Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Kalina Brzozowska 16-08-2017 07:00:00

Kalendarz II połowa sierpnia

Kalendarz II połowa sierpnia

"Od Wniebowzięcia miej w stodole połowę żęcia" wprawdzie porzekadło to odnosi się tylko do rolników, jednak nie oznacza, że u innych przedstawicieli naszej wsi brakuje zajęć w tym miesiącu. W drugiej części sierpnia, czyli samym sercu lata na brak pracy nie narzekają również sadownicy, jak i właściciele plantacji warzywnych i przydomowych ogródków ozdobnych. 

"Od Wniebowzięcia miej w stodole połowę żęcia" wprawdzie porzekadło to odnosi się tylko do rolników, jednak nie oznacza, że u innych przedstawicieli naszej wsi brakuje zajęć w tym miesiącu. W drugiej części sierpnia, czyli samym sercu lata na brak pracy nie narzekają również sadownicy, jak i właściciele plantacji warzywnych i przydomowych ogródków ozdobnych. 

 

W gospodarstwie

W sierpniu największa część prac gospodarskich to sprawne i skuteczne przeprowadzenie żniw. Kolejność zbierania plonów jest jednak uzależniona od pogody. W związku z licznymi opadami deszczu w większości regionów naszego kraju plan terminowego przeprowadzenia żniw może zostać zachwiany. W tym okresie rolnicy najwięcej czasu i energii poświęcają na zbierania zbóż. W tej części lata nikt nie zastanawia się nad odpowiednią kolejnością koszenia, tylko w miarę możliwości rolnicy młócą po kolei, aby nie dopuścić do położenia się kłosów, czy obsypania ziaren. Dynamikę w tym roku potęguja częste opady deszczu, które opóźniły samo rozpoczęcie żniw. Gdy zboża znajdą się pod dachem, w silosie, czy suszarni rolnicy przystępują do zbioru słomy. W zależności od zapotrzebowania wykonują tradycyjne snopki, czy okrągłe baloty, które są dziś zdecydowanie najbardziej popularne. 

Co istotne, bezwzględnie należy pamiętać o tym, by zbieranie plonów podczas żniw przebiegało nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią eksploatację maszyn i zachowywanie przy tym środków wzmożonej ostrożności. Szczególną uwagę podczas żniw trzeba poświęcić bezpieczeństwu dzieci - należy dbać, by nie przebywały w miejscu pracy maszyn gospodarskich. Nie mniej ważne są środki ostrożności w czasie transportu zbóż i umiejętne obchodzenie się z ogniem. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi może spowodować nieszczęscie. Stąd zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych.

Kolejną czynnością, którą rolnicy wykonują jest przeprowadzenie podorywki na polu po zebraniu zboża. Pracę tę wykonuje się odpowiednio szybko z uwagi na zachowanie wilgotności podłoża pod rżyskiem. Oprócz tego po szczęśliwym zbiorze zbóż, rolnicy na większości polskich wsi zaczynają przygotowania do święta plonów. Na tę okazję przygotowywane są wieńce dożynkowe, które gospodynie dekorują zebranymi przed żniwami kłosami. Zwieńczeniem jest uroczysta msza święta w kościele, gdzie kapłan święci przyniesione przez rolników płody rolne i strojne wieńce. 


Ponadto przez cały miesiąc zaleca się rolnikom obserwacje plantacji ziemniaków oraz buraków cukrowych, gdyż w niektórych rejonach intensywnie rozwija się zaraza ziemniaczana oraz chwościk. Trzeba pamiętać, że prawidłowa diagnostyka stanu zdrowotności plantacji wymaga dużej wiedzy, gdyż występowanie nowych genotypów prowadzi do pojawienia się nowych nietypowych objawów. Dlatego też ewentualny wybór odpowiedniego preparatu do walki z zarazą należy dostosować do etapu rozwoju plantacji ziemniaka i zadań jakie ma spełnić ochrona w danym czasie.

 

W sadzie

Bezpośrednio po zbiorze owoców sadownicy przystępują do prześwietlania krzewów porzeczek i agrestu, poprzez usunięcie najstarszych pędów. Zabieg ten powoduje większy dostęp światła do wnętrza krzewu. Poza tym sprzyja późniejszemu formowaniu pąków kwiatowych, zdrowotność roślin i łatwe gojenie się ran. Po zakończeniu zbioru malin i jeżyn warto wyciąć sekatorem pędy tegoroczne owocujące oraz słabe pędy jednoroczne. Jeśli chce się mieć świeże maliny aż do mrozów, to należy posadzić odmiany powtarzające, owocujące na tegorocznych pędach, które usuwa się dopiero późną jesienią, zimą lub na wiosnę.

