Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 19-06-2021 15:10:29

Kłos chroniony, więc i ziarno chronione. Zabieg T3 na kłos

Kłos

Obecny sezon sprzyja infekcjom grzybowym w zbożach. Ze względu na warunki pogodowe optymalna jest fungicydowa technologia trzyzabiegowa, która pozwala skutecznie zwalczać patogeny w poszczególnych fazach rozwoju roślin. Planując zbliżający się zabieg T3 na kłos, warto uwzględnić substancje aktywne, które nie tylko zadbają o jakość przyszłego plonu, ale także wykażą działanie ochronne przeciw chorobom atakującym liść flagowy i podflagowy.

Chroń kłos

Rok 2021 okazał się sprzyjający dla rozwoju chorób grzybowych w zbożach. Z powodu dużej ilości opadów w wiosennych miesiącach wciąż utrzymuje się znaczna wilgotność, której właściwie do końca maja towarzyszyły relatywnie niskie, jak na tę porę roku, temperatury. W takich warunkach zagrożenie chorobami było niestety dość wysokie. Wraz z ustabilizowaniem się sytuacji pogodowej i ociepleniem, które przyszło na początku czerwca, zwiększa się intensywność infekcji groźnymi dla zbóż patogenami. Na większości plantacji do przełomu maja i czerwca zostały wykonane zabiegi T2, mające na celu ochronę liścia flagowego. Jedynie na tych polach, gdzie – mimo trudnych warunków pogodowych – rolnicy zdecydowali się na zastosowanie technologii dwuzabiegowej, T2 będzie przesunięty na późniejszą fazę, tzn. początek kłoszenia (BBCH 51), kiedy całe kłosy wyjdą z pochwy liściowej.klos zabieg t3 2

Nie czekaj na rozwój chorób, chroń kłos

Co prawda na plantacjach nie widać jeszcze silnych objawów porażenia zbóż, jednak wiele zależy od konkretnej odmiany i jej podatności na choroby. Na tych bardziej podatnych pojawiają się już symptomy porażenia przez septoriozę, a także przez rdze. Trzeba pamiętać, że septorioza wymaga dłuższego okresu inkubacji. Oznacza to, że choć objawy mogą być jeszcze niewidoczne, to z pewnością trwa okres utajonego rozwoju choroby – tym bardziej, że ostatnio panowały idealne warunki do infekcji, a wilgotność łanów utrzymywała się przez wiele dni. Natomiast jeśli chodzi o choroby fuzaryjne, najlepszym sposobem na ochronę przed nimi jest profilaktyka. Jeżeli działanie takie będzie opóźnione lub niewłaściwe, infekcja rozwinie się w ziarniakach, co znacząco obniży jakość plonów.

Czytaj także: Żyto hybrydowe – lepszy potencjał mimo niskiej normy wysiewu

Do zabiegu na kłos trzeba odpowiednio się przygotować. Biorąc pod uwagę przebieg tegorocznej pogody, zdecydowanie najlepsza jest technologia trzyzabiegowa. Na tym etapie powinna być już wykonana ochrona liścia flagowego, a w najbliższym czasie trzeba pomyśleć o zabiegu T3, najlepiej na początku kwitnienia, kiedy na środku kłosa pojawiają się pierwsze pylniki. Zabiegi wykonywane później, po fazie kwitnienia, mogą ewentualnie zabezpieczyć zboża przed późnymi infekcjami septoriozą plew lub przed chorobami czerniowymi. Dlatego, ze względu na ryzyko pogorszenia jakości plonu, warto zrobić zabieg T3 rozważnie, terminowo i nie oszczędzać na ochronie – podkreśla Marcin Bystroński, Menedżer ds. upraw rolniczych w firmie INNVIGO.

