O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Nawadnianie pasternaku – efektywność nawadniania i polecane systemy

Nawadnianie pasternaku

Polska ma jeden z najgorszych bilansów wodnych w Europie. Obecnie nawadnianie upraw w wielu gospodarstwach stosuje się jeszcze w ograniczonym zakresie. Wynika to często ze względów ekonomicznych i braku dostępu do odpowiedniej ilości i jakości wody. Jak powinno wyglądać odpowiednie nawadnianie pasternaku? Na co zwrócić uwagę i jakie systemy są najbardziej polecane w przypadku nawadniania upraw tej rośliny?

Nawadnianie pasternaku – efektywność nawadniania

Uprawa pasternaku budzi coraz większe zainteresowanie. Jest to roślina o dobrze wykształconym systemie korzeniowym, a długość korzenia spichrzowego może dochodzić do 40 cm. Pomimo głębokiego systemu korzeniowego, pasternak należy do roślin o dużych wymaganiach wodnych i najlepiej udaje się w latach wilgotnych i na glebach o dużej pojemności wodnej. Dlatego też konieczne jest odpowiednie nawadnianie pasternaku.

W latach suchych pasternak korzystnie reaguje na nawadnianie, które należy prowadzić w okresie intensywnego przyrostu korzeni spichrzowych. W uprawie pasternaku, podobnie jak pietruszki, niedobór wody w okresie kiełkowania i wschodów jest szczególnie niebezpieczny. Susza w tym okresie powoduje opóźnienie i nierównomierność wschodów, co odbija się na wysokości i jakości plonu. Niedobór wody w okresie intensywnego przyrostu korzeni spichrzowych prowadzi do rozwidlania się korzeni.

Ukraińskie jaja i przetwory notują dalszy spadek eksportu!

Nawadnianie pasternaku – potrzeby wodne i polecane systemy

Wymagania wodne pasternaka w okresie wegetacji są Nawadnianie pasternaku zbliżone do pietruszki i wynoszą około 400 mm, natomiast średnia sezonowa norma nawadniania wynosi około 100 mm. Pierwsze nawadnianie może być konieczne wiosną, jeśli w glebie nie został zgromadzony dostateczny zapas wody. W przypadku niedoborów wody w glebie należy zastosować deszczownie przedsiewne w dawce 10-15mm. W okresie wegetacji nawadnianie powinno się stosować w fazie intensywnego przyrostu korzeni tj. w miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień.

Nawadnianie pasternaku w okresie bezdeszczowej pogody należy rozpoczynać, gdy wilgotność gleby spadnie do 60-65% ppw lub przy potencjale wodnym gleby –60 kPa. Jednorazowe dawki wody wynoszą 25-35mm.

Nawadnianie najlepiej prowadzić za pomocą deszczowni stosując jednorazowo około 30-40mm opadu. Nawadnianie pasternaku powinno się prowadzić w godzinach porannych, aby rośliny mogły obeschnąć przed nocą, gdyż zbyt wysoka wilgotność może powodować ryzyko porażenia roślin przez mączniaka prawdziwego.

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023