O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-03-2021

Autor: Monika Faber

Kompost – jeden z najlepszych naturalnych nawozów w rolnictwie

kompost

Kompost jest jednym z najlepszych naturalnych nawozów, jakich można używać w rolnictwie. Jest to jedyny znany nawóz, którym nie można przenawozić pola. Z powodzeniem zastępuje kupne nawozy i nawozy naturalne. Używając kompostu poprawiamy strukturę gleby, ulepszamy stosunki powietrzno-wodne.

Kompost – pełnowartościowy i naturalny nawóz

Kompost na glebach lekkich zwiększa możliwość zatrzymywania wody, rozluźnia zaś gleby ciężkie. Jest kompletnym nawozem wieloskładnikowym, zawierającym wszelkie niezbędne do życia roślin makroelementy i mikroelementy. Wraz z kompostem dostają się do gleby pożyteczne mikroorganizmy, które poprawiają kondycję korzeni, tym samym poprawiając zdrowotność roślin. Wraz z kompostem dostarczany jest do gleby jej najważniejszy składnik, czyli próchnica.

Proces kompostowania pozwala lepiej gospodarować substancją organiczną w gospodarstwie. Do produkcji kompostów używa się głównie różnych odpadów – zarówno z produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Zamiast je tracić lub nieodpowiednio wykorzystywać, warto zamienić je w pełnowartościowy i naturalny nawóz. W produkcji ekologicznej kompost jest jednym z podstawowych nawozów.

Kompost nie w pełni przerobiony

Kompost to w pełni kompletny nawóz organiczny zawierający rozłożone resztki roślinne i zwierzęce. Nawóz kompostowy, w którym procesy humifikacji zostały zakończone, stygnie i nabiera cech próchnicy z dobrej ziemi ogrodniczej. Charakteryzuje się lekką wilgotnością, ciemną barwą i przyjemnym zapachem.kompost

W praktyce używa się również kompostu nie w pełni przerobionego, w którym proces kompostowania jeszcze nie został ukończony – jako mulcz. Takiego rodzaju nawóz ze względu na to, że proces humifikacji nie został w pełni zakończony, pobiera duże ilości azotu. Dlatego też należy liczyć się z tym, że stosowanie nieprzerobionego kompostu do gleby zubaża ją w azot – nie można stosować go w strefie korzeni rosnących roślin.

Kompost dżdżownicowy i beztlenowy

Najlepiej rozłożony jest nawóz dżdżownicowy. Uzyskuje się go przez zasiedlenie pryzmy specjalną krzyżówką Czerwonej Kalifornijskiej dżdżownicy kompostowej, którą hoduje się w Stanach Zjednoczonych. Dżdżownica ta bardzo szybko rozkłada wierzchnią warstwę kompostu i nie ucieka głębiej.

Najwolniej natomiast rozkłada się kompost beztlenowy, który uzyskuje się metodą worków polietylenowych. Worki o pojemności 100-150 l i grubej ściance (2-3 mm) napełnia się resztkami roślinnymi, nawilża litrem gnojowicy i dodaje 0,5 kg wapna, w celu zneutralizowania kwasów powstających w procesach beztlenowych. Worki szczelnie zawiązuje się i okrywa grubą warstwą słomy. Kompost ten jest gotowy najwcześniej po 1 roku.

Czytaj także: Brytyjscy eksporterzy niszczą mięso z powodu opóźnień na granicy z UE

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023