O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-08-2017

Autor: Kalina Brzozowska

Kalendarz II połowa sierpnia

Kalendarz II połowa sierpnia

"Od Wniebowzięcia miej w stodole połowę żęcia" wprawdzie porzekadło to odnosi się tylko do rolników, jednak nie oznacza, że u innych przedstawicieli naszej wsi brakuje zajęć w tym miesiącu. W drugiej części sierpnia, czyli samym sercu lata na brak pracy nie narzekają również sadownicy, jak i właściciele plantacji warzywnych i przydomowych ogródków ozdobnych. 

"Od Wniebowzięcia miej w stodole połowę żęcia" wprawdzie porzekadło to odnosi się tylko do rolników, jednak nie oznacza, że u innych przedstawicieli naszej wsi brakuje zajęć w tym miesiącu. W drugiej części sierpnia, czyli samym sercu lata na brak pracy nie narzekają również sadownicy, jak i właściciele plantacji warzywnych i przydomowych ogródków ozdobnych. 

 

W gospodarstwie

W sierpniu największa część prac gospodarskich to sprawne i skuteczne przeprowadzenie żniw. Kolejność zbierania plonów jest jednak uzależniona od pogody. W związku z licznymi opadami deszczu w większości regionów naszego kraju plan terminowego przeprowadzenia żniw może zostać zachwiany. W tym okresie rolnicy najwięcej czasu i energii poświęcają na zbierania zbóż. W tej części lata nikt nie zastanawia się nad odpowiednią kolejnością koszenia, tylko w miarę możliwości rolnicy młócą po kolei, aby nie dopuścić do położenia się kłosów, czy obsypania ziaren. Dynamikę w tym roku potęguja częste opady deszczu, które opóźniły samo rozpoczęcie żniw. Gdy zboża znajdą się pod dachem, w silosie, czy suszarni rolnicy przystępują do zbioru słomy. W zależności od zapotrzebowania wykonują tradycyjne snopki, czy okrągłe baloty, które są dziś zdecydowanie najbardziej popularne. 

Co istotne, bezwzględnie należy pamiętać o tym, by zbieranie plonów podczas żniw przebiegało nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią eksploatację maszyn i zachowywanie przy tym środków wzmożonej ostrożności. Szczególną uwagę podczas żniw trzeba poświęcić bezpieczeństwu dzieci - należy dbać, by nie przebywały w miejscu pracy maszyn gospodarskich. Nie mniej ważne są środki ostrożności w czasie transportu zbóż i umiejętne obchodzenie się z ogniem. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi może spowodować nieszczęscie. Stąd zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych.

Kolejną czynnością, którą rolnicy wykonują jest przeprowadzenie podorywki na polu po zebraniu zboża. Pracę tę wykonuje się odpowiednio szybko z uwagi na zachowanie wilgotności podłoża pod rżyskiem. Oprócz tego po szczęśliwym zbiorze zbóż, rolnicy na większości polskich wsi zaczynają przygotowania do święta plonów. Na tę okazję przygotowywane są wieńce dożynkowe, które gospodynie dekorują zebranymi przed żniwami kłosami. Zwieńczeniem jest uroczysta msza święta w kościele, gdzie kapłan święci przyniesione przez rolników płody rolne i strojne wieńce. 


Ponadto przez cały miesiąc zaleca się rolnikom obserwacje plantacji ziemniaków oraz buraków cukrowych, gdyż w niektórych rejonach intensywnie rozwija się zaraza ziemniaczana oraz chwościk. Trzeba pamiętać, że prawidłowa diagnostyka stanu zdrowotności plantacji wymaga dużej wiedzy, gdyż występowanie nowych genotypów prowadzi do pojawienia się nowych nietypowych objawów. Dlatego też ewentualny wybór odpowiedniego preparatu do walki z zarazą należy dostosować do etapu rozwoju plantacji ziemniaka i zadań jakie ma spełnić ochrona w danym czasie.

 

W sadzie

Bezpośrednio po zbiorze owoców sadownicy przystępują do prześwietlania krzewów porzeczek i agrestu, poprzez usunięcie najstarszych pędów. Zabieg ten powoduje większy dostęp światła do wnętrza krzewu. Poza tym sprzyja późniejszemu formowaniu pąków kwiatowych, zdrowotność roślin i łatwe gojenie się ran. Po zakończeniu zbioru malin i jeżyn warto wyciąć sekatorem pędy tegoroczne owocujące oraz słabe pędy jednoroczne. Jeśli chce się mieć świeże maliny aż do mrozów, to należy posadzić odmiany powtarzające, owocujące na tegorocznych pędach, które usuwa się dopiero późną jesienią, zimą lub na wiosnę.

Cebulę zbiera się, gdy ponad połowa roślin ma załamany zielony szczypior. Wyrwaną należy dosuszyć przez 7-10 dni na zagonach lub rozłożyć od razu po zbiorze w przewiewnym pomieszczeniu, gdyż zbyt długo pozostawiona w glebie nie przechowuje się dobrze.

