O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Nawożenie słomą można stosować pod wszystkie rośliny

Nawożenie słomą

Nawożenie słomą może być stosowane pod wszystkie rośliny, z wyjątkiem gleb zakwaszonych o małej aktywności biologicznej.

Rosnące ceny nawozów zmuszają rolników do szukania alternatyw. Dobrym rozwiązaniem może okazać się słoma, która jest cennym źródłem makro i mikroskładników oraz podstawowym materiałem do tworzenia próchnicy w glebie. Nawożenie słomą może być stosowane pod wszystkie rośliny, z wyjątkiem gleb zakwaszonych o małej aktywności biologicznej. 

Nawożenie słomą w obliczu wysokich cen nawozównawozenie_sloma_zalety.jpg

Słoma jest cennym źródłem makro i mikroskładników. W obliczu wysokich cen nawozów może okazać się pomocna. Nawożenie słomą możemy stosować pod wszystkie rośliny, z wyjątkiem gleb zakwaszonych. Jako nawóz organiczny słoma wykorzystywana jest głównie w gospodarstwach o profilu roślinnym, bądź posiadających niewielki inwentarz żywy. Słoma ma dużo potasu i dostarcza wielu składników pokarmowych oraz substancji organicznych. 

Właściwości słomy 

Słoma oprócz powyżej wskazanych składników dostarcza glebie azot, fosfor, magnez, wapń i inne mikroelementy. W porównaniu z innymi nawozami organicznymi zawiera dużo suchej masy i węgla, a małe ilości azotu. Ze względu na niską zawartość azotu w słomie, należy przyorywać ją razem z dodatkiem azotu w wysokości 6-12 kg na każdą tonę przyoranej słomy. Na glebach lekkich zalecaną ilość azotu można zwiększyć, na ciężkich natomiast obniżyć. Pozostawiając słomę na polu trzeba pamiętać o dodatkowym nawożeniu azotem. Wynika to z tego, że słoma zawiera w swoim składzie dużo węgla i stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych, które zużywają azot zawarty w słomie i w glebie.

Należy pamiętać, że w płodozmianach zbożowych nie powinno się przyorywać słomy częściej niż raz na 2 lata. Zbyt częste stosowanie słomy jako nawozu może doprowadzić do nasilenia porażenia roślin przez grzyby wywołujące choroby podsuszkowe. Korzystny efekt oddziaływania słomy na zawartość próchnicy jest widoczny po kilku latach. Przeciętnie w pierwszym roku rośliny wykorzystują z przyoranej słomy do 40% azotu, 25% fosforu i ponad 50% potasu. Wszystkie te cechy słomy wskazują, że nawożenie słomą może pozytywnie wpłynąć na gleby i plon. 

Sprawdź: Słoma w kostkach na dom? To możliwe dzięki technologii straw bale

odr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023