O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Kłos pszenicy – jak wygląda? Umiesz go odróżnić od innych zbóż? 

Klos pszenicy

Kwiaty zbóż zebrane są w złożony kłos, z którego wyrastają kłoski. Jeśli chodzi o kłos pszenicy, to w tym wypadku kwiaty zebrane są w czworoboczny kłos, który składa się z kilku, najczęściej 4-kwiatowych kłosków. Inaczej sprawa ma się w przypadku m.in. kłosa żyta czy jęczmienia.  Kwiaty żyta tak samo zebrane są w kłos złożony. Jednak budowa kłosa żyta różni się nieco od budowy kłosa pszenicy. Kłos żyta jest 4-kanciasty. Kłoski tworzące kłos żyta są 2-kwiatowe i ościste.

Budowa kłosa pszenicy klos pszenicy jak wyglada

Jeśli chodzi o kłos pszenicy, to kwiaty zebrane są w czworoboczny kłos, który składa się z kilku, najczęściej 4-kwiatowych kłosków. Długość i szerokość poszczególnych kłosków jest podobna. Długość i szerokość poszczególnych kłosków jest podobna. Plewka dolna ma długość podobną do plewki górnej i może być oścista, bezostna lub zaostrzona. Ziarniaki pszenicy najczęściej mają kształt owalny i wydłużony. Cechą charakterystyczną ziarniaków jest szczoteczka z włosków, tzw. bródka. Jak wypada kłos pszenicy na tle innych?

Kłos pszenicy vs. kłosy innych zbóż 

Porównując kłos pszenicy z innymi kłosami zbóż możemy wyróżnić kilka różnic. Tak jak już wyżej wspomniano kwiaty kłosa pszenicy zebrane są w czworoboczny kłos, który składa się z kilku, najczęściej 4-kwiatowych kłosków. Kwiaty żyta tak samo zebrane są w kłos złożony. Jednak budowa kłosa żyta różni się nieco od budowy kłosa pszenicy. Kłos żyta jest 4-kanciasty. Kłoski tworzące kłos żyta są 2-kwiatowe i ościste. Z kolei kłosy jęczmienia tworzą kłoski 1-kwiatowe. Są osadzone po 3 na poszczególnych piętrach osadki kłosowej. 

Choroby kłosa zbóż

Choroba spotykana głównie rejonach uprawy zbóż, zwłaszcza pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego to fuzarioza kłosów. Fuzarioza kłosów szczególnie groźna jest w warunkach wysokiej wilgotności powietrza w granicach 90% oraz przy średniej dobowej temperaturze powietrza wynoszącej ok. 25oC. W przypadku silnego porażenia choroba może powodować znaczące straty jakościowe oraz wielkościowe plonu. Efektem choroby jest także tworzenie się mykotoksyn, które są toksyczne dla ludzi i zwierząt.

Sprawdź: Niszczy ziarna zbóż. Jest bardzo groźny! Jak wygląda ten szkodnik?

golden-seeds.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023