O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-05-2017

Autor: Marzena Deresz

Maj – I połowa

Maj – I połowa

Piąty miesiąc, maj zielony

Hojną ręką rzuca kwiaty…

Piąty miesiąc, maj zielony

Hojną ręką rzuca kwiaty…

W tych krótkich słowach zawiera się charakterystyka miesiąca maja. Jednak kwitnienie roślin, to nie jedyna jego zaleta. Z założenia mamy do czynienia z dużo wyższymi temperaturami niż w poprzednich miesiącach. Wobec tego wegetacja roślin przebiega intensywniej. Warto pamiętać, że mimo wielu zalet związanych z urodą tego miesiąca, to jest on również czasem intensywnej pracy zarówno dla rolników, sadowników, czy pszczelarzy.

 

Pole

W tym miesiącu, zwłaszcza w pierwszej części, rolnicy prowadzą intensywne obserwacje wschodów wcześniej posianych zbóż. Kiedy rośliny mieszanek strączkowo-zbożowych osiągną wysokość 10-15 cm, w przypadku ich zachwaszczenia dokonują oprysku herbicydem. Z kolei na plantacjach łubinów można przystąpić do połogowego zwalczania chwastów  jednoliściennych, takich jak perz, chwastnica, czy owies głuchy. Rolnicy, którzy trudnią się uprawą roślin korzeniowych, właśnie w pierwszej części maja dokonują wysadzenia do gruntu przede wszystkim ziemniaków. Jeśli któryś z gospodarzy nie zdążył, bądź pogoda na to nie pozwoliła, to teraz jest czas na wysiew kukurydzy czy gryki, czyli roślin, które są z natury ciepłolubne.

Oprócz tego w gospodarstwach trwa przygotowywanie i renowacja sprzętu, który będzie służył do kolejnych prac. Kiedy tylko trawy wybiją się na odpowiednią wysokość, rozpocznie się czas pierwszych sianokosów, do czego niezbędna będzie choćby kosiarka. Nie ustają także czynności związane z uprawą gruntów pod kolejne rozsady. Te dotyczą głównie roślin, które są typowo ciepłolubne, jak choćby ogórki uprawiane przez niektórych gospodarzy w większych ilościach. Maj jest również czasem kontynuacji prac porządkowych w obejściu gospodarstwa. To dobry moment na renowację ogrodzenia, czy wymianę dachu, kiedy pogoda ku temu sprzyja.

 

Warzywnik

Osoby zajmujące się uprawą warzyw również nie mogą narzekać na brak zajęcia w maju. Bez względu na to czy jest ich duża, czy trochę mniejsza ilość. Ogrodnicy, zwłaszcza na początku miesiąca zajmują się sadzeniem rozsad warzyw do tuneli foliowych. Zalicza się do nich rośliny zdecydowanie bardziej ciepłolubne, jak ogórki, pomidory oraz papryka. Kiedy pogoda sprzyja, to do gruntu można wysiać pietruszkę, rzodkiewkę oraz koper. Warto pomyśleć również o rozsadzie roślin liściowych, czyli kapusty i sałaty. Do tego celu można spokojnie wybrać dżdżysty dzień, ponieważ wówczas lepiej się przyjmują. Oprócz tego w maju sieje się późne odmiany buraków ćwikłowych i marchwi. Kiedy jest wystarczająco ciepło, to warto dokonać siewu ziół. W tym miejscu można pomyśleć o rukoli, czy bazylii, które jako dojrzałe rośliny stanowią idealne przyprawy i dodatek naszych potraw. Maj jest również czasem wysiewu roślin dyniowatych, tu prym wiedzie dynia jadalna, oprócz tego cukinia, czy patison. Podobnie, jak u rolników, również w branży warzywniczej trwają prace pielęgnacyjne wcześniej zasadzonych roślin. Także teraz przygotowuje się grunt pod kolejne wysiewy, czy prace porządkowe w obejściu warzywników.

