O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-11-2021

Autor: Michał Rybka

Kminek zwyczajny – siew, pielęgnacja i zbiór

Kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny rośnie w Polsce dziko, jednak jest także z powodzeniem uprawiany. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się wszystkiego o tej niezwykłej roślinie.

W Polsce najchętniej uprawianą jest odmiana Kończewicki. W Krajowym Rejestrze odmiana ta jest jak na razie jedyna. Nasiona w siewie czystym, wysiewa się bezpośrednio do gruntu lub współrzędnie z innymi roślinami jednorocznymi. Roślinę należy siać wczesną wiosną, czyli na przełomie marca i kwietnia

W jaki sposób zadbać o odpowiedni siew?

Kminek należy siać w rzędy co 25-35-45 cm, na głębokość 1,5 cm, w ilości 8–10 kg/ha w siewie czystym lub 6–8 kg/ha w siewie współrzędnym. Przyjęty sposób uprawy i wybór rośliny osłonowej uzależnia odstępy w międzyrzędziach. Zwiększanie pokrycia powierzchni gleby rozetami kminku w celu ograniczenia zachwaszczenia – takie zadanie muszą spełnić mniejsze odstępy między rzędami kminku (co 25cm).

Uprawa współrzędna wymaga dwukrotnego siewu. Na początek należy wysiać nasiona rośliny osłonowej (groch i inne rośliny wymagające głębszego siewu). Po wysianiu rośliny osłonowej kolej na “wyrzędowanie” rośliny osłonowej i później wysiewa się kminek. W praktyce rolniczej spotyka się również siew dwóch roślin za jednym przejazdem. Wtedy gdzie co trzecia redlica wysiewa kminek. Wysiewa się go za pomocą nadbudowanej na siewniku dodatkowej skrzyni zasypowej i przewodów.

Lepsze warunki kiełkowania zapewni wczesny siew nasion kminku. Jeśli dociśnie się glebę (agregat uprawowo-siewny, wał gładki) w miejscu wysiewu nasion kminku, powinno to przyspieszyć wschody rośliny. Jeśli chcemy zmieszać kminek z makiem, powinniśmy wymieszać nasiona i wsiać je w te same rzędy. Kminek wschodzi po 2 lub 3 tygodniach. Z kolei same nasiona posiadają zdolność kiełkowania nawet do 3 lat.

Jak pielęgnować kminek zwyczajny?

Dzisiaj ochrona kminku operuje małym zasobem pestycydów. Najlepszym wyjściem okazuje się “zrandapowanie” pola po zbiorze rośliny. W początkowej fazie rozwoju kminku uważaj na chwasty, by nie dopuścić, aby zajęły one całą uprawę. Herbicydy są głównym atakującym chwasty, a dobrać je należy pod roślinę osłonową. Możemy też skupić się na ochronie rośliny osłonowej w początkowym okresie jej wzrostu, tj. po „wyrzędowaniu” rośliny osłonowej, np. zbóż jarych i siewie kminku. Gdy to zrobimy, mamy 2 tygodnie do wschodu kminku ( pogoda rozdaje tu karty).

Inny sposób polega na mechanicznym pieleniu rzędów po zbiorach rośliny osłonowej, albo po prostu eliminacji ręcznej. W pierwszej kolejności należy wyeliminować przytulię czepną i ostrożeń polny. W uprawie kminku wśród zarejestrowanych herbicydów znajdują się: Bandur 600 SC, Bingo 600 SC, Dubri 600SC, Fusilade Forte 150, Lentagran 45 WP, Stomp Aqua 455 CS, Trivko. Natomiast problem stanowi ochrona przed insektami. Mowa tu o gąsienicach motyla płozka kminiaczka. Osiadają się i żerują one na liściach kminku. Można je poznać po pajęczynkach, podobnych do babiego lata. Dlatego monitoruj swoje rośliny.kminekzwyczajny2

Mszyce (choć rzadziej) też potrafią zdewastować uprawę. Szkodniki sprawiają, że liście się zwijają, a całe pędy potrafią się skręcić. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi, która zanieczyszcza pędy i owoce. W przypadku wystąpienia mszyc konieczne będzie wykonanie natychmiastowego zabiegu, w momencie ich zauważenia. Przy zabiegu posługujemy się preparatem Movento 100 SC.

Może pojawić się jeszcze jedno zagrożenie – nornice. Zagrażają one lokalnie korzeniom kminku. W ochronie kminku są dostępne dwa preparaty: Switch 62,5 WG oraz Difo 250EC. Septorioza kminku, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, mączniak prawdziwy i rdza, rzadziej zgnilizna korzeni – to najczęstsze występujące choroby.

Kminek zwyczajny – zbiór

Nasiona kminku dojrzewają między czerwcem lipcem, w drugim roku uprawy. Kiedy główne baldachy przybierają od spodu czerwonobrunatny kolor, a owoce na górnych dojrzewających najwcześniej baldachach zmieniają barwę z zielonej na brązową, wtedy można rozpocząć zbiór kminku. Podczas koszenia zbiór nasion w pełnej dojrzałości baldachów I rzędu jest spóźniony. Dzieje się tak, bo z łatwością dojrzałe owoce się osypują. To zwiększa straty podczas żniw.

Najlepszym terminem na zbiór kwiatów jest wczesny ranek lub pochmurny dzień, ponieważ rośliny są wtedy jeszcze wilgotne. Najlepszy metoda zbioru kminku to zbiór dwufazowy. Kosić należy żniwiarką lub pokosową kosiarką. Najlepiej jest kiedy na pokosie spadnie deszcz. To ułatwia omłot. Stan pogody determinuje termin dosuszania pokosów. Po dosuszeniu na pokosach młóci się kombajnem z podbieraczem do pokosów. Poprawne wyregulowanie wentylatora oraz ustawienie sit minimalizuje straty i daje poprawnie oczyszczone nasiona kminku.

Czytaj także: Groch i jego przetwórstwo silnie rozwija się w Rosji

źródła:podr.pl/fot.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023