O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-06-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Koniczyna łąkowa – co warto wiedzieć o jej poza rolniczych zastosowaniach

Koniczyna łąkowa

Koniczyna łąkowa jest byliną z rodziny bobowatych, która kwitnie od maja do września. Należy do grupy roślin pastewnych, leczniczych, a nawet jadalnych. Wszystkie jej części można spożywać bez obaw, dlatego też warto zwrócić uwagę również na właściwości zdrowotne rośliny. Koniczyna łąkowa jest istotna w rolnictwie głównie ze względu na swoje paszowe przeznaczenie.

Koniczyna łąkowa to nie tylko źródło wartościowej paszy

Koniczyna jest istotna w rolnictwie głównie ze względu na swoje paszowe przeznaczenie. Zielonka stanowi dla bydła i koni wartościową i pożywną paszę. Warto jednak przyjrzeć się jej innym właściwościom. Roślina znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju zabiegach leczniczych i pielęgnacyjnych. Jej dobroczynne właściwości wykorzystywano już w lecznictwie ludowym.koniczyna lakowa byliny 2

Koniczyna łąkowa – typowe zioło dla kobiet

Koniczyna łąkowa może łagodzić objawy menopauzy, dzięki wysokiej zawartości fitoestrogenów, które odpowiadają za zachowanie równowagi hormonalnej. Izoflawony zawarte w roślinie pomagają zminimalizować objawy wywołane spadkiem estrogenu tj. kłopoty ze snem, uderzenia gorąca, utratę gęstości kości, przyrost masy ciała, stany zapalne stawów czy problemy sercowo-naczyniowe. Terapia hormonalna najczęściej powoduje szereg skutków ubocznych, dlatego też w pełni naturalne preparaty roślinne wydają się być dla nich alternatywą. Roślina świetnie sprawdza się również wspomagająco przy leczeniu trądziku – hamuje łojotok i proces keratynizacji skóry. Łagodzi również objawy napięcia przedmiesiączkowego i reguluje cykl miesiączkowy.

Czytaj także: Alkohol warto kolekcjonować. To może być dobra inwestycja

Koniczyna łąkowa – źródło izoflawonów i estrogenu

Koniczyna łąkowa pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry: egzema, łuszczyca, wysypka, podrażnienie, dzięki zawartości izoflawonu. U starszych osób z powodzeniem może łagodzić skutki starzenia się skóry, za które odpowiada niedobór estrogenu. Estrogen wpływa korzystnie na kondycję skóry, dzięki zwiększeniu w niej poziomu kolagenu, który to w głównej mierze odpowiada za jej młody wygląd. Roślina pozytywnie wpływa również na układ oddechowy – preparaty i napary z koniczyny łąkowej wspomagają leczenie kaszlu, przeziębień czy zapalenia oskrzeli. Dzięki zdolności do rozluźniania zalegającej wydzieliny z powodzeniem zmniejsza uczycie dyskomfortu podczas choroby.

Układ sercowo-naczyniowy, a koniczyna łąkowa

Roślina wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy ze względu na wysoką zawartość izoflawonów, które odpowiadają za normalizację poziomu cholesterolu we krwi i ograniczają jego wchłanianie z układu pokarmowego. Długotrwałe i systematyczne stosowanie preparatów na bazie koniczyny łąkowej może zauważalnie poprawić stan tętnic, a tym samym zmniejszyć ryzyko miażdżycy, dzięki przyspieszeniu krążenia krwi. Koniczyna łąkowa może również hamować tworzenie się skrzepów krwi i zwiększyć elastyczność tętnic.

wodr.pl

swiatrolnika.info 2023