 

Ogród

Nim w maju zastaną nas "zimni ogrodnicy", po których z założenia przymrozki nie powinny już występować, jest jeszcze sporo pracy do wykonania. W pierwszej połowie miesiąca warto jest dokonać rozsady niektórych kwiatów. Do tej grupy zaliczają się astry, bratki, czy kocanki. Oprócz tego w pierwszej części miesiąca do gruntu sieje się łubin, wilec, groszek pachnący nagietki, ostróżkę, czy słoneczniki. Po przekwitnięciu można również prześwietlić krzewy kwitnące jak forsycja, czy tawuła wczesna. Analogiczne postępuje się wobec kwiatów jednorocznych, również znajdujących się po fazie kwitnienia. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, to warto dokonać rozmnożenia roślin balkonowych przez sadzonki i odkłady. Maj to także dobra pora sadzenia roślin iglastych, azalii i rododendronów. Nie można zapominać o trawnikach. Jeśli trwa jest na tyle wysoka, to oczywiście należy dokonać strzyżenia. Natomiast w przypadku, gdy zastaniemy miejsca, gdzie siew się nie przyjął, to warto ponowić próbę i uzupełnić braki. Jeśli temperatury są dość wysokie i padają deszcze, to można się spodziewać rozwój chwastów równomiernie z innymi roślinami. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak oczyścić grządki, żeby nasze uprawy nie były pozbawione środków do prawidłowego rozwoju przez niepożądanych towarzyszy. W ogrodzie jest również odpowiednia pora na wykonanie prac porządkowych. Należy do nich usunięcie zwiędłych kwiatów, takich jak hiacynty, krokusów, czy tulipanów, zanim zawiążą się nasiona, co osłabia cebulki.

 

Sad

Maj w sadzie jest czasem, kiedy kwitną późne odmiany jabłoni i gruszy, które cieszą nie tylko zapachem, ale i pięknym wyglądem. Oprócz tego w części sadów prowadzona jest chemiczna ochrona drzew. Trzeba pamiętać, że dobór środków ochronnych i czas ich używania powinien być ustalony zgodnie z obowiązującym Programem Ochrony Sadów i Jagodników. Tam zawarte są informacje dotyczące metody ograniczającej stosowanie chemii w sadach, która uwzględnia ochronę środowiska oraz zdrowia konsumentów. Poza tym prowadzi się formowanie koron młodych drzew. Wykonuje się to w taki sposób, żeby w efekcie końcowym otrzymać szerokie kąty między przewodnikiem a rozgałęzieniami. Czynności tej dokonuje się przez używanie rozporek na najmłodszych pędach i przywiązywanie do poziomu pędów zdrewniałych. Jeśli na liściach drzew naszego sadu pojawią się gąsienice, to sposobem na ich zwalczenie ich jest specjalny preparat bakteryjny. Ważne, żeby pamiętać o zastosowaniu się do okresu karencji, jeśli takowy znajduje się na opakowaniu.

 

Pasieka

Maj to miesiąc, w którym rodzina pszczela dąży do jak najszybszego osiągnięcia pełni rozwoju. Miejsce starych pszczół zajmują młode. Przy dobrej pogodzie i z dostępem do pożytków rodziny szybko się rozwijają. Prace, jakie będziemy wykonywać przy pszczołach w maju zależą przede wszystkim od pogody. Dla pszczół ważny jest rozkład pożytków, które zapewniają im pożywienie. Oprócz tego warto zadbać o to, by zapewnić pszczołom odpowiednią przestrzeń w ulu. W przypadku długotrwałych chłodów należy zadbać o powiększenie przestrzeni ula, aby pszczoły nie ustawały w prawidłowym rozwoju. Jeżeli jednak aura sprzyja i pszczoły regularnie wylatują po nektar, to wkrótce można spodziewać się pierwszego wielokwiatowego miodu.

 

Kalina Brzozowska

swiatrolnika.info 2023