Cebulę zbiera się, gdy ponad połowa roślin ma załamany zielony szczypior. Wyrwaną należy dosuszyć przez 7-10 dni na zagonach lub rozłożyć od razu po zbiorze w przewiewnym pomieszczeniu, gdyż zbyt długo pozostawiona w glebie nie przechowuje się dobrze.

Warto pamiętać o ucięciu wierzchołków pomidorów wysokich nad drugim rozwiniętym liściem i ostatnim gronem, ponieważ owoce zawiązane później nie zdążą dorosnąć przed przymrozkami. Poza tym, zagospodarowuje się wolne zagony, siejąc roszponkę, koper, rzodkiewkę, rzepę, koper i szpinak. Sadzi się rozsadę sałaty kruchej, kalarepy i kapusty pekińskiej. Po zbiorze wcześniejszych warzyw powinno się przekopać zagony i zasiać na tych miejscach rośliny poplonowe, jak: gorczyca, seradela, żyto ozime, rośliny strączkowe, które posłużą za nawóz zielony. 

W ogrodzie

Sierpień to ciepły miesiąc i upały często dokuczają, jednak ogrodnicy zaczynają już myśleć o jesieni, a nawet o przyszłym sezonie. Zabiegiem, które potwierdza ten fakt jest choćby zbieranie nasion roślin jednorocznych czy bylin, które pakuje się do suchych torebek i przechowuje na przyszłość. Inną czynnością jest wysadzanie rozsady roślin dwuletnich, które mają zakwitnąć w przyszłym roku.

Jak wiemy, sierpień w tym roku bije rekordy upałów, dlatego nie wolno zapomnieć o podlewaniu ogrodu, najlepiej wcześnie rano, gdy rośliny są wychłodzone. Jeśli więdną, to warto to czynić również wieczorem. Oprócz tego warto przygotować sadzonki pelargonii i fuksji. Jest to także dobry czas na wysiew koperku, rzodkiewki i sałaty na jesienny zbiór. Oprócz tego systematycznie usuwa się przekwitnięte kwiatostany bylin. Natomiast po przekwitnięciu lawendę należy ściąć. W dalszym ciągu należy pielić chwasty na rabatach. W tym czasie po raz ostatni trzeba wykonać cięcie żywopłotu formowanego. Regularnie należy czyścić rośliny jednoroczne w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. W związku z tym usuwać zarówno uschnięte liście, jak i przekwitnięte kwiatostany. 

Podczas wysokich temperatur nie wolno zapomnieć o pielęgnacji trawników. W związku z tym należy je regularnie podlewać, gdy jest gorąco nawet codziennie, najlepiej po południu. Trzeba to robić tak długo,  aż woda przesiąknie na głębokość 10–15 cm. Trzeba także regularnie kosić trawniki, pamiętając o tym, że podczas upałów pozostawiamy nie mniej niż 6 cm wysokości źdźbeł . Podczas suszy możemy skoszoną trawę pozostawić na murawie, dzięki czemu wilgotność podłoża będzie nieco wyższa. A po koszeniu zasilić i znów podlać trawnik.

 

Pasieka

Przygotowanie pasieki do zimowania polega przede wszystkim na przygotowaniu samych pszczół i zapewnieniu odnowy biologicznej rodzinie pszczelej, gdyż pszczoły, które będą zimowały powinny być młode i nie spracowane, czyli dożywione i wypoczęte.  W celu poznania aktualnego stanu rodzin pszczelich, należy w ciągu tego miesiąca przystąpić do jesiennego przeglądu. Czynnikami warunkującymi dobry sierpniowy rozwój jest: młoda plenna matka, odpowiedni zapas pokarmu i umiarkowany pożytek.

Natomiast jeśli pszczołom brakuje pokarmu, to należy dokarmiać je syropem z cukru. W tym czasie można podać większe porcje nawet 4-5 litrów co kilka dni. Z tym, że średnio powinno się podać od 12 do 15 kg cukru na jedną rodzinę. Trzeba wiedzieć, że jeśli matka czerwi to jest dostarczany pokarm. Syrop nie powinien być za gęsty, ponieważ szybko odparowuje, wobec czego pszczoły nie mają możliwości ingerowania swoimi enzymami w jego skład. 