Zabieg T3 to więcej niż ochrona, czyli jak chronić kłos

O zabiegach T3 zwykle mówi się w kontekście ochrony kłosa i zapewnienia jakości plonów. Oczywiście nie można bagatelizować tej kwestii, ponieważ w przypadku niewłaściwej ochrony fungicydowej silne porażenie chorobami grzybowymi może powodować nawet 30-40% straty. Fuzariozy pogarszają wykształcanie się ziarna, a plon, na którym widać charakterystyczne łososiowe zabarwienie, świadczące o porażeniu, zupełnie nie nadaje się do sprzedaży. Z kolei na roślinach porażonych przez septoriozę ziarniaki nie wykształcają się odpowiednio, więc jest to zagrożenie dla poziomu plonowania.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że zabieg T3 stanowi dodatkową ochronę liścia flagowego i podflagowego w fazie kłoszenia i kwitnienia. Zdrowe liście bez porażeń zapewniają prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy i właściwy rozwój roślin. Umożliwia to jak najdłuższe utrzymywanie wegetacji, czyli potencjału, aby budować przyszły plon. Bardzo istotny jest też argument finansowy: wysoka jakość ziaren daje możliwość uzyskania znacznie lepszych stawek za zboże – a na rynkach widoczna jest obecnie pozytywna tendencja i ceny kształtują się na wysokim poziomie.

Trzy sprawdzone kombinacje na kłos

W zabiegu T3 trzeba tak dobierać substancje aktywne, żeby skutecznie kontrolować zarówno fuzariozy i septoriozę plew, które porażają kłos, jak i septoriozę oraz rdzę liści. W tym sezonie INNVIGO rekomenduje plantatorom zbóż następujące kombinacje fungicydowe:

Pierwsza opcja to preparat AsPik 250 EC (w dawce 1 l/ha), zawierający protiokonazol, który działa na fuzariozy i zabezpiecza przed septoriozą, oraz tebukonazol, który zwalcza przede wszystkim fuzariozy i rdze. Doskonałe uzupełnienie takiego zabiegu stanowi środek Atropos 500 EC, czyli prochloraz, dodatkowo zabezpieczający zboża przed fuzariozami i septoriozą (Aspik 250 EC, 0,8 l/ha + Atropos 500 EC, 0,6 l/ha). Jest to rozwiązanie premium, polecane szczególnie do zastosowania na najlepszych stanowiskach.

Druga możliwość, pozycjonowana jako standardowy, bardzo skuteczny zabieg, to fungicyd X-Met 100 SL (0,5-0,6 l/ha), który zawiera metkonazol, triazol zabezpieczający przed fuzariozami i zwalczający rdze. Warto połączyć go z preparatem Dafne/Porter 250 EC (X-Met 100 SL, 0,4 l/ha + Dafne/Porter 250 EC, 0,4 l/ha). Taki dodatek difenokonazolu zapewnia wsparcie pod kątem zwalczania fuzarioz, głównie fusarium poae, a także septoriozy.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest połączenie środków Bukat/Ambrossio 500 SC, czyli tebukonazolu (0,4-0,5 l/ha) i Dafne/Porter 250 EC (0,4 l/ha) lub Bukat/Ambrossio 500 SC (0,4-0,5 l/ha) i Atropos 500 EC (0,6 l/ha). Tebukonazol wykazuje skuteczność na fuzariozy i rdze, difenokonazol wspiera zwalczanie fuzarioz i septoriozy, a prochloraz ma zastosowanie na septoriozę i uzupełnia działanie wobec fusarium.

Do zabiegów, które będą wykonywane na kłos, dobrze jest dołożyć komponent insektycydowy, przede wszystkim w celu zwalczania skrzypionek – radzi Marcin Bystroński. – Do takiego zastosowania polecamy insektycyd Delmetros 100 SC, który zawiera znaną i sprawdzoną deltametrynę.

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Sebastian Wroniewski 22-01-2022 22:00:00

Wapnowanie gleby zimą jest możliwe przy sprzyjających warunkach

Wapnowanie gleby zimą może odbyć się przy sprzyjających warunkach. Ważne jest, aby wapno było wysoko reaktywne i prawidłowo wymieszane z glebą

Prawidłowe pH gleby, kształtowane w naszych warunkach głównie przez wapnowanie, jest warunkiem efektywności działania innych nawozów, w tym tych drogich azotowych, fosforowych i potasowych. Gleba, o odpowiednim do swojej kategorii odczynie, jest w stanie odpowiednio buforować i oddawać składniki pokarmowe z tych produktów. Dlatego w obecnej sytuacji uregulowanie pH nabiera jeszcze większego znaczenia.

