O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Mączniak rzekomy ogórka – objawy pojawiają się na liściach

Maczniak rzekomy ogórka

Mączniak rzekomy ogórka, znany także pod bardziej ogólną nazwą mączniaka rzekomego dyniowatych, to choroba grzybowa. Objawia się głównie na liściach, rzadko na innych nadziemnych częściach pędu. Warto zadbać o ochronę swoich upraw. Jak to robić?

Choroba atakująca ogórki 

Mączniak rzekomy ogórka to choroba grzybowa. Jest głównie znany pod nazwą "mączniak dyniowy", ponieważ atakuje rośliny dyniowate. Może pojawić się również w uprawie dyń, melonów i arbuzów.maczniak rzekomy ogorka ochrona

Grzyb mączniaka Pseudoperonospora cubensis jest szczególnie groźny dla ogórków i w wilgotne, deszczowe lata powraca z wyjątkową uporczywością. Choroba objawia się głównie na liściach. Początkowo pojawiają się nieregularne białe plamy na zewnętrznej stronie liści ogórków, w późniejszym etapie rozwoju choroby plamy robią się brunatne. Jeśli chodzi o kształt, to plamy przypominają wielobok (ograniczają je nerwy liścia ogórka). Pod plamami, na dolnej stronie liścia widoczny jest nalot w kolorze fioletowym. W zaawansowanym stadium mączniak rzekomy ogórka zajmuje całą powierzchnie liści ogórków szybko doprowadzając do obumierania całej rośliny i dużych strat w uprawie ogórków. Jak rozwija się mączniak? To zależy od m.in. takich czynników, jak aktywność patogena, warunki środowiska oraz reakcja atakowanej rośliny na kontakt z tym patogenem. Mączniak rzekomy ogórka rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności. Czynnikiem hamującym rozwój jest susza i wysoka temperatura.

Mączniak rzekomy ogórka – ochrona i zwalczanie

W celu zapobiegania mączniakowi należy zaniechać długotrwałemu zroszenia liści. Stanowisko, na którym mają być uprawiane ogórki powinno się znajdować z dala od zbiorników wodnych. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi mączniaka. Należy również zastąpić zraszanie rośliny nawadnianiem kropelkowym, stosować dobrą wentylację i zmniejszyć liczbę uprawianych roślin na jednostce powierzchni. Można zastosować oprysk fungicydami, które nie wnikają do tkanek rośliny (związki miedzi, fungicydy ditiokarbaminianowe). Skuteczne przeciwko mączniakowi rzekomemu będą takie środki, jak m.in. Acrobat MZ 69 WG, Proplant 722 SL lub Ridomil Gold MZ Pepite 67.

Sprawdź: Nowe zagrożenia fitosanitarne – 3 źródła ogłoszone przez PIORiN

sklep.swiatkwiatow.pl/fot.org.wikipedia.pl

swiatrolnika.info 2023