Zaletą dokarmiania pszczół w sierpniu jest to, że do przerobienia cukru będą wykorzystane stare letnie, pszczoły, które skończą żywot we wrześniu lub w październiku i nie doczekają zimy. Młode pszczoły spełnią rolę karmicielek na wiosnę. Pszczoła karmicielką jest tylko jeden raz. Matka pszczela dokarmiona do 25 sierpnia przestaje czerwić a pszczoły wygryzione z czerwiu, w 10 dniu mogą dokonać pierwszych oblotów. Dlatego też późne czerwienie jest szkodliwe, gdyż młode pszczoły nie dokonają pierwszych oblotów oczyszczających.

Z racji na występujące w sierpniu wysokie temperatury  pszczoły powinny mieć wodę w poidełkach. Ponadto korzystne jest obsiewanie poletek facelią, ponieważ kwitnie w 50 dni od zasiania, jest to roślina miododajna i maksymalnie wykorzystana przez pszczoły.

Kalina BrzozwskaAutor: Monika Faber 21-01-2022 22:01:36

Valitest – ulepszone narzędzia do diagnostyki szkodników rośłin

W 2021 r. zakończony został 3-letni projekt „Walidacja metod diagnostycznych w celu wsparcia zdrowia roślin” (Valitest) realizowany ze środków UE w ramach HORYZONT 2020.

Referencyjne Laboratorium Fitosanitarne GIORiN wzięło udział w projekcie jako jeden 16 członków międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą organizacje naukowe państw członkowskich UE, Europejsko-Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin (EPPO) oraz firmy prywatne (producenci komercyjnych zestawów odczynników do badań). Inicjatorem i liderem projektu jest francuska służba ochrony roślin ANSES, z dużym zaangażowaniem EPPO.

Czym jest projekt Valitest?

W ramach projektu Valitest przeprowadzono dwie rundy badań walidacyjnych metod badawczych przewidzianych do wykrywania i identyfikacji istotnych z gospodarczego punktu widzenia agrofagów, występujących w różnym materiale roślinnym (matrycach). Referencyjne Laboratorium Fitosanitarne brało udział w optymalizacji procesu walidacji metod badawczych w zakresie molekularnych metod wykrywania i identyfikacji takich agrofagów jak: Erwinia amylovora, Pantoea stewartii ssp. stewartii, Fusarium circinatum, Plum pox virus, Tomato brown rugose fruit virus i Bursaphelenchus xylophilus. Uzyskane w ramach projektu wyniki walidacji posłużą do nowelizacji Protokołów Diagnostycznych EPPO, opisujących metody badawcze mające zastosowanie w laboratoriach zdrowia roślin w regionie europejsko-śródziemnomorskim, poprzez uzupełnienie ich o tzw. dane walidacyjne.

Doświadczenia z działań walidacyjnych zostaną również wykorzystane do udoskonalenia samego procesu walidacji metod, co zostanie uwzględnione w postaci wytycznych w standardach EPPO: PM 7/98 - poświęconym walidacji metod wykrywania i identyfikacji agrofagów oraz PM 7/122 - dotyczącym organizacji porównań międzylaboratoryjnych w obszarze fitosanitarnym, z uwzględnieniem statystycznych modeli oceny wyników.

Bardzo ważny element w procesie walidacji stanowią materiały referencyjne. Założenia co do jakości i zasad produkcji materiałów odniesienia, stosowanych w badaniach walidacyjnych w obszarze fitosanitarnym zostaną przedstawione w nowym standardzie EPPO dotyczącym produkcji materiałów odniesienia.

Ochrona przed agrofagami jest bardzo ważna

Rezultaty projektu zostały udostępnione szerokiemu Valitest PIORiN 02gronu odbiorców na spotkaniach organizowanych na szczeblu EPPO i UE, w formie webinariów oraz na oficjalnej stronie projektu. Ponadto, zorganizowano trzy serie webinariów i szkoleń dotyczących: koncepcji walidacji metod badawczych w obszarze zdrowia roślin, organizacji badań walidacyjnych oraz opracowywania, walidacji i rutynowego wykorzystania metody sekwencjonowania o wysokiej przepustowości (HTS) w diagnostyce agrofagów. Można z nich skorzystać logując się na stronie internetowej www.valitest.eu. Ponadto, w bazie danych EPPO (EPPO Database on Diagnostic Expertise) są również dostępne dane walidacyjne, obok  informacji o laboratoriach fitosanitarnych funkcjonujących w regionie EPPO oraz zakresie ich specjalizacji, ze wskazaniem ekspertów z poszczególnych dziedzin.

