O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Kwiecień - I połowa miesiąca plus niespodzianka!

 Kwiecień - I połowa miesiąca plus niespodzianka!

W tej kartce kalendarza rolnika mamy niespodziankę dla pszczelarzy! Chociaż porzekadło brzmi: "kwiecień plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata", jednak zimy raczej już się nie ma co spodziewać.

Chociaż porzekadło brzmi: "kwiecień plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata", jednak zimy raczej już się nie ma co spodziewać, ponieważ obserwujemy coraz dłuższe dni, temperatura sukcesywnie wzrasta, dlatego też zaczyna się pracowity okres dla rolników, sadowników, ogrodników oraz pszczelarzy.

 

W polu

 Po prawidłowo wykonanej uprawie gleb, rolnicy spieszą się z wysiewem zbóż jarych, ponieważ to już w kwietniu mijają optymalne terminy do wykonania tej czynności. W pierwszej kolejności zaczyna się od owsa, pszenicy jarej, a następnie sieje się jęczmień oraz mieszanki zbóż. Warto pamiętać o wykonaniu wsiewek sardeli, koniczyny oraz traw z koniczyną w zboża. Przy czym wsiewki oblicza się proporcjonalnie do ilości wykorzystanego czystego materiału siewnego. W gospodarstwach konwencjonalnych należy pamiętać o zaprawieniu nasion przed siewem. A tuż po nim można zastosować opryski na chwasty. Z oczywistych względów jest to czynność, której nie wykonują rolnicy certyfikowani ekologicznie.

Z kolei na plantacjach pszenic ozimych, które były siane w odpowiednich terminach, i dobrze przezimowały, warto rozważyć możliwość zastosowania herbicydów. Dłużej trzeba poczekać z tymi zabiegami na pszenicach zasianych późno, które znajdują się w słabszej kondycji. Podobna sytuacja jest w przypadku rzepaku, ponieważ te plantację, które znajdujemy w dobrej formie po zimie nie wymagają żadnych zabiegów. Z kolei na uprawach uszkodzonych, wskazane jest zastosowanie bronowania, dzięki, któremu pozbędziemy się zniszczonych roślin, a także spulchnimy glebę.

Podstawa to bezpieczeństwo. Przy założeniu, że sezonowość prac w polu i zmiany pogody powodują konieczność dłuższej pracy w ciągu dnia w gospodarstwach rolnych a to w połączeniu z pośpiechem, zmęczeniem może powodować naprawdę niebezpieczne sytuacje. Można się przed nimi uchronić poprzez kierowanie się wyobraźnią, stosowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pamiętajmy, że rozważna praca może uchronić przez niebezpieczeństwem zarówno rolników jak i członków ich rodzin.

 

W warzywniku

 Kwiecień, to czas, kiedy sadzone są pierwsze warzywa. Przy sprzyjających warunkach pogodowych w pierwszej połowie kwietnia bezpośrednio do gruntu sieje się warzywa strączkowe, jak groch, bób, a także cebulę, pasternak, rukolę i pietruszkę korzeniową.

W kwietniu dokonuje się również produkcji rozsad. Na rozsadniku sieje się nasiona brokułów przeznaczonych na zbiór sierpniowy, wczesne odmiany kalarepy, te na zbiór letni a także późne odmiany kapusty, brukwi i sałaty. Również na początku kwietnia można sadzić do gruntu już podkiełkowane sadzonki ziemniaków. W zależności od tego, czy nie było wykonane to wcześniej, można również posadzić korzenie chrzanu i  karpy rabarbaru.

Kwiecień, to czas na zasiewy ziół. W tym miesiącu do gruntu można wysiać zioła jednoroczne, tj. rumianek, kminek, cząber, kolendrę, oraz niektóre wieloletnie, jak; lubczyk, miętę, czy szałwię. Jeżeli w warzywniku nie ma specjalnie wydzielonych grządek, to zioła można śmiało wysiewać również pomiędzy innymi warzywami. Niekiedy odpowiedni dobór sąsiedztwa ziół i warzyw może stymulować ich wzajemny wpływ na wzrost i rozwój.

