O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Monokultura degraduje gleby. Sposoby na łagodzenie skutków

Monokultura

Monokultura polega na wieloletnim uprawianiu na tym samym obszarze roślin jednego gatunku. Taki system prowadzi do zwiększenia porażenia roślin przez choroby i degradacji gleby. Jedną z metod łagodzenia skutków monokultury jest urozmaicenie gatunków roślin na danym stanowisku.

Wzrost porażenia roślin i degradacja gleby 

Monokultura to wieloletnia uprawa jednego gatunku roślin na tym samym obszarze. Najczęściej w monokulturze uprawiane są: pszenica, żyto, jęczmień i kukurydza na ziarno. Niestety,monokultura skutki skutki takiego modelu uprawy są poważne. Powoduje zwiększenie porażenia roślin przez takie choroby, jak śnieć cuchnącą i  pleśń śniegową. Prowadzi również do degradacji gleby.  W prawidłowym zmianowaniu udział zbóż powinien wynosić ok. 60%. Natomiast udział roślin bobowatych i strączkowych nie powinien przekraczać 20%, koniczyny z trawami 25%, a ziemniaków i buraków 25%. Jednak jest to w praktyce rzadko spotykane. W Polsce z roku na rok obserwuje się w zasiewach wzrost udziału zbóż oraz zwiększenie udziału rzepaku.

Monokultura – sposoby na łagodzenie jej skutków

Jedną z metod łagodzenia skutków monokultury jest urozmaicenie gatunków roślin na danym stanowisku. Wprowadzenie do uprawy co najmniej na jeden rok poplonów, międzyplonów i wsiewek poplonowych, szczególnie w przypadku pszenicy ozimej, jęczmienia oraz pszenżyta, zawsze poprawia stanowisko i przeciwdziała zmęczeniu gleby. Kolejnym sposobem jest przyoranie słomy lub nawożenie obornikiem/gnojowicom. Przyoranie słomy jest zbiegiem poprawiającym żyzność gleby, zwłaszcza w gospodarstwach bez zwierząt. Słoma zawiera wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Największą wartością nawozową charakteryzuje się słoma jęczmienia i owsa. Najlepsze rezultaty, w postaci poprawienia stanowiska podobnego do przyorania roślin, daje przyoranie słomy na glebach lekkich. Natomiast na glebach cięższych i nadmiernie wilgotnych, nawożenie słomą może spowodować straty azotu glebowego. Niestety, korzyści z przyorania słomy ujawniają się dopiero po kilku latach od tego zabiegu. Dzięki procesom mikrobiologicznym zachodzącym w glebie, poprawiają się jej właściwości fizyczne i chemiczne oraz zwiększa się zawartość próchnicy. 

Sprawdź inne: Ubezpieczenia upraw z dopłatą. Gdzie znaleźć wiele ofert w jednym miejscu?

modr.mazowsze.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023