Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Emilia Gromczak 15-01-2022 13:04:01

Nowe odmiany ziemniaków zostały dopuszczone do uprawy w Afryce

Nowe odmiany ziemniaków

W Afryce do uprawy dopuszczono nowe odmiany ziemniaków. Są to: Chikoka, Chitute, Khutula, Phindu i Tinyadile. Charakteryzują się wysoką wydajnością.

Pięć odpornych na klimat i choroby odmian ziemniaków, opracowanych w ramach projektu badawczego Quikgro Instytutu Jamesa Huttona w Szkocji, zostało zatwierdzonych do uprawy w Malawi przez krajowy Departament Rolnictwa, Nawadniania i Zasobów Wodnych. Nowe odmiany to Chikoka, Chitute, Khutula, Phindu i Tinyadile. Charakteryzują się m.in. wysoką wydajnością oraz optymalnym rozmiarem.

Projekt badawczy Quikgro nowe odmiany ziemniaków Afryka

W ramach projektu badawczego Quikgro Instytutu Jamesa Huttona w Szkocji opracowano pięć odpornych na klimat i choroby odmian ziemniaków. Zostały one zatwierdzone do uprawy w Malawi przez krajowy Departament Rolnictwa, Nawadniania i Zasobów Wodnych. Odmiany to: Chikoka, Chitute, Khutula, Phindu i Tinyadile. 

Partnerami projektu Quikgro w Malawi są Departament Rolnictwa i Usług Badawczych rządu Malawi, Międzynarodowe Centrum Ziemniaka, Uniwersytet St Andrews i Instytut Jamesa Huttona.

W Afryce będą uprawiane nowe odmiany ziemniaków 

Cechy charakterystyczne nowych odmian to m.in. optymalny rozmiar i kształt bulw, wysoka wydajność, optymalna tekstura, dobry smak oraz kolor miąższu. Dodatkowo wyróżniają się szybkim gotowaniem. Niektóre nadają się do chrupiących ziemniaków, inne nadają się do gotowania lub smażenia. Nowe odmiany ziemniaków dojrzewają wcześnie, są odporne na zarazę, wirusy i więdnięcie bakterii, co pozwala uniknąć stosowania agrochemikaliów i uzyskać zbiory przyjazne dla środowiska.

„Mamy nadzieję, że nowe odmiany przyczynią się do rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa żywnościowego w Malawi i poza nim. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym partnerom projektu i sponsorom za ich ciągłe wsparcie. Kolejnym krokiem jest dotarcie do rolników i innych interesariuszy w całym kraju, aby edukować ich na temat dostępności i korzyści z uprawy nowych odmian” – mówi profesor Leslie Torrance, dyrektor ds. Nauki w Instytucie Jamesa Huttona.

W Polsce popularność zdobywają ziemniaki Catania , które pojawiły się na rynku niedawno i zaczyna go podbijać coraz bardziej. 

Czytaj także: Odmiany ziemniaków – na co warto zwrócić uwagę?

east-fruit.com/fot.pixabay.com

Opublikował:
Emilia Gromczak
Author: Emilia Gromczak
O Autorze
Dziennikarz "Świata Rolnika BIZNES", swiatrolnika.info i tojesttorun.pl; praktykant Telewizji TRWAM, studentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, góralka ciałem i sercem
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Emilia Gromczak 17-01-2022 10:00:00

Rosjanie niechętnie sięgają po ogórki szklarniowe. Sprzedaż spadła

Rosjanie po wakacjach niechętnie sięgają po ogórki szklarniowe. Według producentów niskie zainteresowanie kupujących, negatywnie wpłynęło na ceny.

Jak podają analitycy projektu EastFruit, okres poświąteczny charakteryzował się gwałtownym spadkiem cen ogórków szklarniowych na rynku rosyjskim. Według samych producentów zainteresowanie kupujących zakupem ogórków wyraźnie spadło po wakacjach, co negatywnie wpłynęło na ceny. Jednocześnie hurtownie nie miały czasu na sprzedaż wszystkich dostępnych zapasów tych produktów.

Ceny ogórków w Rosji ogórki szklarniowe rceny

Jak wynika z codziennego monitoringu projektu, od początku nowego roku ceny ogórków na rynku rosyjskim spadły średnio o 17%. Dziś lokalne zakłady oferują ogórek w przedziale 135-190 rubli/kg (1,81-2,55 USD/kg). Jednocześnie producenci zauważają, że są zmuszeni do ustępowania cen nawet w obliczu dość ograniczonej podaży lokalnych ogórków, ponieważ większość zakładów nie zaczęła jeszcze sprzedawać nowych produktów obrotowych.

Dodatkowo ceny na produkty lokalne są pod presją dostaw tańszych importowanych ogórków, z których większość jest sprowadzana z Kazachstanu, a cena importowanych produktów ogłaszana jest od 125 rubli/kg (1,68 USD/kg).