Wapnowanie gleby zimą bywa ryzykowne

Warunkiem uzyskania dobrego nawożenia jest zastosowanie wapna, które ma działanie odkwaszające. Uzyskamy je tylko wtedy, gdy wapno będzie wykazywać wysoką reaktywność i będzie prawidłowo wymieszane z glebą. Jesienią, po obfitych opadach, w wielu regionach nie można było wjechać w pole ciężkim sprzętem.

Z tego powodu część rolników musiała odstąpić od wykonania planowanego zabiegu wapnowania. Podczas zimy, wczesnym rankiem gleba bywa powierzchniowo zmarznięta, to pozwala na wjechanie ciężkich rozsiewaczy w pole i wykonania zaległego zabiegu wapnowania.

Okres zimowy traktowany jest jako lepszy agrotechnicznie, niż wczesna wiosna. Minie bowiem więcej czasu od zastosowania wapna do siewu roślin. Wapnowanie gleby zimą, na kilka tygodni przed siewem bywa ryzykowne, gdyż może doprowadzić do zaburzenia wschodów rośliny uprawnej.

Wapno może być używane pod kukurydzę, zboża jare i buraki

Wapno uważane jest za produkt wysoko reaktywnyWapnowanie gleby zima 02 w glebie. By ustrzec się negatywnych następstw, dawka nawozu powinna być niższa niż w normalnych warunkach. Nie zaleca się wapnowania wapnem tlenkowym. Jest ono zbyt agresywne i może na tym etapie spowodować problemy ze wchodami rośliny następczej. Ponadto jest mocno higroskopijne i w zetknięciu z wilgocią ulegnie zbryleniu.

Nie mamy także praktycznie możliwości wymieszania go z glebą, a to w przypadku takiego wapna jest warunkiem koniecznym. Lepsze będzie wapno węglanowe, wolniej działające, ale jednocześnie mniej agresywnie. Rozsiane na mokrą ziemię może pozostać dłuższy czas bez przykrycia. Można się zdecydować np. na nawozy wapniowe w postaci granuli, z roku na rok asortyment takich produktów się rozszerza. Należy pamiętać, że wapnowanie gleby zimą, to nie najlepszy termin na wykonanie takiego zabiegu, ale ma ono kilka zalet.

Poza korzyściami organizacyjnymi ciężki sprzęt rozsiewający nie ugniata nadmiernie gleby i nie niszczy jej struktury. Wapno może być wysiewane wówczas pod kukurydzę, zboża jare i w mniejszych dawkach pod buraki. Nie należy stosować wapnowania pod ziemniaki, owies czy łubin żółty, rośliny te nie lubią świeżo zwapnowanych stanowisk.

Czytaj też: Wapnowanie gleby – jak zrobić to mądrze? Kilka cennych porad

wir.org.pl/fot.Pixabay


Autor: Michał Rybka 22-01-2022 15:00:00

Rośliny miododajne z roku na rok zyskują coraz więcej fanów w Polsce

Każdego powinien cieszyć fakt, że co roku w Polsce przybywa osób zainteresowanych pszczelarstwem, a rośliny miododajne są tego nieodłącznym elementem.

Pszczelarstwo jest nie tylko sposobem na życie i spędzanie wolnego czasu blisko natury, ale także pozwala pszczelarzowi produkować zdrowy miód, który może później z powodzeniem sprzedawać. Takie efekty mogą dać pszczelarzowi m.in. miododajne rośliny.

Zagrożenia dla miododajnych roślin

Cenione i wzbogacane naturalne lub półnaturalne rośliny miododajne mogą obdarować nas swoją obfitością, jeśli o nie odpowiednio zadbamy. Pszczelarze alarmują, że w uprawach tychże roślin największym zagrożeniem są monokultury. Stanowią one największe zagrożenie, ponieważ pszczoły nie mogą żywić się tylko jednym gatunkiem, np. rzepakiem, a tym bardziej że jego czas kwitnienia jest bardzo ograniczony. Z racji tej pszczelarze rekomendują, aby sadzić rośliny, które zapewnią obfitość nektaru przez cały okres trwania lata.