 

W sadzie

 Początek kwietnia to czas, kiedy ostatecznie należy przyciąć winorośl w sadzie. Warto dopilnować terminu wykonania tej czynności, ponieważ zwlekanie spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy. Oprócz tego, ważne, by na początku miesiąca przygotować drzewa do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do tego celu należy skrócić, w zależności od grubości, na długość około 30- 60 cm, licząc od miejsca rozgałęzienia. Z kolei miejsce do przeszczepienia wybiera się w taki sposób, aby kora była w nim gładka, wolna od uszkodzeń mechanicznych i rozgałęzień.

Początek miesiąca jest dobrym czasem na sadzenie nowych drzew i krzewów owocowych, których oferta w sprzedaży jest wówczas bardzo bogata. Warto pamiętać, że drzewa i krzewy owocowe z tzw. odkrytym korzeniem można sadzić dopóki są w stanie bezlistnym, czyli nie rozpoczęły jeszcze wegetacji. Podczas sadzenia warto zastosować tzw. szczepionkę mikoryzową dla drzew owocowych, która wzmocni ich system korzeniowy i ułatwi roślinom pobieranie składników pokarmowych z gleby. W efekcie rośliny będą zdrowsze, silniejsze a plon bardziej obfity.

Do prac wykonywanych w sadzie z początkiem kwietnia należy również porządkowanie krzewów w taki sposób by ułatwić im rozwój. W związku z tym warto np. przywiązać pędy jeżyn do drutów lub podpór. Jest to także dobry czas na rozmnażanie roślin przez kopczykowanie. Polega to na przygięciu gałązek np. agrestu, maliny, czy porzeczki do ziemi i przysypaniu podłożem, co spowoduje, że do jesieni w tym miejscu powinien powstać nowy korzeń.

 

W ogrodzie

 W kwietniu sezon ogrodniczy rozpoczyna się na dobre. Nawet jeśli pogoda jeszcze kaprysi, ale rozwoju kwiatów i liści nic nie jest w stanie powstrzymać. Aby za kilka tygodni nasz ogród nabrał piękniejszych barw warto zadbać o znajdujące się w nim kwiaty. Jest to czas na rozmnażanie bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Praca ta polega na tym, że wykopaną kępę bylin dzieli się na mniejsze części, które wysadza się do gleby, ale dopiero po uprzednim przechowaniu w ciepłym pomieszczeniu mniej więcej do końca miesiąca. Rozsady wykonuje się z bylin jednorocznych, jak np. lewkonie, czy lwie paszcze lub dwuletnich, do których zalicza się np. niezapominajki, bratki, czy stokrotki. Oprócz tego na początku kwietnia można wysadzić drobne cebulki mieczyków.

Jeżeli natomiast pogoda sprzyja i nie jest zbyt chłodno, to do gruntu można wysiać nasiona roślin jednorocznych, jak: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, nasturcji, powoju trójbarwnego, rezedy, słonecznika, smagliczki, wilca. Jeśli dysponujemy zimnym inspektem możemy w nich wysiać aksamitki, aster chiński, cynie, kosmos, suchołuski, zatrwian.

Jeśli nie udało się wykonać regeneracji trawnika w poprzednim miesiącu, to warto wykonać właśnie w pierwszej połowie kwietnia. Praca ta polega na niskim przycięciu połaci, wygrabieniu filcu, a następnie nawiezieniu go i obfitym podlaniu, tak by rozpuścić nawóz. Oprócz tego warto podsiać trawnik w pustych miejscach, przy uprzednim wzruszeniu ziemi i podsypaniu torfem. Pielęgnacja trawnika polega również na usuwaniu chwastów, często przy użyciu herbicydów. Natomiast kto w ogóle nie posiada w swym ogrodzie trawnika, to w kwietniu jest dobry czas, by pomyśleć o założeniu go, ponieważ ciepło i wilgoć sprzyja kiełkowaniu nasion.