Dodajemy jednak, że pomimo znacznej obniżki ceny, dziś ogórek szklarniowy w Rosji kosztuje średnio o 45% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie operatorzy rynkowi zwracają uwagę, że podaż tych produktów w lokalnych zakładach jest bardzo mała, a dostawy z rynku zewnętrznego są niestabilne. Nie wykluczają więc, że sytuacja w tym segmencie może się diametralnie zmienić już w przyszłym tygodniu.

Rosjanie niechętnie sięgają po ogórki szklarniowe

Producenci wskazują, że zainteresowanie kupujących zakupem ogórków wyraźnie spadło po wakacjach, co negatywnie wpłynęło na ceny. Jednocześnie hurtownie nie miały czasu na sprzedaż wszystkich dostępnych zapasów tych produktów. W Polsce w 2020 r. obserwowaliśmy podobny trend. Przez pandemię COVID-19 ogórki szklarniowe nie były kupowane przez konsumentów. Spora część konsumentów ograniczyła wyjścia na zakupy w tym czasie do absolutnego minimum. Wybierali również produkty, które można przechowywać długoterminowo. 

Sprawdź również: Uprawa ogórków na podporach ma wiele korzyści. Jak zrobić podpory?

east-fruit.com/fot.pixabay.com


Autor: Michał Rybka 17-01-2022 07:02:01

Wielkie plany Rosji. Federacja planuje siać zboże na Arktyce

Rosja jest jednym z największych globalnych eksporterów pszenicy. Rosjanie nie chcą na tym poprzestać i planują siać zboże na Arktyce. 

Zmiany klimatyczne dają się we znaki krajom na całym świecie, ale Federacja Rosyjska chce wykorzystać sytuacje i wzmocnić swoją pozycję na rynku zbóż. Mianowicie regiony na Dalekim Wschodzie i w Arktyce, które wcześniej były wieczną zmarzliną, mogą stać się obszarami uprawy pszenicy i innych rodzajów zbóż. I właśnie w tym nasi wschodni sąsiedzi upatrują umocnienia swojej pozycji dostawcy zboża dla rosnącej światowej populacji ludności.

Inni pszeniczni potentaci mogą zostać w tyle

Konkurenci Rosji tacy jak np. USA, Europa, Australia i Ameryka Południowa, mogą znacznie stracić w rankingu głównych eksporterów zbóż. Ma to związek z prognozami klimatycznymi dla tych regionów świata, w których przewiduje się dłuższe okresy upałów i więcej susz.

Według FAO, temperatury w ww. regionach w nadchodzącej dekadzie mają wzrosnąć o 1,8 stopnia, a do 2050 r. nawet o 3,9 stopnia. Władimir Putin przemawiając na Forum Arktycznym 2019, wydarzeniu skupiającym społeczności arktyczne i organizacje międzynarodowe, powiedział: „Arktyka stawia przed nami ogromne wyzwania. Możemy na to pomyślnie odpowiedzieć tylko wtedy, gdy zrobimy to razem. Jednym z wyzwań będzie znalezienie równowagi między rozwojem gospodarczym a zachowaniem środowiska Arktyki”. Eksperci szacują, że zboże na Arktyce może w przyszłości wygenerować nawet 20% dla rosyjskiego produktu krajowego brutto.zbozenaarktyce2 14.01

Zboże na Arktyce może tylko polepszyć sytuację Rosji

Obecnie Rosjanie uprawiają pszenicę na około 28-29 mln hektarów. Cała Unia Europejska dysponuje mniejszym areałem, bo ta uprawia ją na 24 mln hektarów. Pszenica jara rośnie na prawie 60 procentach powierzchni pszenicy w Rosji – od 15 do 17 milionów hektarów. Ze względu na warunki klimatyczne uprawiana jest głównie na Dalekim Wschodzie oraz w chłodniejszych regionach Rosji.

Prognozy dla rosyjskiej Arktyki i Dalekiego Wschodu, gdzie do tej pory panowała wieczna zmarzlina, dają ogromny potencjał do zwiększenia produkcji pszenicy. Zboże na Arktyce to coraz bardziej realny obraz. Ponadto okresy wzrostu w pozostałej części zimnego regionu Rosji prawdopodobnie będą dłuższe, a możliwy potencjał plonowania uprawianych roślin zbożowych również prawdopodobnie wzrośnie.

W minionym roku gazeta New York Times napisała ważny artykuł zatytułowany: „Jak Rosja wygrywa kryzys klimatyczny”. Napisano tam: „Największy kraj na świecie ma najlepszą pozycję na świecie do czerpania korzyści z ocieplenia, ponieważ znacznie więcej ziemi będzie można wykorzystać do uprawy zboża. 

