O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Kompost – jaka jest jego rola w uprawach i jak go się pozyskuje?

Kompost

Zgodnie z definicją, kompost to nawóz organiczny, wytwarzany głównie z odpadów roślinnych. Powstaje w procesie kompostowania – czyli tlenowego rozkładu resztek roślinnych (butwienie) przez mikroorganizmy. Wzbogaca on glebę w próchnicę oraz sprawia, że staje się bardziej pulchna i przewiewna.

Kompost – co to takiego?

W odróżnieniu od nawozów mineralnych czy naturalnych (obornik, gnojowica, gnojówka), kompost nie stwarza zagrożenia przenawożenia i nie obciąża środowiska. Jest szczególnie polecany w uprawach amatorskich na terenie ogródków działkowych i przydomowych oraz w rolnictwie ekologicznym.

Według obowiązującego prawa, wszystkie rodzinne ogródki działkowe powinny być wyposażone w kompostownik. Niektóre samorządy wręcz zachęcają mieszkańców do przydomowego kompostowania, poprzez programy udostępniania im bezpłatnych kompostowników. Ogranicza to wydatnie ilość wyrzucanych przez mieszkańców śmieci typu „bio”.

Nawozy organiczne były i są najbardziej cenione przez producentów zdrowej żywności oraz ekologów. Każdy nawóz zastosowany w nadmiarze lub nieumiejętnie, może być bardziej szkodliwy niż pożyteczny. Dotyczy to nie tylko nawozów sztucznych, ale również obornika, którego stosowanie wprost do gleby (świeżego) jest niedopuszczalne albowiem powoduje procesy gnicia oraz niebezpieczeństwo porażenia roślin przez choroby bakteryjne i grzybowe.

Wiele gatunków roślin źle reaguje na bezpośredni kontakt z obornikiem. Natomiast nawożenie kompostem aktywizuje organizmy glebowe, sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, poprzez dostarczenie przyswajalnej substancji organicznej oraz nie stanowi niebezpieczeństwa przenawożenia roślin.

Komposty mają wartość nawozową zbliżoną do wartości obornika, dlatego też z braku możliwości uzyskania obornika, a także wysokich kosztów jego zakupu, powinno się skrupulatnie gromadzić wszelkiego rodzaju odpadki pochodzenia organicznego i roślinnego, w celu ich przetworzenia w bardzo cenny, pod względem nawozowym i humusotwórczym kompost. Bagatelizowane w dobie rozkwitu chemii rolnej komposty, traktowane głównie jako sposób pozbycia się resztek roślin i chwastów, ostatnio doczekały się właściwej oceny i wykorzystania, co jest bardzo istotne z punktu widzenia ekologicznego.

Czytaj też: Uprawa soi – wybór odmiany decyduje o wysokości plonów

Kompost – czym jest proces kompostowania?

Kompostowanie jest biotermicznym procesem przerobu odpadówKompost 02 biologicznych, w którym do rozkładu substancji organicznych wykorzystuje się pracę drobnoustrojów. To im zawdzięczamy naturalne procesy tworzenia się gleb, pozwalające na rozwój życia roślinnego. Kompostowanie odpadów jest więc w najszerszym ujęciu naśladownictwem procesów występujących w przyrodzie.

Kompostowanie ma tradycję tak dawną jak rolnictwo – już w starożytnych Chinach gromadzono odpadki domowe, rolnicze i przerabiano je na kompost. W Polsce pierwsze wskazówki racjonalnego kompostowania spotykamy w XVI-wiecznych księgach ziemiańskich.

Komposty można sporządzać ze wszystkich materiałów organicznych, stanowiących odpady w produkcji rolno-hodowlanej i przetwórczej płodów rolnych. Surowcami, które można użyć by uzyskać kompost mogą być: resztki roślinne (zdrowe nie porażone przez choroby), chwasty (bez nasion), liście, popiół drzewny, odpadki zwierzęce, torf, gnojówka, fekalia, nawozy mineralne itp. Fekalia, ze względu na dużą ilość drobnoustrojów chorobotwórczych, powinny być kompostowane z torfem wysokim, co najmniej przez rok. Komposty z ich udziałem powinny być używane tylko jesienią i natychmiast przykrywane ziemią. Należy również unikać nawożenia nimi warzyw.

Proces kompostowania naturalnego w przyrodzie jest procesem ciągłym i polega na rozkładzie substancji z resztek roślinnych i zwierzęcych poddanych procesom biochemicznym i działaniu organizmów glebowych. Metoda kompostowania jest tylko sposobem aktywizacji tego procesu na małej przestrzeni i przy zapewnieniu optymalnych warunków realizacji procesu. Kompostowanie jest sposobem aktywizacji i przyspieszenia naturalnych procesów rozkładu materii organicznej w przyrodzie, poprzez zapewnienie optymalnych warunków realizacji procesu, na wydzielonej do tego niewielkiej powierzchni terenu. W czasie kompostowania materiał organiczny ulega stopniowo rozkładowi.

Najkorzystniejszymi składnikami kompostu są odchody zwierzęce ze stosunkowo małymi ilościami słomy, odpadki kuchenne, rośliny motylkowe, łęty ziemniaczane, wodorosty i torfy wysokie. Większość z w/w pożądanych komponentów kompostu występuje w gospodarstwach wiejskich i przed zagospodarowaniem powinna być przerobiona na kompost. Wówczas efekt globalny wyrażony, m.in. racjonalnym nawożeniem gleb i efektywnością produkcji będzie widoczny i odczuwalny w produkcji rolniczej. Istotnym elementem będzie także kompleksowe włączenie w/w odpadów w pożądany – z punktu widzenia rolniczo-ekologicznego i higienicznego – proces pozwalający na zamknięcie obiegu materii w miejscu ich powstawania.

wir.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023