Dla miłośników przydomowych zbiorników wodnych pierwsza część kwietnia jest dobrym czasem na to, by zadbać o oczka wodne i stawy. Prace porządkowe polegają na wyczyszczeniu ich z obumarłych resztek roślin. Z kolei wolne miejsca warto uzupełnić o nowe sadzonki np. grzybieni. O tej porze roku również jest czas na pierwsze uruchomienie filtrów, przy tym można sprawdzić ich stan techniczny. Jeśli jest taka wola, to można zakupić i wpuścić do takiego stawu ryby.

 

W pasiece

Kwiecień, to czas bardziej wytężonej pracy również dla pszczelarzy. Przy założeniu, że przegląd pasieki nie został wykonany w poprzednim miesiącu, to teraz jest najwyższa pora, aby to zrobić. Podczas szczegółowego przeglądu wymieniamy stare, brudne, zawilgocone, wyżarte i puste ramki na ładne plastry najlepiej z zapasowym pokarmem.  Warto pamiętać, że zapas w ulu powinien wynosić 5-6 kg. Pamiętajmy, że najważniejszy jest pyłek, który stymuluje rozwój rodzin. Warto nakręcić pszczoły i ostro je pobudzić do pracy poprzez całkowite odsklepienie zapasów zimowych. Aby wykonać tę czynność należy delikatnie przerysować widelcem / odsklepiaczem plastry z zasklepionym syropem. Pszczoły taki zabieg pobudzi, przeniosą ten pokarm nad czerw - szybciej zużyją, a komórki po nim wypolerują i udostępnią matce na czerw bądź świeży nakrop.

Oprócz tego ważnym etapem przeglądu jest ścieśnienie gniazd, przy tej kontroli można już wysuwać swobodnie ramki i podziwiać ogromne łany czerwiu. Oczywiście ramki z pokarmem i czerwiem należy zostawić, tak żeby czerw był w środku między ramkami z pokarmem. Maty ocieplające muszą być suche. Warto sprawdzić, czy nie ma objawów chorobowych, gdyby był czerw trutowy, zaczątki mateczników ratunkowych czy wymiany, albo gdyby w ogóle nie było czerwiu - rodzinę należy połączyć, skasować starą matkę. Jeśli istnieje podejrzenie bezkrólewia i nie można znaleźć matki, dobrze by było wykonać próbę na jej obecność, czyli przestawić ramkę z innej rodziny z młodym czerwiem. Należy pamiętać, że słabe roje bądź rodziny bezmatkowe należy szybko połączyć z innym rojem, bo mogą wykształcić się trutówki anatomiczne.

Z kolei, jeśli chodzi o karmienie, to nie należy podawać syropu cukrowego, ponieważ nie można tak pszczół od razu brutalnie zamęczyć. Dlatego odsklepia się plastry albo poddaje ciasto, co z założenia pobudza matki do intensywnego czerwienia. W razie silnego głodu, w przypadku śmierci głodowej zasadę tę należy nagiąć i spryskać pszczoły siedzące na plastrach syropem w st. 1:1. Zawsze najlepszym pokarmem będzie dostawienie gotowych plastrów. Trzeba pamiętać, że zimowy pokarm ma zniknąć do momentu, kiedy zakwitną pierwsze pożytki, sady owocowe i mniszek. W pierwszej kolejności zawsze, wraz ze wzrostem liczebności pszczół, dodaje się ramki z suszem, czyli gotowe puste, suche plastry, delikatnie poszerzamy po 2-3 ramki. Nadal trzeba dbać o pasieczysko, higienę i wodę, w dzisiejszych czasach trzeba mieć oczy dookoła głowy, każdy szczegółowy błąd możemy przypłacić dużą ceną. Wyloty powinny być otwarte.

 

Co się teraz dzieje w ulu? Kamera wewnętrzna:

 Pomorskie Centrum Pszczelarskie

swiatrolnika.info 2023