Po monokulturze drugim największym zagrożeniem jest powszechne stosowanie środków ochrony roślin (głównie insektycydy). Używanie środków ochrony roślin powoduje, że w dość szybkim tempie ubywa ze środowiska dziko żyjących zapylaczy.roslinymiododajne2

Trzeba pamiętać, że pierwszym cennym pożytkiem pojawiającym się już w okolicach marca jest śnieguliczka przebiśnieg. A wraz z mijającym czasem będą pojawiać się nowe pożytki nektaru i pyłku.

Rośliny miododajne – przykłady

Rośliny miododajne posiadają pokarm białkowy (pyłek kwiatowy) oraz pokarm energetyczny (nektar), z kórego korzystają owady. Wśród roślin miododajnych możemy wyróżnić drzewa: głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata), czeremchę zwyczajną (Prunus padus), kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum), klon (Acer), lipę drobnolistną (Tilia cordata), lipę szerokolistną (Tilia platyphyllos), robinię akacjową (Robinia pseudoacacia), śliwę (Prunus) oraz wierzbę (Salix).

Z kolei do krzewów tego rodzaju możemy zaliczyć: berberys (Berberis), kruszynę pospolitą (Rhamnus frangula), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), malinę właściwą (Rubus idaeus) i różę (Rosa).

W rośliny miododajne wpisują się również rośliny zielne takie jak: brodawnik jesienny (Leontodon autumnalis), chaber bławatek (Centaurea cyanus), dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), dziurawiec zwyczajny (Hipericum perforatum), gorczyca biała (Sinapis alba), gorczyca czarna (Sinapis nigra), gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum), kocimiętka właściwa (Nepeta cataria), koniczyna (Trifolium), lucerna (Medicago), melisa lekarska (Melissa officinalis), miodunka (Pulmonaria), mniszek (Taraxacum officinale), rzepak (Brassica napus), szałwia lekarska (Salvia officinalis) czy tojad (Aconitum). Możemy dodać tutaj również jeden rodzaj pnącza, kótry nosi nazwę wiciokrzew (Lonicera).

Szanowanie terenów, na których rosną rośliny miododajne

Pszczelarze są zgodni w tym, że ochrona jak i wzbogacanie rosnących już naturalnych lub półnaturalnych zbiorowisk roślin miododajnych w wybrane gatunki jest lepszym rozwiązaniem niż tworzenie kwietnych łąk praktycznie od zera.

Pszczelarze apelują o poszanowanie ww. miejsc, a wtedy wymienione w naszym artykule gatunki roślin miododajnych oddadzą nam wszystko, co posiadają, czyli walory estetyczne, lecznicze jak i kulinarne. Jeśli chodzi o walory pszczelarskie, to musimy uważać na termin kwitnienia i wydajność miodową ww. roślin.

Czytaj także: Rośliny miododajne – KRIR za promowaniem ich upraw

źródła:podrb.pl/fot.pixabay.com


Autor: Monika Faber 21-01-2022 22:01:36

Valitest – ulepszone narzędzia do diagnostyki szkodników rośłin

W 2021 r. zakończony został 3-letni projekt „Walidacja metod diagnostycznych w celu wsparcia zdrowia roślin” (Valitest) realizowany ze środków UE w ramach HORYZONT 2020.

Referencyjne Laboratorium Fitosanitarne GIORiN wzięło udział w projekcie jako jeden 16 członków międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą organizacje naukowe państw członkowskich UE, Europejsko-Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin (EPPO) oraz firmy prywatne (producenci komercyjnych zestawów odczynników do badań). Inicjatorem i liderem projektu jest francuska służba ochrony roślin ANSES, z dużym zaangażowaniem EPPO.

Czym jest projekt Valitest?