Już niedługo zboże może mieć taką samą wartość jak gaz i ropa

Ówczesny minister rolnictwa Rosji Aleksander Tkaczow w 2017 roku powiedział, że biorąc pod uwagę ten rozwój, dla rosyjskich eksporterów zboża mogą nastać złote czasy. Eksport zboża i innych produktów rolnych może być dla Rosji za kilkanaście lat tak samo ważny jak eksport ropy i gazu dzisiaj.

FAO oczekuje, że Rosja będzie w stanie znacząco zwiększyć produkcję i plony zbóż. Oprócz ogromnej ekspansji upraw oferowanej przez Arktykę i Daleki Wschód, zwiększone wykorzystanie nawozów mineralnych, gdzie sama Rosja jest dużym producentem i eksporterem. Może się wydawać, iż w porównaniu z Europejskim Zielonym Ładem, Rosja obrała zupełnie inną politykę, z której w niedalekiej przyszłości może zacząć czerpać ogromne korzyści.

Warto mieć na uwadze, że w 2020 roku rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał „Narodową Strategię Arktyczną” swojego kraju, obowiązującą do 2035 roku. Zboże na Arktyce to tylko jeden z punktów strategii, gdyż  w rosyjskim regionie Arktyki planuje się przede wszystkim wydobycie surowców.

Czytaj także: Rosja zwiększyła eksport rolny do UE o 32% w 2021 roku

źródła: agrarheute.com/ fot. pixabay.com

Autor: Monika Faber 16-01-2022 18:00:56

Nostrzyk – niedoceniana roślina, mająca wiele zastosowań

Nostrzyk to roślina bardzo wartościowa, będąca również doskonałym pożytkiem pszczelim. W Polsce uprawianych jest wiele odmian nostrzyku m.in. biały i żółty.

Nostrzyk jeszcze niedawno uprawiany był na zieloną masę, przez co dostarczał cennej paszy zawierającej dużo białka. Był podawany w formie zielonki, kiszonki, siana, suszu paszowego. Roślina ta stanowiła nieodłączny element płodozmianów rolniczych na żyznych, ale też i bardziej ubogich glebach. Obecnie natomiast areał nostrzyka uległ znacznemu zmniejszeniu w porównaniu areałem sprzed 30–40 lat.

Nostrzyk – wymagania glebowe

W Polsce uprawia się nostrzyk biały i żółty inaczej zwany lekarskim. Nostrzyk biały to wysokowydajna roślina pastewna, która dorasta nawet do 2 m wysokości. Ma małe wymagania klimatyczne, glebowe i uprawowe. Posiada wysoką wartość pastewną. Zawiera też dużo kumaryny, co pogarsza smak zielonki. Nostrzyk biały najsmaczniejszy jest zebrany przed kwitnieniem, w wysokości 20–30 cm.

Roślina ta ma duże znaczenie w przywracaniu struktury i podnoszeniu żyzności gleby. Na 1 hektarze może nagromadzić nawet 300 kg azotu. Nostrzyk pobiera dużo potasu, fosforu i wapnia z głębszych warstw gleby, gdyż ma silnie rozwinięty system korzeniowy. Z tego względu nadaje się na zielony nawóz, szczególnie pod okopowe. W mieszance z trawami sprawdza się do umacniania nasypów, skarp, stoków i rowów.

Jest wytrzymały na niskie temperatury i susze letnie. Ma małe wymagania glebowe: uprawia się go na glebach żwirowatych, słabogliniastych i piaszczystych, ale zasobnych w wapń. Nie znosi jednak gleb podmokłych i kwaśnych. Nie urośnie też na całkowitym piasku.

Jak prawidłowo uprawiać nostrzyk?

Nostrzyk nie jest rośliną wymagającą. nostrzykNiezbędne jest jednak wykonanie głębokiej orki jesiennej, z kolei wiosną wykonuje się zabiegi spulchniające. Gleba powinna być odchwaszczona, zwłaszcza z perzu. Stanowisko w płodozmianie jest obojętne, może być po zbożach. Ważne jest, aby przed siewem zastosować nawożenie w ilości 30–45 kg P2O5 i 40–60 kg K2O. Konieczne jest również wapnowanie na glebach kwaśnych i ubogich w ten surowiec.

Nostrzyk uprawiany w plonie głównym powinno się siać jak najwcześniej wiosną. Terminu siewu nie należy opóźniać, gdyż do dobrego kiełkowania nasiona wymagają dużo wilgoci. Można go również wsiewać w zboże jare lub siać jako poplon w okresie żniw. W uprawie na paszę wysiewa się 22–30 kg na 1 ha, w rzędy o rozstawie 25–30 cm, co umożliwi późniejszą uprawę międzyrzędową. Na małych areałach można nostrzyk wysiewać rzutowo.

