azot, fosfor, potas i znajduje swoje zastosowanie w uprawie cebuli, kapusty, szpinaku, buraków i kalafiora. Ostatni z nich to obornik kurzy. Ze względu na swoje pochodzenie, mianowicie kurze odchody, ma on największe stężenie składników pokarmowych oraz mikroelementów , dlatego zaleca się stosowanie jego rozcieńczonej wersji. Należy go używać pod rośliny takie ja ziemniaki, kukurydza, pomidory.

Cdr/fot. freepik

swiatrolnika.info 2023