W ramach projektu Valitest przeprowadzono dwie rundy badań walidacyjnych metod badawczych przewidzianych do wykrywania i identyfikacji istotnych z gospodarczego punktu widzenia agrofagów, występujących w różnym materiale roślinnym (matrycach). Referencyjne Laboratorium Fitosanitarne brało udział w optymalizacji procesu walidacji metod badawczych w zakresie molekularnych metod wykrywania i identyfikacji takich agrofagów jak: Erwinia amylovora, Pantoea stewartii ssp. stewartii, Fusarium circinatum, Plum pox virus, Tomato brown rugose fruit virus i Bursaphelenchus xylophilus. Uzyskane w ramach projektu wyniki walidacji posłużą do nowelizacji Protokołów Diagnostycznych EPPO, opisujących metody badawcze mające zastosowanie w laboratoriach zdrowia roślin w regionie europejsko-śródziemnomorskim, poprzez uzupełnienie ich o tzw. dane walidacyjne.

Doświadczenia z działań walidacyjnych zostaną również wykorzystane do udoskonalenia samego procesu walidacji metod, co zostanie uwzględnione w postaci wytycznych w standardach EPPO: PM 7/98 - poświęconym walidacji metod wykrywania i identyfikacji agrofagów oraz PM 7/122 - dotyczącym organizacji porównań międzylaboratoryjnych w obszarze fitosanitarnym, z uwzględnieniem statystycznych modeli oceny wyników.

Bardzo ważny element w procesie walidacji stanowią materiały referencyjne. Założenia co do jakości i zasad produkcji materiałów odniesienia, stosowanych w badaniach walidacyjnych w obszarze fitosanitarnym zostaną przedstawione w nowym standardzie EPPO dotyczącym produkcji materiałów odniesienia.

Ochrona przed agrofagami jest bardzo ważna

Rezultaty projektu zostały udostępnione szerokiemu Valitest PIORiN 02gronu odbiorców na spotkaniach organizowanych na szczeblu EPPO i UE, w formie webinariów oraz na oficjalnej stronie projektu. Ponadto, zorganizowano trzy serie webinariów i szkoleń dotyczących: koncepcji walidacji metod badawczych w obszarze zdrowia roślin, organizacji badań walidacyjnych oraz opracowywania, walidacji i rutynowego wykorzystania metody sekwencjonowania o wysokiej przepustowości (HTS) w diagnostyce agrofagów. Można z nich skorzystać logując się na stronie internetowej www.valitest.eu. Ponadto, w bazie danych EPPO (EPPO Database on Diagnostic Expertise) są również dostępne dane walidacyjne, obok  informacji o laboratoriach fitosanitarnych funkcjonujących w regionie EPPO oraz zakresie ich specjalizacji, ze wskazaniem ekspertów z poszczególnych dziedzin.

Zdobyta wiedza i doświadczenie oraz materiały wypracowane w ramach projektu Valitest z pewnością przyczynią się do usprawnienia działalności laboratoriów GIORiN, zarówno w zakresie wdrażania metod diagnostycznych, jak i ich rutynowego stosowania, co powinno znaleźć przełożenie na skuteczność działań kontrolnych Inspekcji.

Organizmy szkodliwe dla roślin (bakterie, wirusy, grzyby, nicienie, owady, chwasty) są głównym czynnikiem powodującym straty w uprawach. Wczesne wykrycie agrofagów i ich jednoznaczna identyfikacja pozwala na uniknięcie lub zmniejszenie strat ekonomicznych i ograniczeń w handlu międzynarodowym oraz wspiera działania w zakresie kontroli upraw. Dlatego też tak ważne jest, aby działalność kontrolna służb ochrony roślin była wspierana przez diagnostykę laboratoryjną bazująca na zwalidowanych metodach wykrywania i identyfikacji agrofagów, charakteryzujących się odpowiednimi cechami (w tym czułość, specyficzność, selektywność, powtarzalność, odtwarzalność), zapewniającymi, że są one odpowiednie do uzyskania miarodajnych wyników.

Czytaj też: Agrofagi ziemniaka – weź udział w konsultacjach Komisji Europejskiej

piorin.gov.pl/fot.PIORiN

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.