Warto pamiętać o ucięciu wierzchołków pomidorów wysokich nad drugim rozwiniętym liściem i ostatnim gronem, ponieważ owoce zawiązane później nie zdążą dorosnąć przed przymrozkami. Poza tym, zagospodarowuje się wolne zagony, siejąc roszponkę, koper, rzodkiewkę, rzepę, koper i szpinak. Sadzi się rozsadę sałaty kruchej, kalarepy i kapusty pekińskiej. Po zbiorze wcześniejszych warzyw powinno się przekopać zagony i zasiać na tych miejscach rośliny poplonowe, jak: gorczyca, seradela, żyto ozime, rośliny strączkowe, które posłużą za nawóz zielony. 

W ogrodzie

Sierpień to ciepły miesiąc i upały często dokuczają, jednak ogrodnicy zaczynają już myśleć o jesieni, a nawet o przyszłym sezonie. Zabiegiem, które potwierdza ten fakt jest choćby zbieranie nasion roślin jednorocznych czy bylin, które pakuje się do suchych torebek i przechowuje na przyszłość. Inną czynnością jest wysadzanie rozsady roślin dwuletnich, które mają zakwitnąć w przyszłym roku.

Jak wiemy, sierpień w tym roku bije rekordy upałów, dlatego nie wolno zapomnieć o podlewaniu ogrodu, najlepiej wcześnie rano, gdy rośliny są wychłodzone. Jeśli więdną, to warto to czynić również wieczorem. Oprócz tego warto przygotować sadzonki pelargonii i fuksji. Jest to także dobry czas na wysiew koperku, rzodkiewki i sałaty na jesienny zbiór. Oprócz tego systematycznie usuwa się przekwitnięte kwiatostany bylin. Natomiast po przekwitnięciu lawendę należy ściąć. W dalszym ciągu należy pielić chwasty na rabatach. W tym czasie po raz ostatni trzeba wykonać cięcie żywopłotu formowanego. Regularnie należy czyścić rośliny jednoroczne w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. W związku z tym usuwać zarówno uschnięte liście, jak i przekwitnięte kwiatostany. 

Podczas wysokich temperatur nie wolno zapomnieć o pielęgnacji trawników. W związku z tym należy je regularnie podlewać, gdy jest gorąco nawet codziennie, najlepiej po południu. Trzeba to robić tak długo,  aż woda przesiąknie na głębokość 10–15 cm. Trzeba także regularnie kosić trawniki, pamiętając o tym, że podczas upałów pozostawiamy nie mniej niż 6 cm wysokości źdźbeł . Podczas suszy możemy skoszoną trawę pozostawić na murawie, dzięki czemu wilgotność podłoża będzie nieco wyższa. A po koszeniu zasilić i znów podlać trawnik.

 

Pasieka

Przygotowanie pasieki do zimowania polega przede wszystkim na przygotowaniu samych pszczół i zapewnieniu odnowy biologicznej rodzinie pszczelej, gdyż pszczoły, które będą zimowały powinny być młode i nie spracowane, czyli dożywione i wypoczęte.  W celu poznania aktualnego stanu rodzin pszczelich, należy w ciągu tego miesiąca przystąpić do jesiennego przeglądu. Czynnikami warunkującymi dobry sierpniowy rozwój jest: młoda plenna matka, odpowiedni zapas pokarmu i umiarkowany pożytek.

Natomiast jeśli pszczołom brakuje pokarmu, to należy dokarmiać je syropem z cukru. W tym czasie można podać większe porcje nawet 4-5 litrów co kilka dni. Z tym, że średnio powinno się podać od 12 do 15 kg cukru na jedną rodzinę. Trzeba wiedzieć, że jeśli matka czerwi to jest dostarczany pokarm. Syrop nie powinien być za gęsty, ponieważ szybko odparowuje, wobec czego pszczoły nie mają możliwości ingerowania swoimi enzymami w jego skład. 

Zaletą dokarmiania pszczół w sierpniu jest to, że do przerobienia cukru będą wykorzystane stare letnie, pszczoły, które skończą żywot we wrześniu lub w październiku i nie doczekają zimy. Młode pszczoły spełnią rolę karmicielek na wiosnę. Pszczoła karmicielką jest tylko jeden raz. Matka pszczela dokarmiona do 25 sierpnia przestaje czerwić a pszczoły wygryzione z czerwiu, w 10 dniu mogą dokonać pierwszych oblotów. Dlatego też późne czerwienie jest szkodliwe, gdyż młode pszczoły nie dokonają pierwszych oblotów oczyszczających.

Z racji na występujące w sierpniu wysokie temperatury  pszczoły powinny mieć wodę w poidełkach. Ponadto korzystne jest obsiewanie poletek facelią, ponieważ kwitnie w 50 dni od zasiania, jest to roślina miododajna i maksymalnie wykorzystana przez pszczoły.

Kalina Brzozwska

swiatrolnika.info 2023