Zdobyta wiedza i doświadczenie oraz materiały wypracowane w ramach projektu Valitest z pewnością przyczynią się do usprawnienia działalności laboratoriów GIORiN, zarówno w zakresie wdrażania metod diagnostycznych, jak i ich rutynowego stosowania, co powinno znaleźć przełożenie na skuteczność działań kontrolnych Inspekcji.

Organizmy szkodliwe dla roślin (bakterie, wirusy, grzyby, nicienie, owady, chwasty) są głównym czynnikiem powodującym straty w uprawach. Wczesne wykrycie agrofagów i ich jednoznaczna identyfikacja pozwala na uniknięcie lub zmniejszenie strat ekonomicznych i ograniczeń w handlu międzynarodowym oraz wspiera działania w zakresie kontroli upraw. Dlatego też tak ważne jest, aby działalność kontrolna służb ochrony roślin była wspierana przez diagnostykę laboratoryjną bazująca na zwalidowanych metodach wykrywania i identyfikacji agrofagów, charakteryzujących się odpowiednimi cechami (w tym czułość, specyficzność, selektywność, powtarzalność, odtwarzalność), zapewniającymi, że są one odpowiednie do uzyskania miarodajnych wyników.

Czytaj też: Agrofagi ziemniaka – weź udział w konsultacjach Komisji Europejskiej

piorin.gov.pl/fot.PIORiN


Autor: Emilia Gromczak 21-01-2022 21:00:27

Klubowe gruszki Celina są popularne przez efektywny marketing  

Chrupiące klubowe gruszki Celina, QTee® są efektem skrzyżowania gruszki Williams i Lipcówki Kolorowej. W 1987 r. dokonała tego norweska firma Graminor A.S.

Gruszki Celna, QTee®  powstały w wyniku skrzyżowania gruszki Williams i Lipcówki Kolorowej. Inicjatywa ta wyszła w 1987 r. od norweskiej firmy Graminor A.S, a zwłaszcza pasjonata Steina Haralda.  

Klubowe gruszki Celina

W 1987 r. norweska firma Graminor A.S, a zwłaszcza pasjonat Stein Harald, zdecydowali się na skrzyżowanie gruszki Williams i Lipcówki Kolorowej. Dwie odmiany dały chrupiące, rumieniące się klubowe gruszki Celina, QTee®. Do cech charakterystycznych tej odmiany możemy wymienić m.n. czerwony rumieniec z kropkami na zielonym tle czy tez jajowaty kształt. 

Klubowe gruszki to jednak nie wszystko. Możemy również skosztować klubowych jabłek. Najpopularniejszą od kilkunastu lat odmianą klubową na świecie jest Pink Lady, która zdobywa coraz więcej miejsca na rynku. Powstała w wyniku krzyżowania odmian Golden Delicious x Lady Williams. Przypominamy, że  polskie odmiany klubowe pojawiły się w listopadzie. Zostały wyprodukowane w jednej z grup producenckich.

Marketing kluczem do sukcesuklubowe_gruszki_marketing.jpg

Kluczem do sukcesu promocji odmian klubowych jest strategiczny marketing. Najpierw należy przeanalizować rynek, aby wyłonić grupę docelową. 

Jeśli chodzi o QTee®, to tutaj kampanie reklamowe celują głównie w rodziców małych dzieci podkreślając, jak wartościowa jest ta odmiana pod względem witamin. Dużą uwagę skupia się na wartości odżywcze gruszki. 

,,QTee® dla dzieci: im więcej owoców i warzyw jedzą twoje dzieci, tym silniejsze będą rosły. Błonnik i witamina C zawarte w QTee® pomogą im zbudować silne mięśnie, kości i zęby. Jako chrupiąca przekąska, QTee® może stanowić dobrą zdrową bazę każdego dnia  i będzie przyjazna dla rodziców, ponieważ dzieci nie ubrudzą całego ubrania” – brzmi przekaz w kampanii. 

W ostatniej kampanii QTee® wzięły udział młode i pracujące kobiety, które wybierają klubowe gruszki, jako posiłek podczas przerwy w pracy. W tej kampanii zwrócono uwagę, że gruszka spełnia oczekiwania każdego konsumenta.

