O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Kwieciak jabłkowiec – jak chronić jabłonie i grusze?

Kwieciak jabłkowiec

Kwieciak jabłkowiec to chrząszcz charakteryzujący się ciemną barwą oraz dwiema liniami układającymi się w literę „V”. Zimuje w korze drzew, a przy temperaturze +8°C wydostaje się na zewnątrz rozpoczynają swoje loty wokół koron drzew. Dorosłe chrząszcze występują po dolnej stronie liści jabłoni oraz gruszy. Chrząszcz ten żeruje na drzewach jabłoniowych oraz gruszowych.

Kwieciak jabłkowiec – charakterystyka chrząszcza

Kwieciak jabłkowiec to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych o ciemnej barwie. Osiąga długość około 5 mm. Charakteryzuj się widocznymi dwiema liniami układającymi się w literę „V”. Jaja mają typowy owalny kształt i jasny kolor. Larwy w czasie dojrzewania zmieniają barwę od jasne do żółtej, mają ciemną główką oraz kształt rogala. Dorosłe osobniki zimują w załamaniach kory, aż do wiosny kiedy to temperatura powietrza osiąga minimalnie +8°C. Swoje pierwsze loty w obrębie koron drzew rozpoczynają przy temperaturze +12°C. Żerują w pąkach liściowych oraz kwiatowych wygryzając w nich duże otwory. Jaja składane są przez samicę zaraz po pęknięciu pąków. W okresie rozrodczym potrafią znieść około 140 jaj. Inkubacja zajmuje chrząszczowi 1-2 tygodnie, żerowanie larw wynosi 3 tygodnie, natomiast stadium poczwarki to 7-10 dni. Dorosłe chrząszcze najczęściej można spotkać po dolnej stronie liści. Pod koniec sierpnia rozpoczynają poszukiwania nowych miejsc do przetrwania zimy.jablka cute 2020

Kwieciak jabłkowiec – szkodliwość

Chrząszcz ten żeruje na drzewach jabłoniowych oraz gruszowych. Larwy czynią szkody wyjadając wnętrza pąków. Zaatakowane przez kwieciaka drzewo charakteryzuje się zaschniętymi i brązowymi płatkami kwiatów, które otaczają larwę. Jedna larwa potrafi zaatakować tylko jeden pąk kwiatowy. Charakterystycznym znakiem dla sadowników informującym ich, że dane drzewo posiada w sobie kwieciak jabłkowiec jest tzw. płacz pąków, czyli wypływające krople soku z zaatakowanych pąków. Uszkodzenia te widoczne są pod postacią brązowych nacięć na dziełkach kielicha. Dorosłe osobniki żerują na liściach zeskrobując z nich skórkę oraz część miękiszu. Wielkość szkód wyrządzonych przez kwieciaka zależy od ilości pąków występujących na zaatakowanych drzewach. Im większe kwitnienie tym wyrządzona szkoda polegać będzie bardziej na przerzedzeniu pąków niż całkowitym im zniszczeniu.

Czytaj także: Europejski Zielony Ład – czy stać nas na nowy plan Komisji Europejskiej?

Kwieciak jabłkowiec – zwalczanie niechcianego insekta

Planując przyszłoroczne straty jakie wyrządzić na drzewach mogą różne osobniki, należy brać pod uwagę szkody z poprzedniego roku oraz ilość zawiązanych pąków. Aby pozbyć się chrząszczy z zaatakowanych drzew, można strząsać gałęzie, wówczas kwieciak jabłkowiec spada na płachty entomologiczne, a stopień zagrożenia obniża się. Na rynku istnieje 12 zarejestrowanych preparatów chemicznych, których stosowanie należy rozpocząć od zapoznania się z instrukcją dołączoną do opakowania. Opryski najlepiej przeprowadzić w okresie nabrzmiewania lub pękania pąków podczas ładnej, słonecznej i ciepłej pogodzie, której temperatura wynosić powinna około 12˚C, ponieważ właśnie wtedy odnotowuje się dużą aktywność chrząszczy.

Źródło: hajnowka.pl

swiatrolnika.info 2023