Sieje się na głębokość 1–1,5 cm wiosną i 2–2,5 cm latem. Wysiewając nasiona w miejscu, w którym od wielu lat nie rosły rośliny strączkowe, nasiona należy potraktować preparatem zawierającym bakterie brodawczaka, które następnie współżyją z rośliną: wytwarzają brodawki na korzeniach, gdzie wiążą azot z atmosfery i dostarczają go roślinie. Dzięki temu roślin strączkowych nie trzeba nawozić azotem.

W pierwszym roku uprawy zbiera się jeden pokos zielonki natomiast w drugim dwa pokosy. W uprawie na nasiona zbiera się w pierwszym roku jeden pokos zielonki, zaś w drugim zbiera się nasiona. Przy uprawie na nasiona zwiększa się rozstaw rzędów do 40–60 cm i zmniejsza ilość wysiewu do 8–10 kg nasion na 1 ha. Nostrzyk biały zakwita pod koniec czerwca i kwitnie w lipcu. Zbiór nasion prowadzi się pod koniec sierpnia i na początku września, kombajnem prosto z pola. Po wymłóceniu strączki bukuje się na bukowniku w celu uzyskania nasion. Plon nasion wynosi od 6 do 8 q z 1 ha.

Wykorzystanie nostrzyku w pszczelarstwie 

Nostrzyk można wykorzystać również do celów pszczelarskich, gdyż jest rośliną miododajną. Siew wykonuje się jak najwcześniej wiosną, zmniejszając ilość nasion facelii do 5–7 kg na 1 ha. Facelia powinna kwitnąć w pierwszym roku użytkowania, z kolei nostrzyk w drugim. Można, także wysiewać nostrzyk po zbiorze żyta ozimego na zielonkę, pod koniec maja i na początku czerwca oraz po zbiorze jęczmienia ozimego na ziarno.

W drugim roku użytkowania nostrzyk może być koszony dwa razy, niedługo po zakwitnięciu. Wtedy pszczoły skorzystają z kwitnącej plantacji pod koniec czerwca i w sierpniu – wrześniu. Nostrzyk uprawiany w plonie głównym kwitnie do 5 tygodni, przez cały lipiec, a jego wydajność miodowa z uprawy polowej wynosi od 400 do 600 kg surowca miodowego z 1 ha. Wydajność nostrzyku występującego w siedliskach naturalnych jest mniejsza i wynosi około 200 kg/ha. Wydajność pyłkowa to 40–90 kg pyłku z 1 ha. Pszczoły oblatują nostrzyk od południa do wieczora. Ze względu na głęboki korzeń palowy może nektarować nawet w czasie suszy.

Miód nostrzykowy jest lekki, o przyjemnym aromacie przypominającym nieco wanilię. Po krystalizacji jest biały lub lekko żółty.
Nostrzyk żółty zakwita w połowie czerwca i kwitnie nawet do 6 tygodni. Charakteryzuje się niższą wydajnością miodu od miodu białego: 100–300 kg miodu z 1 ha i 30 kg pyłku. Jest też niższy, dorasta do 1 m.

Często występuje w stanie dzikim, w zaroślach, na łąkach, nasypach i przydrożach. Może tworzyć formy mieszańcowe z nostrzykiem białym.

Nostrzyk stosowany w zielarstwie

Nostrzyk żółty to roślina często stosowana w zielarstwie. Jako surowiec zielarski zbiera się kwitnące końcówki pędów. Suszy się je wdobrze wentylowanym miejscu, usuwa liście i zdrewniałe łodyżki. Kwiaty zawierają związki kumarynowe, melilotynę, związki flawonowe, garbniki oraz witaminę C i E. Wywar z suszonych kwiatów stosuje się zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, na rany, czyraki i ropnie. Stosuje się go w formie okładu: 2 łyżki ziela zalewa się 0,5 szklanki wrzącej wody. Po naciągnięciu zaparzone ziele zawija się w płótno i przykłada (pod ceratką) na dotknięty obszar.

Napar służy również do przemywania w stanach zapalnych powiek i spojówek. Napar z nostrzyka stosowany wewnętrznie działa przeciwzakrzepowo, oczyszcza naczynia krwionośne, przyspiesza krążenie krwi, poprawia ukrwienie narządów, łagodzi bóle głowy i nerwobóle. Wewnętrznie herbatkę z nostrzyka lekarskiego należy stosować w bardzo małych dawkach, najlepiej pod nadzorem zielarza. Przyjmowany w nadmiarze może powodować nudności, wymioty, bóle głowy, a nawet uszkodzenie wątroby.

Ziele nostrzyka żółtego sprawdza się też przy odstraszaniu moli w szafach z odzieżą.

Czytaj też: Rośliny strączkowe i korzyści płynące z ich uprawy

technologia.kpodr.pl/fot. wikimedia Matt Lavin/fot.pixabay

 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.