O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-07-2017

Autor: Marzena Deresz

Kapusta smakuje... szkodnikom

kapusta

W tym roku rolnicy nie mają łatwego życia – stosunkowo chłodne, ale mokre lato sprzyja wielu szkodnikom. Na plantacjach kapusty, kalafiorów i brokułów jest ich teraz zatrzęsienie.

 W tym roku rolnicy nie mają łatwego życia – stosunkowo chłodne, ale mokre lato sprzyja wielu szkodnikom. Na plantacjach kapusty, kalafiorów i brokułów jest ich teraz zatrzęsienie.

– Rolnicy informują o tym, że na kapustach widzą gąsienice bielinka kapustnika i bielinka rzepnika. Są też mszyce, których w tym roku na wszystkich uprawach jest wyjątkowo dużo. To także idealna pogoda dla śmietki kapuścianej, która jest bardzo groźnym szkodnikiem. Wszystkie uprawy kapustne są w tym roku mocno zaatakowane przez szkodniki

– mówi Ewa Szewczyk, specjalista ds. ogrodnictwa w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Informacje pani Ewy potwierdza także Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która w wielu regionach sygnalizuje występowanie wielu szkodników roślin kapustnych.

Kapusta znajduje się w czołówce najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce. Niestety, jest to także jedno z warzyw najczęściej atakowanych przez choroby i szkodniki. Sprzyja temu uprawa kapusty na stanowisku zajmowanym wcześniej przez inne warzywa kapustne, a także silne zachwaszczenie zagonów i często wysiew skażonego materiału siewnego.

Śmietka kapuściana jest jednym z najpoważniejszych szkodników. Właśnie zaczynają żerować larwy pokolenia jesiennego, które zazwyczaj występują licznie od trzeciej dekady lipca do połowy września. Samice składają jaja po kilka sztuk w sąsiedztwie szyjki korzeniowej. Larwy żerują na korzeniach i w dolnej części łodygi. Uszkodzone rośliny są pozbawione bocznych korzeni, a na korzeniu palowym widoczne są wżery w postaci płytkich korytarzy. Porażone rośliny więdną i zasychają. W uprawach kapusty pekińskiej, kalafiorów i brokułów przeznaczonych na późny zbiór larwy drążą także chodniki w podstawie głównych nerwów liści oraz w różach. PIORiN zaleca przeprowadzenie zabiegów zwalczających po stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości. Jest nim odłowienie w pułapkach minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie kolejnych 2 dni. Po przekroczeniu progu zagrożenia zaleca się przeprowadzić zabieg po 3 dniach przy temperaturze powietrza powyżej 20°C lub po 5-6 dniach przy niższej temperaturze.

Koniec lipca i początek sierpnia to także pora na żerowanie gąsienic bielinków: kapustnika i rzepnika. Gąsienice żerują gromadnie zeskrobując miękisz liści. Zaleca się przeprowadzenie zabiegów zwalczających gąsienice bielinka po stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi 3-4 złoża jaj lub 10 gąsienic na 10 roślinach.

Jednak być może największym szkodnikiem roślin kapustnych stał się od dwóch – trzech lat przybysz z południa: tantniś krzyżowiaczek.

– Był taki moment, że że wszystkie plantacje kapusty, zwłaszcza wczesnej, miały liście pocięte przez larwy tantnisia krzyżowiaczka. Co prawda dzięki dużej wilgotności kapusta zdążyła się częściowo zregenerować, ale i tak tantniś poczynił duże szkody. Nie ma wielu skutecznych środków ochronnych przed tantnisiem, a oprysk trzeba robić bardzo dokładnie i stosować środki o dobrej przyczepności do liści

– powiedział nam Kacper Matusiak, hodowca kapusty z województwa kujawsko-pomorskiego.

Duża ilość szkodników kapusty na przełomie lipca i sierpnia martwi tych rolników, którzy uprawiają rzepak. Za niecały miesiąc rzepak będzie wysiewany i... bez zapraw neonikotynoidowych i przy tak dużym nasileniu śmietki kapuścianej jego ochrona może być bardzo trudna.

– Chłodne lato powoduje opóźnienie rozwoju szkodników o tydzień, czasem dwa, dlatego obawiam się, że nasilenie śmietki może dosięgnąć wschodzący rzepak. W tej chwili szkodników jest bardzo wiele lecz brakuje skutecznych środków do zwalczania. W tak niekorzystnych warunkach potrzebne są zaprawy neonikotynoidowe aby ochronić rzepak, ale nie są one dopuszczone. Zapowiada się bardzo trudny czas nie tylko dla producentów kapusty, ale i rzepaku

– dodaje Kacper Matusiak.

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023