O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Najpopularniejsze chwasty. Lista jest spora. Sprawdź!

Najpopularniejsze chwasty.

Najpopularniejsze chwasty, występujące w Polsce to m.in. babka lancetowata, bodziszek drobny, bylica pospolita, komosa biała, krwawnik pospolity, miotła zbożowa, mlecz polny czy też mniszek pospolity. Niejednego mogą wprawić w zawrót głowy np. babka lancetowa jest dość trudną do usunięcia, szybko rozsiewającą się rośliną wieloletnią. Często spotykać można ją na łąkach, pastwiskach, polach uprawnych i w ogrodach.

Najpopularniejsze chwasty

W Polsce spotkać możemy kilkadziesiąt gatunków chwastów. Najpopularniejsze chwasty to przede wszystkim babka lancetowata, bodziszek drobny, bylica pospolita, komosa biała, krwawnik pospolity, miotła zbożowa, mlecz polny, mniszek pospolity, nawłoć kanadyjska, perz właściwy, podagrycznik pospolity, psianka czarna, rdest ptasi, szczaw polny czy wiechlina roczna. Niektóre mają właściwości lecznicze, możemy je zatem zbierać do użytku własnego. Inne można stosować również jako nawozy. Jeśli jednak nie chcemy ich wykorzystywać, możemy zwyczajnie pozbyć się ich przy pomocy środków chemicznych lub popularnych w ostatnim czasie zamienników na bazie naturalnych składników. 

Najpopularniejsze chwasty możemy zwalczać domowym sposobem np. używając octu. Ma wiele zalet. Nie tylko niszczy niechciane rośliny, ale również odstrasza mrówki i owady. Ponadto jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i dla środowiska. Oznacza to, że nie powoduje spustoszenia w glebie. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż ocet nie działa wybiórczo i oprócz chwastów niszczy także trawę i warzywa.

Babka lancetowa i bylica pospolita najpopularniejsze chwasty babka

Najpopularniejsze chwasty z jakimi na pewno większość z nas miała do czynienia to babka lancetowa i bylica pospolita. Pierwszy z wymienionych chwastów, czyli babka lancetowa jest dość trudną do usunięcia, szybko rozsiewającą się rośliną wieloletnią. Często spotykać można ją na łąkach, pastwiskach, polach uprawnych i w ogrodach. Preferuje stanowiska z glebą ciężką, wilgotną i zasobną w składniki pokarmowe. Dawniej była używana w ludowej medycynie, dziś jest traktowana jak chwast. Z kolei bylica pospolita zachwaszcza sady, ogrody, uprawy wieloletnie. Pojawia się również w roślinach jednorocznych. Może wydzielać do środowiska substancje o działaniu allelopatycznym, które hamują wzrost niektórych roślin. Allelopatyny uwalniane są z kłączy (do gleby) oraz z liści (formy lotne przedostające się do atmosfery). 

Przeczytaj także: Nowe zagrożenia fitosanitarne – 3 źródła ogłoszone przez PIORiN

sklep.swiatkwiatow.pl/igrit.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023