O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-11-2021

Autor: Michał Rybka

Jak dobrze wybrać okrycie malin?

Okrycie malin

Okrycie malin agrowłókniną ma służyć lepszemu i szybszemu wyrastaniu pędów malin odmian owocujących na pędach jednorocznych. Zabiegowi okrywania muszą jednak towarzyszyć pewne techniki, aby efekt był zgodny z oczekiwaniem plantatora.

Włókniny wykorzystywane w rolnictwie i ogrodnictwie zwane są agrowłókninami. Jednym z elementów odróżniającym je od innych włóknin jest technologia produkcji oraz dodatek stabilizatora UV. Coraz częściej producenci maliny powtarzającej wykorzystują agrowłókniny do okrywania płaskiego wczesną wiosną.

Zalety okrywania malin powtarzających

– szybszy wzrost pędów,
– lepsza regeneracja roślin po uszkodzeniach mrozowych,
– zabezpieczenie przed wiosennymi przymrozkami,
– skrócenie okresu kwitnienia,
– przyśpieszenie dojrzewania owoców,
– zmniejszanie liczby pojedynczych zbiorów,
– przesunięcie szczytu zbiorów z pierwszej dekady września na koniec sierpnia (dostępność siły roboczej, lepsze warunki atmosferyczne),
– zwiększenie plonu handlowego,
– na okrytych plantacjach nie obserwuje się wzrostu zagrożenia chorobami grzybowymi.

Przygotowanie plantacji

Jesienią, po zbiorach malin, kosimy jej malin nisko, co nie powoduje mechanicznych uszkodzeń agrowłókniny i wydłuży jej okres użytkowania. Mikroklimat pod włókniną może sprzyjać wzrostowi chwastów dlatego wskazane jest zastosowanie jesienią po skoszeniu pędów herbicydu doglebowego. Przed rozłożeniem okrywy należy wykonać nawożenie oraz rozwinąć linię kroplującą.

Termin i sposoby na okrycie malin

Plantację okrywamy wczesną wiosną, gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne, najczęściej jest to początek kwietnia. Agrowłókninę układamy ręcznie lub za pomocą ciągnika, pozostawiając nadwyżkę ułatwiającą swobodny wzrost roślin. Brzegi mocujemy szpilkami z drutu dł. ok 20 cm, najlepiej powlekanego tworzywem. W późniejszej fazie wzrostu, gdy rośliny będą wyższe, musimy poluzować okrywę z jednej strony, a następnie z drugiej strony rzędu. Włókninę najlepiej pozostawić na malinach do czasu gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków (10—20 maja). Musimy zwracać uwagę, aby osłona nie była zbyt mocno naprężona, ponieważ może wtedy hamować wzrost pędów.

Zobacz także: Maliny z Polski są wszędzie! Jesteśmy najlepsi!

źródła:cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023