O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Kwiecień - II połowa

Kwiecień - II połowa

Druga połowa kwietnia jest czasem, kiedy rolnicy w większości uporali się z zasiewami. Jeśli pogoda nie sprzyjała, to kończą dzieła.

Druga połowa kwietnia jest czasem, kiedy rolnicy w większości uporali się z zasiewami. Jeśli pogoda nie sprzyjała, to kończą dzieła.

Po wysianiu zbóż gospodarze doglądają swoich plantacji. Używają środków ochrony roślin. Z założenia pod koniec miesiąca plantatorzy buraka cukrowego mogą dokonać zasiewu.

Przed wzrostami zbóż jest teraz również czas na zebranie kamieni z pól. Czynność wydawałoby się prozaiczna, ale jaa potrzebna. Pozostawione na powierzchni kamienie mogą spowodować sporo strat, zwłaszcza w ciężkim sprzęcie używanym w późniejszych zabiegach agrotechnicznych. Dlatego warto poświęcić trochę dodatkowego czasu na ich zebranie z pól. Warto pamiętać, że jest to surowiec nadający się do ponownego wykorzystania. Można utwardzić drogę dojazdową, wypełnić fundament, czy zbudować ozdobny skalniak w ogrodzie.

 

Warzywnik

Jeśli chodzi o ogrody typowo warzywnicze, to tu również nie brak zajęć do wykonania. Na miejsce stałe należy zasadzić rozsadę cebuli, pora, grochu i szpinaku. Jest to czas na wysiew rzodkiewki, czy późnych odmian marchwi. Z wyprodukowanej wcześniej rozsady brokułów wysadzamy je również do gruntu. Prócz tego pikujemy siewki warzyw takich jak pomidor czy papryka. Od połowy kwietnia można rozpocząć produkcję rozsady kukurydzy. Można również wysiać także rośliny przyprawowe, jak koper ogrodowy. Koniec miesiąca z dobrą pogodą, to także czas na wysadzenie ziemniaków.

 

W ogrodzie

Na brak pracy nie mogą narzekać właściciele przydomowych ogródków. Koniec kwietnia jest czasem, kiedy do gruntu można wysadzić rozsadę roślin jednorocznych, jak np. begonie wiecznie kwitnące. Jeśli pogoda sprzyja i jest dość ciepło, to można również pokusić się o wysiew nagietków i aksamitek. Oprócz tego najwyższa pora na przycięcie wcześniej szczepionych wierzb, po to by dały mocne i długie pędy. Jest również pora na przycięcie królowych kwiatów, czyli naszych róż. Obserwujemy stopniowy wzrost roślin, ale przy tym nie da się ustrzec od chwastów. Dlatego sukcesywnie wyrywamy je z rabat i grządek. Po przekwitnięciu forsycji, watro zadbać o przycięcie jej pędów.

 

Sad

W zależności od tego, na ile pogoda nie płatała figli w pierwszej części kwietnia, w drugiej połowie miesiąca trzeba dokończyć rozpoczęte dzieła. Trwają nasadzenia drzew i krzewów owocowych. Właśnie teraz jest ich największa oferta w sklepach ogrodniczych. Potem warto zadbać o świeże sadzonki, czyli zastosować szczepionki i odpowiednio przyciąć.

 

W pasiece

W kwietniu pszczoły są już po oblocie i rozpoczynają loty po pożytek na świeżo kwitnące, pachnące kwiaty i drzewa owocowe. Watro dokonać wówczas szczegółowego przeglądu, kiedy to należy usunąć stare plastry i zastąpić je nowymi. Ważne jest utrzymanie stałej temperatury w gnieździe. Jeśli pszczoły nie obsiadają wszystkich plastrów, a w okolicy jest wczesny pożytek, to takie roje należy połączyć bez konieczności likwidowania starej matki. Pszczoły same dokonują selekcji matek i wybiorą lepszą dla siebie. Bardzo ważne jest pobudzenie pszczół do aktywności. Bardzo dobre do tego celu jest odsklepienie ramek z zapasami zimowymi. Kiedy pszczoły obsiadają na czarno wszystkie plastry, to jest czas na poszerzenie rodziny pszczelej. Jednorazowo można dostawić nie więcej niż jeden lub dwa plastry z suszem jasnobrązowym. Doglądanie pszczół w tym okresie, to czas oczekiwania na pierwszy wiosenny miód.

 

Kalina Brzozowska/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023