Sprawdź także: Cameo® – polskie jabłka klubowe debiutują na rynku

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski 21-01-2022 19:02:22

Glifosat i neonikotynoidy będą dozwolone we Francji w tym roku

Francuzi nadal zaprawiają nasiona buraka imidaklopridem lub tiametoksamem. Glifosat również nie powinien być całkowicie zakazany.

W tym roku francuscy hodowcy buraków prawdopodobnie będą mogli ponownie użyć nasion zaprawionych owadobójczymi składnikami aktywnymi – neonikotynoidami. Rząd chce zatwierdzić stosowanie imidaklopridu lub tiametoksamu przez 120 dni. Glifosat powinien być nadal dozwolony, jeśli nie są dostępne żadne alternatywy. Francuskie stowarzyszenie pszczelarzy (UNAF) i organizacja ekologiczna Générations Futures skrytykowały zamiary rządu.Wzywają teraz do zaostrzenia wymogów ochrony środowiska.

Glifosat i neonikotynoidy nadal dozwolone

Według francuskiego Ministerstwa Rolnictwa, towarzyszący organ kontrolny odpowiedzialny za zatwierdzenia w sytuacjach nadzwyczajnych, zatwierdził ponowny wyjątek od zakazu stosowania neonikotynoidów. W końcu nie można wykluczyć, że mszyce ponownie rozprzestrzenią się w 2022 roku i ponownie przeniosą niebezpieczne patogeny. Również glifosat powinien być nadal dozwolony, jeśli nie są dostępne żadne alternatywy.

Francuskie stowarzyszenie pszczelarzy (UNAF) i organizacja ekologiczna Générations Futures skrytykowały zamiary rządu. Obie organizacje głosowały w towarzyszącym komitecie kontrolnym przeciwko ponownemu zatwierdzeniu substancji w sytuacjach nadzwyczajnych. Wzywają teraz do zaostrzenia wymogów ochrony środowiska.

Na przykład Belgia zezwoliła na uprawę roślin, które są atrakcyjne dla zapylaczy na odpowiednich obszarach, dopiero od piątego roku po zastosowaniu aktywnych składników neonikotynoidowych. Obecnie we Francji planowana jest dwuletnia przerwa.

Według pszczelarzy nieodpowiedzialne jest dopuszczenie substancji do uprawy soi i fasoli już w tym roku. Uważa się, że kultury te są atrakcyjne dla owadów zapylających i dlatego na zastosowanie środków neonikotynoidowych należy zezwolić tak późno, jak to możliwe.

Glifosat nie będzie kontrolowany?

Rząd również zajął stanowisko w sprawie ewentualnegoGlifosat 013 zakazu stosowania glifosatu. Minister rolnictwa Julien Denormandie wyjaśnił w Zgromadzeniu Narodowym, że glifosat powinien być zakazany tylko w przypadkach, dla których istnieją ekonomicznie opłacalne i ekologicznie zdrowe alternatywy.

Paryż od dawna wysyła sprzeczne sygnały dotyczące glifosatu. W 2017 roku Francja głosowała przeciwko ponownej autoryzacji przez UE. Następnie prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że glifosat zostanie zakazany najpóźniej po trzech latach. W 2018 r. zakaz został jednak usunięty z ustawy, aby wzmocnić producentów. W 2019 r. Macron całkowicie wycofał się ze swojego pomysłu.

Pod koniec 2022 roku zapadnie decyzja o ponownym zatwierdzeniu substancji czynnej w UE. Francja jest jednym z czterech sprawozdawczych państw członkowskich Grupy Oceny Glifosatu (AGG). W czerwcu 2021 r. ta ostatnia złożyła oświadczenie, zgodnie z którym nie trzeba ponownie klasyfikować potencjalnego zagrożenia glifosatu pod względem rakotwórczości i toksycznego wpływu na reprodukcję, a także mutagenności komórek rozrodczych.

Francja sprawuje przewodnictwo w Radzie UE od stycznia 2022 roku. Jako jeden z priorytetów Paryż wymienił ograniczenie wydatków na ochronę roślin. Ma to na celu energiczny postęp w transformacji agroekologicznej, ale bez utraty suwerenności żywnościowej.

Czytaj też: Neonikotynoidy – KE szykuje się do wprowadzenia zakazu

agrarheute.com/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.